2020 12 22

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

< 1 min.

Tinklalaidė „Ko tyli istorikai?“: partizano Liongino Baliukevičiaus-Dzūko dienoraštis

Tinklalaidės "Ko tyli istorikai?" vizualizacija

„Ko tyli istorikai?“ – Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Naujosios istorijos katedros mokslininkų tinklalaidė, kurioje kalbama aktualiomis Lietuvos ir Europos istorijos temomis. Šį kartą – istorikų dr. Mariaus Ėmužio ir Antano Terlecko pokalbis apie vieną svarbiausių partizanų istorijos šaltinių – Dainavos apygardos vado Liongino Baliukevičiaus-Dzūko dienoraštį.

Istorikai svarsto apie dienoraščio atsiradimo ir išlikimo aplinkybes bei kelia klausimą, ar tikrai L. Baliukevičius dienoraštį rašė tik sau, kaip skelbia jo paties įrašas pirmuose dienoraščio puslapiuose. Pasak M. Ėmužio, kai kurios aplinkybės, pavyzdžiui, tai, kad Dzūkas pats dienoraštį perrašinėjo, leidžia manyti, jog dienoraštis turėjo kiek kitokią funkciją, nei vien užrašinėti dienos įspūdžius. A. Terleckas kelia hipotezę, kad galbūt L. Baliukevičių rašyti dienoraštį paskatino vienatvė, kurią jis galimai jautė bunkeryje, net ir būdamas tarp partizanų – Dzūkas buvo tarpukario miesto (Alytaus) kultūros žmogus, inteligentas. Tuo jis skyrėsi nuo didelės dalies kitų partizanų, kurie didžiąją savo gyvenimo dalį praleido kaime.

M. Ėmužis ir A. Terleckas papasakoja, kaip patys atrado šį dienoraštį ir kokią svarbą jis įgavo tiek profesiniame, tiek asmeniniame gyvenime. Nuomonės dėl dienoraščio patikimumo ir vertės neišsiskyrė – pašnekovai sutiko, kad L. Baliukevičiaus dienoraštis – unikalus ir itin vertingas šaltinis, vis dėlto A. Terleckui atrodo, kad dienoraštyje atsiskleidžiantis partizanų karo vaizdinys nėra tipinis, veikiau – išskirtinis. Tą, istoriko manymu, nulemia Dzūko kilmė, pasaulėžiūra ir kitos subjektyvios bei objektyvios priežastys.

Dienoraštyje atsiskleidžiančios partizanų buities, santykių su visuomene, netgi partizanų fotografavimosi temos, Kosto Kubilinsko išdavystės aplinkybės, sovietinių represinių struktūrų vaidmuo išsaugojant kai kuriuos partizanų istorijos dokumentus – visa tai laukia Jūsų naujame „Ko tyli istorikai?“ tinklalaidės įraše.

Kviečiame klausytis. Tinklalaidės „Ko tyli istorikai?“ įrašai taip pat pasiekiami Spotify, Podbean, Apple podcasts, Google podcasts ir Soundcloud platformose.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien