

2022 09 29
Vidutinis skaitymo laikas:
Kiekvienas verslas neatsiejamas nuo susitarimų – su partneriais, tiekėjais, klientais, investuotojais ir pan. Vis dėlto, ne visi verslai yra sąžiningi, tad ir ne visi susitarimai yra teisėti. Pastaruoju metu teisininkai vis daugiau kalba apie konkurencingumą varžančius ar tiesiog abejonių keliančius susitarimus tarp toje pačioje rinkoje veikiančių bendrovių ar net skirtingose gamybos ir platinimo grandyse veikiančių ūkio subjektų. Vienas dažniausių diskusijų ir mokymų objektų – rinkos pasidalinimo prevencija. Taigi, šiame straipsnyje – teisininkų įžvalgos apie draudžiamus horizontaliuosius ir vertikaliuosius sandorius.
Karteliniai susitarimai dar vadinami horizontaliais, mat kitų žaidėjų konkurencingumą ribojantys bendrovių susitarimai vyksta tarp toje pačioje rinkoje veikiančių verslų. Su konkurencijos teise Motieka advokatų kontoroje dirbantys teisininkai sako, kad tenka nagrinėti įvairiausias nesąžiningos konkurencijos bylas tiek Lietuvoje, tiek tarptautiniu mastu. Ne vieną sunkų pažeidimą nagrinėję ir nestandartinį sprendimą radę specialistai primena, kad kartelis galiausiai pakenkia visiems: tobulėti motyvacijos neturintiems kartelio nariams, kitiems rinkoje veikiantiems verslams ir startuoliams. Taip pat – didesnio pasirinkimo neturintiems vartotojams ir, apskritai, valstybei. Konkurencijos principus Lietuvoje apibrėžia ne tik valstybės, bet ir ES konkurencijos teisė.
Kartelio nariai, vienu ar kitu būdu ribodami „sveiką“ konkurenciją rinkoje, pelnosi vartotojų sąskaita. Prekių ar paslaugų pasiūla ribojama įvairiais būdais. Pavyzdžiui, nustatomos tam tikros kainos, gamybos apimtys, pasidalinama klientais, derinamas dalyvavimas viešuosiuose pirkimuose ir pan. Paprastai tariant – iškraipoma ar pasidalinama rinka. Blogiausia tai, kad kartelį sudariusios bendrovės nebejaučia poreikio investuoti į produkcijos tobulinimą, naujas idėjas, galiausiai, pasiūlyti sprendimus geresnėmis kainomis. Akivaizdu, kad kiti verslai praranda konkurencingumą, o naujiems labai sunku patekti į specifinę rinką.
Nors kalbant apie nesąžiningą konkurenciją dažniausiai minimi karteliniai susitarimai, teisininkai primena, kad rinką iškraipančių susitarimų būna ir kitų. Vieni tokių yra vertikalūs ūkio subjektų sandoriai, kurie vyksta tarp bendrovių, veikiančių skirtingose gamybos, platinimo grandyse. Pavyzdžiui, susitarimai tarp dviejų ar daugiau tiekėjų ir platintojų. Teisininkai pažymi, kad vertikalieji susitarimai ne visuomet riboja konkurenciją, kiekvienu atveju tai sprendžiama atskirai. Dažniausiai konkurencingumą ribojantys atvejai nustatomi tada, kai vienu ar kitu būdu yra varžomas prekių ar paslaugų pirkimas, pardavimas, perpardavimas.
Įtariamo pažeidimo atveju teisės ekspertai atlieka poveikio konkurencijai analizę. Beje, vertikaliesiems susitarimams tarp tiekėjo ir platintojo tam tikrais atvejais, pagal Europos Komisijos Bendrosios išimties reglamentą, gali būti taikoma teisėtumo prezumpcija. Būtina sąlyga – tiek tiekėjo, tiek platintojo užimama rinkos dalis negali viršyti 30 procentų bendros rinkos, kurioje jie veikia.
Kokie yra efektyviausi tokių susitarimų prevencijos įmonėje būdai ir kaip apginti verslo interesus neteisėtos konkurencijos akivaizdoje? Idealu, jei įmonės turi stiprų teisininkų komandos užnugarį. Platų žinių ir patirties bagažą sukaupę specialistai gali konsultuoti visais susijusiais klausimais, o esant poreikiui ir atstovauti verslo interesams derybose arba ginčuose teisme.
Taip įmonės struktūra yra maksimaliai pritaikoma ir tobulinama pagal naujausius konkurencijos teisės principus, o kitų rinkoje veikiančių verslų abejotini veiksmai – stebimi ir iškart įvertinami objektyviai. Investicija į advokatų kontorą reiškia tvarkingą, abejonių nekeliantį bendrovės teisinį pamatą ir greitus, efektyvius sprendimus kenkėjiškų veiksmų atveju.
Taigi, svarbu ne tik sąžiningai konkuruoti, bet ir gebėti identifikuoti verslui kenkiančius sandorius tarp bendrovių. Jei norite visą energiją ir laiką skirti verslo vystymui ir kitiems augimą skatinantiems procesams, teisinius klausimus patikėkite šios srities profesionalams. Dairykitės ekspertų, kurie nebijo ieškoti nestandartinių sprendimų ir yra išsprendę ne vieną bylą Lietuvos ir globalaus verslo rinkose.
Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.
Norite prisidėti prie pokyčių?