Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2021 01 27

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

< 1 min.

Tinklalaidė „Ko tyli istorikai?“: nusikaltimai tarpukariu

Tinklalaidės „Ko tyli istorikai?“ vizualizacija

„Ko tyli istorikai?“ – Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Naujosios istorijos katedros mokslininkų tinklalaidė, kurioje kalbama svarbiomis Lietuvos istorijos temomis. Šį kartą istorikai Marius Ėmužis, Sigita Černevičiūtė ir Antanas Terleckas kalbėjosi apie nusikaltimus tarpukario Lietuvoje.

Atspirties tašku pokalbiui tapo tezė, su kuria istorikams dažnai tenka susidurti amžininkų atsiminimuose – esą tarpukariu „niekas nerakindavo durų“. Istorikų manymu, tai tėra mitas, kuriuo siekiama sukurti distanciją tarp (tarsi) idiliškos tarpukario Lietuvos bei patirčių okupacijų metais – gyvenimas tarpukario Lietuvoje, ypač pirmaisiais metais po Nepriklausomybės, nebuvo itin saugus. Pasak S. Černevičiūtės, po karo daug kur siautėjo plėšikų ir vagių gaujos, o vienais bene tipiškiausių kaimo nusikaltėlių istorikė įvardijo arkliavagius. 

Pokalbio metu nagrinėjama ne tik nusikaltėlių, bet ir juos pažaboti bandžiusių institucijų istorija. Istorikai iš esmės sutiko, kad kova su nusikaltimais gali būti dar vienas pjūvis, per kurį galima pažvelgti į tarpukario Lietuvos modernizaciją. Po Pirmojo pasaulinio karo su nusikaltėliais vietos gyventojams dažnai tekdavo kovoti sporadiškai – buriantis į savotiškus ginkluotus apsaugos būrius, rengiant (vėlgi, savotiškus) teisminius procesus, kurie dažnai pasibaigdavo mirties bausmės paskyrimu nusikaltėliams. Besikuriančiai Lietuvos valstybei teko stengtis šį procesą suvaldyti, o tai itin sunkino pinigų stygius bei dar tik kuriama administracinė Lietuvos valdymo struktūra. Nepaisant to, progresas šioje srityje buvo pakankamai ryškus, nuoseklus ir sėkmingas. 

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Klausydamiesi pokalbio taip pat sužinosite apie dujų kamerą ir mirties bausmę tarpukario Lietuvoje, kai kurias policininkų kasdienybės detales bei istoriją, kaip Lietuvos valstybės pareigūnai buvo įsivėlę į sacharino ir kokaino kontrabandą.

Kviečiame klausytis. Tinklalaidės „Ko tyli istorikai?“ įrašai pasiekiami ir Spotify, Google Podcasts, Podbean, Apple Podcasts ir Soundcloud platformose. 

Kas yra „bernardinai“?

Arba kodėl „Bernardinai.lt“ yra nemokama žiniasklaida ir kodėl kviečiame tapti partneriais paremiant.