2021 03 23

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Tapti vienišo paauglio herojumi paprasta

Unsplash nuotrauka

Vaikų globos namuose augantys vaikai neretai į suaugusiųjų pasaulį žengia visiškai vieni. Šiuo metu globos institucijose auga 1200 vaikų, kurie yra vyresni nei 12 metų. Dauguma jų, išėję gyventi savarankiškai, neturės kam paskambinti ir paprašyti pagalbos, patarimo, palaikymo, kai to labiausiai reikės.

Tyrimai rodo, kad tokia situacija, kai vaikas išeina į gyvenimą visiškai vienas, didina benamystės, neplanuoto nėštumo, žemo išsilavinimo ar nedarbo riziką. Jei norite padėti jaunam žmogui, suteikti jam stabilumo jausmą, ilgalaikius ryšius ir pagalbą įgyvendinant svarbias gyvenimo užduotis, žinokite, jog žmogus niekada nėra per didelis turėti šeimą – tapkite globėju, paauglio vyresniąja sese, broliu, pačiu artimiausiu suaugusiuoju. 

„Dauguma baimių, kurias girdžiu, yra susijusios su amžiumi ir klaidingais įsitikinimais. Taip, paaugliai turi sunkumų ir blogų dienų kaip ir bet kokio amžiaus žmonės, tačiau jie yra neįtikėtini, atsparūs ir įkvepiantys žmonės“, – teigia globos ekspertė Rugilė Ladauskienė. Pasak ekspertės, nereikia bijoti vyresnių vaikų globos: „Taip, nebus pirmojo žodžio, žingsnelio, pirmosios šypsenos. Tačiau bus puikių, nepakartojamų kitų pirmų kartų. Pirma kelionė prie jūros, pirmasis pasimatymas, pirma vairavimo pamoka…“

Rugilė Ladauskienė. Globoscentrai.lt nuotrauka

Vienas iš populiariausių egzistuojančių mitų, kad globos namuose augantys paaugliai yra nuolat netinkamai besielgiantys žmonės, kurie buvo apgyvendinti vaikų globos institucijoje, nes jų tėvai negali valdyti savo elgesio. Tai yra neteisybė. Paaugliai paprastai yra globojami dėl tų pačių priežasčių, kaip ir jaunesni vaikai. Ne todėl, kad jie netinkamai elgėsi, o todėl, kad tėvai jais negalėjo pasirūpinti, skriaudė ar apleido. 

Dažnai kyla klausimas, kaip sužinoti, ar vyresnis vaikas nori būti globojamas. Pasak globos ekspertės Rugilės Ladauskienės, „svarbu žinoti ir suprasti, kad vaikas gali turėti labai daug baimių, susijusių su globa namuose – viena vertus, jie gali būti nepatyrę, koks iš tikrųjų yra gyvenimas namuose, kita vertus – prisiminimai apie buvusius namus gali būti labai skausmingi“. Lietuvoje yra išklausoma vaiko nuomonė. Paauglys pats turi sutikti būti globojamas, todėl labai svarbu mezgant kontaktą iki globos momento su vaiku atvirai kalbėtis, klausti, domėtis, nežadėti, ko nebus.  

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Nemaža visuomenės dalis mano, jog norint globoti reikia turėti nuosavus namus – netiesa. Nesvarbu, ar paauglys, ar vaikas, kurį norėtumėte globoti, galioja tos pačios taisyklės – svarbu, kad vaikas jūsų namuose turėtų savo erdvę miegui, poilsiui, pamokų ruošai, žaidimams. Tačiau visiškai nesvarbu, ar jūs esate būsto savininkas, ar nuomojatės, ar kitomis teisėmis naudojatės būstu. 

Šeimyninė padėtis ar sudėtis nėra kliūtis tapti globėju. Globėjai gali būti vieniši, vedę ar gyvenantys partnerystėje. Jeigu jūsų šeima gausi, pirmiausia reikia pasirūpinti, kad jaunam žmogui būtų pakankamai vietos jūsų namuose. Kiekvienas jūsų šeimos narys, vyresnis nei 16 metų, turi sutikti globai raštiškai. Visa šeima turi dalyvauti įsivertinimo procese, o vėliau jūs būsite kviečiamas įsitraukti ir į globojančių šeimų bendruomenę savo mieste, priimti globos centro siūlomą pagalbą. 

Tapus globėju, visą globos laikotarpį šeimą lydi globos koordinatorius ir globos centro specialistų komanda, kuri padeda įsivardinti ir susidoroti su kylančiais iššūkiais. 

Daugiau informacijos apie vaikų globą, jums suteiks gyvenamosios vietos globos centro specialistai, kurių kontaktus rasite tam skirtoje interneto svetainėje, el. paštu klausk@viskasapiegloba.lt arba skambindami į nemokamą globos ir įvaikinimo liniją tel. 8 800 00207. 

Globoscentrai.lt informacija