

2020 12 21
Vidutinis skaitymo laikas:
Reaguodama į pastaruoju metu kylančias diskusijas dėl neseniai sukurtų Covid-19 vakcinų etiškumo, popiežiui pavaldi Šventojo Sosto Tikėjimo mokymo kongregacija paskelbė notą.
Šiuo dokumentu nesiekiama gilintis į vakcinų saugumo ar efektyvumo klausimus, tačiau pateikiama moralinė pozicija dėl vakcinų, kurias kuriant ar testuojant buvo naudojami vaisiaus audiniai iš septintajame dešimtmetyje abortų aukomis tapusių kūdikių.
Kongregacija teigia, kad COVID-19 vakcinų naudojimas nereiškia nei pritarimo abortui, nei bendrininkavimo – todėl tikintieji gali skiepytis „ramia sąžine“. Aiškindami tokį sprendimą, dokumento autoriai primena dar 2008 m. šiuo klausimu išleistą instrukciją „Dignitas personae“, kurioje kalbama apie „skirtingus atsakomybės laipsnius“ bendradarbiaujant su blogiu. Šiuo atveju, vienokia atsakomybė tenka tiems žmonėms, kurie priima sprendimus naudoti abortuotų kūdikių ląsteles, kitokia – tiems, kurie sprendimo galios neturi.
Tad, anot Tikėjimo mokymo kongregacijos, kol nėra galimybės gauti „etiškai nepriekaištingai“ pagamintos vakcinos (pavyzdžiui, šalyse, kur gyventojai savo sveikatos priežiūros įstaigoje neturi galimybės pasirinkti vakcinos), moraliai priimtinas skiepijimasis ta vakcina, kuri yra prieinama.
Šiuo atveju atsižvelgiama į didelę grėsmę, kuri iškiltų žmonių gyvybėms apskritai negavus vakcinos – tačiau pabrėžiama, kad kadaise atliktų abortų faktas dėl to vis tiek negali būti moraliai pateisinamas. Taip pat dokumentu neskatinama tokių vakcinų gamyba – priešingai, farmacinės bendrovės bei valstybinės sveikatos apsaugos institucijos skatinamos kurti, aprobuoti ir platinti etiškai priimtinas vakcinas, kurių gamybos procesas nekeltų moralinių dilemų.
Taip pat pabrėžiama, jog skiepijimasis nėra laikomas privalomu – paliekama kiekvieno asmens pasirinkimo laisvė. Tačiau skiepai susiję ne vien su konkretaus žmogaus sveikata, tačiau ir su būtinybe išlaikyti bendrąjį gėrį. Kadangi kol kas nesama kitų priemonių virusui sustabdyti, siekiant bendrojo gėrio patariama pasiskiepyti, nes taip apsaugomi silpniausi bei labiausiai pažeidžiami visuomenės nariai.
Tuo metu asmenys, dėl etinių sumetimų nusprendę nesiskiepyti, turėtų stengtis neplatinti viruso ir neužkrėsti tų, kurie dėl medicininių priežasčių negali būti paskiepyti.
Notoje tai pat priduriama, jog farmacinės bendrovės, valdžios įstaigos bei tarptautinės organizacijos privalo užtikrinti, kad mediciniškai bei moraliai tinkamos vakcinos būtų finansiškai prieinamos skurdžiausioms šalims. Priešingu atveju, diskriminacija ir neteisingumas išaugtų, o medicininis, socialinis ir ekonominis skurdas šiose šalyse tik dar labiau pagilėtų.
Parengta pagal „Vatican News“ ir Šventojo Sosto spaudos tarnybos informaciją
Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.
Norite prisidėti prie pokyčių?