Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2020 12 15

bernardinai.lt

Klausymo laikas:

93 min.

Tinklalaidė „Ko tyli istorikai?“: 1938 m. Lietuvoje ir pasaulyje

„Ko tyli istorikai?“ – Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Naujosios istorijos katedros mokslininkų tinklalaidė, kurioje kalbama aktualiomis Lietuvos ir Europos istorijos temomis. Šį kartą – istorikų dr. Mariaus Ėmužio ir Antano Terlecko pokalbis apie 1938-uosius metus Lietuvos ir pasaulio istorijoje.

Nors politologai, sociologai ar žurnalistai šių metų pabaigoje, ko gero, atsigręš į praėjusius 2020-uosius metus, istorikų kolektyvas šįkart siūlo apžvelgti kur kas senesnius laikus ir grįžti į 20-ąsias Lietuvos valstybės atkūrimo metines, prisiminti autoritarinio Antano Smetonos režimo aktualijas ir peripetijas, santykius su opozicija, Kauną drebinusius protestus po Lenkijos ultimatumo priėmimo, pasaulio futbolo čempionatą Prancūzijoje bei iš įvairių požiūrio taškų bando atsakyti į tą patį klausimą – ar tuo metu Kaune, Austrijoje, Čekoslovakijoje žmonės nujautė artėjantį Antrąjį pasaulinį karą?

Pasak A. Terlecko, žmogus iš prigimties yra optimistinė būtybė – jis linkęs planuoti savo gyvenimą, kurti, įsivaizduoti ateitį, todėl net ir artėjančio karo ženklai, kuriuos visuomenė tikrai stebėjo ir juto, gyvenimo nesustabdė. M. Ėmužis atkreipė dėmesį, kad 1938 m., ko gero, visiškai pagrįstai galima laikyti tarpukario Kauno kultūros suklestėjimo metais, o tai irgi parodo, jog tuo metu žmonės dar negyveno „okupacijos išvakarėse“ – jie tiesiog gyveno.

Lietuvos vyrų futbolo rinktinės krachas ir kartokas moterų krepšinio rinktinės sidabras Romoje, nerimas dėl Anšliuso ir Miuncheno suokalbio, knygynuose pasirodžiusios naujovės, ištraukos iš to meto dienoraščių, laikraščių ir atsiminimų, įdomybės ir pipiriukai – visa tai laukia Jūsų naujame „Ko tyli istorikai?“ tinklalaidės įraše.

Tinklalaidės „Ko tyli istorikai?“ įrašai taip pat pasiekiami Spotify, Podbean, Apple podcasts, Google podcasts ir Soundcloud platformose.

Kas yra „bernardinai“?

Arba kodėl „Bernardinai.lt“ yra nemokama žiniasklaida ir kodėl kviečiame tapti partneriais paremiant.