Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2020 12 01

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Tinklalaidė „Ko tyli istorikai?“: du Černobyliai

Tinklalaidės „Ko tyli istorikai?“ vizualizacija

„Ko tyli istorikai?“ – Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Naujosios istorijos katedros mokslininkų tinklalaidė, kurioje kalbama aktualiomis Lietuvos ir Europos istorijos temomis. Šį kartą – istorikų dr. Mariaus Ėmužio ir Antano Terlecko pokalbis apie Černobylio katastrofą, įvykusią 1986 m. balandžio 26 d., bei šios katastrofos reprezentaciją HBO mini seriale Chernobyl. 

Pokalbis pradedamas nuo bendros branduolinės energetikos ir atominio ginklo sukūrimo istorijos – nuo atomo suskaldymo atradimo iki Manheteno projekto ir paties Černobylio, pristatomas bendras SSRS branduolinės energetikos kontekstas. Abu istorikai atkreipia dėmesį, kad didesni ar mažesni incidentai nuolat lydėjo sovietų branduolinę programą, o viena didžiausių nelaimių (iki šiol išliekanti trečia didžiausia po Černobylio ir Fukushimos) įvyko dar 1957 m., kai įvyko sprogimas sodrinto plutonio gamykloje Čeliabinsko srityje. Pasak istorikų, šio incidento pasekmių likvidavimas vyko labai panašiai kaip ir Černobylyje, prireikė ir evakuoti žmones, ir imtis kitų gamtos bei žmonių apsaugojimo priemonių, tiesa – kur kas mažesniu mastu. Kitaip tariant – tam tikros patirties SSRS šioje srityje jau turėjo dar iki 1986 m. katastrofos. 

HBO serialą istorikai vertina pozityviai, nors ir pastebi tam tikrų detalių, kurios krenta į akis ar erzina. A. Terlecką sužavėjo serialo kūrėjų gebėjimas įsivaizduoti Sovietų Sąjungą ar apskritai Rytų pasaulį – ši užduotis yra vienas sunkiausių uždavinių kiekvienam šiuolaikiniam kino industrijos atstovui. Vienas iš pagrindinių klausimų, kurį apsvarstė istorikai – vietomis pernelyg romantizuojantis dviejų pagrindinių Černobylio katastrofos pasekmių likvidatorių – Boriso Ščerbinos ir (ypač) Valerijaus Legasovo – pavaizdavimas seriale. M. Ėmužis tinklalaidėje pristato kur kas detalesnius dviejų V. Legasovo ir B. Ščerbinos portretus, kurie kiek kontrastuoja su ganėtinai herojišku jų vaizdavimu seriale.

Kontekstai, liekantys už serialo, paslapčių saugojimas ir cenzūra Sovietų Sąjungoje, turizmas Černobylyje šiandien, rekomendacijos, ką skaityti ir žiūrėti – visa tai Jūsų laukia šiame tinklalaidės įraše. 

Kviečiame klausytis. Tinklalaidės „Ko tyli istorikai?“ įrašai taip pat pasiekiami Spotify, Podbean, Apple podcasts ir Soundcloud platformose. 

Kurkime kartu!

Kodėl bernardinams yra svarbus skaitytojų ir rėmėjų indėlis?