Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2021 11 16

Simonas Bendžius

bernardinai.lt

Klausymosi ir skaitymo laikas:

65 min.

Tinklalaidė „Aktualu“: viltis ir nerimas dėl Sinodo

Diak. Darius Chmieliauskas ir Vaida Spangelevičiūtė-Kneižienė. Kauno arkivyskupijos nuotrauka

„Vatikano III susirinkimas“ – šitaip visame pasaulyje prasidedantį naująjį Sinodą viltingai vadina diakonas, žurnalo „Artuma“ vyr. redaktorius Darius Chmieliauskas. Jam pritaria sielovadininkė Vaida Spangelevičiūtė-Kneižienė, sakydama, kad, dalyvaudami sinodiniame kelyje, turėsime puikią progą į gerąją pusę keisti vietinę Bažnyčią. Tik ar mes šia galimybe pasinaudosime?

Kas yra naujasis Sinodas ir sinodinis kelias, „Bernardinai“ rašė ir kalbėjo jau anksčiau. Visą pagrindinę informaciją galite rasti čia. Oficiali sinodinio kelio Lietuvoje internetinė svetainė – čia. Pagrindinis keliamas Sinodo klausimas (kurį nagrinėsime ateinančius dvejus metus) – kaip visai Dievo tautai įsiklausyti į tai, ką Šventoji Dvasia sako Bažnyčiai?

O Vaidą ir Darių šįkart kalbinu dėl dviejų priežasčių – pašnekovai yra vieni iš sinodinio kelio Lietuvoje koordinatorių. Be to, jie jau turi įgiję vertingos patirties – Kauno arkivyskupija (vienintelė Lietuvoje) 2007 m. buvo surengusi savo II sinodą, kuriame svarstė panašius klausimus, kokius visas pasaulis svarsto šiemet. Tad tinklalaidėje kauniečiai pasakoja apie situaciją jų arkivyskupijoje, džiuginančią bei nerimą keliančią realybę – ir būtinybę būti atviriems.

„Nebemanau, kad turime labai minkštai apeiti visus skausmingus klausimus. Mano galva, mes labai dažnai sukamės vietoje dėl to, kad neįsivardijame problemų“, – sako diak. Darius Chmieliauskas.

„Prieš gerą penketą metų tuometinis nuncijus Baltijos šalims arkivysk. Pedro Lópezas Quintana žurnalui „Artuma“ davė interviu. Kadangi buvo praėjusi pusė jo kadencijos, paklausiau, kokią jis mato Bažnyčią Lietuvoje. Arkivyskupas labai atvirai ir net skausmingai atsakė: ‚Tai yra labai klerikalinė Bažnyčia, nepatyrusi, neišgyvenusi II Vatikano susirinkimo.‘ Aš net puoliau ginti mūsų Bažnyčią, sakyti – palaukit, mes ilgai gyvenome sovietinėje erdvėje, mūsų kunigai neturėjo tokios formacijos, kokią jūs turėjote. O jisai sako: ‚Pažiūrėk į laikrodį. Praėjo jau 25 metai. Jūs per tą laiką galėjot turėti ir suformuotų naujų kunigų, ir naują kultūrą, tradiciją. Šiandien jūsų parapijos vis dar yra klebono nuosavybė. O kai taip yra – parapija mirusi.‘

Jau tuomet save pagavau, kad noriu užsiimti savicenzūra. Bet gal reikia adekvačiau pažiūrėti į akis realybei? Mes turime labai gerų pasauliečių, aktyvių žmonių, matome pastangas – bet ar iš tikrųjų labai smarkiai pasikeitė tas Bažnyčios gyvenimas? Matome, kad ne. Išvažiavęs svetur pamatai, kokios gyvos parapijos Vakaruose, kokie įsitraukę tikintieji, kaip ten visiems yra vietos. Kažkodėl pas mus dar šito nėra. Tai sakau ne tam, kad plaktumės ar plaktume kitus – tačiau išdrįskim pažiūrėti realybei į akis.

Tad, mano supratimu, šita popiežiaus pastanga – švelniuoju būdu mus „priversti“ įsiklausyti vienam į kitą – yra revoliucinga“, – svarsto Darius.

Unsplash.com nuotrauka

Ką daryti, kad šis Sinodas netaptų vien formalumu ir atneštų realios naudos? „Turbūt pradėti nuo savęs. Ar mes esame pasirengę patys priimti atsakomybę, kad kas nors keistųsi Bažnyčioje? – klausia sielovadininkė Vaida Spangelevičiūtė-Kneižienė. – Popiežius kviečia nepasiduoti pagundai regėti vien problemas. Aš tikrai nesakau, kad reikia užsidėti rožinius akinius ir nematyti neigiamų dalykų, bet ateiti truputėlį naujesniu žvilgsniu.

Vesdami mokymus moderatoriams mes tą ir raginome – žinokit, niekas nežiūrės, kuri parapija ką parašė. Būkit geri, nerašykit to, kaip „turi būti“. Popiežius kalbėjo apie tokią formalizmo riziką – padaryti viską, taip, „kaip reikia“: kažką surašysim, kad mūsų vyskupas ar klebonas būtų laimingas… Kita yra nejudinamumo pagunda, įsitikinimas kad nieko Bažnyčioje keisti nereikia – mes atėjom į tokią Bažnyčią, mes tokioje ir toliau gyvensim ir numirsim, viskas čia gerai. Kam negerai – tegu eina kažkur kitur.

Svarbu tam nepasiduoti, bet matyti, kalbėtis, išgirsti – o kas iš tikrųjų vyksta mano parapijoje? Kas yra tie apleistieji Bažnyčioje, kurie su mumis nekeliauja kartu?“

Tinklalaidėje išgirsite:

0:00 – Įžanga;

1:15 – Apie Kauno arkivyskupijos Sinodą ir jo (ne)sėkmę;

22:37 – Nepatogios temos, kurias būtina svarstyti;

30:17 – Ką daryti, kad Sinodas netaptų formalumu;

44:45 – Patarimai grupelių moderatoriams;

49:10 – Kokia dalyvavimo sinodiniame kelyje prasmė;

55:30 – Apie pagalbinę medžiagą sinodinio kelio dalyviams.