

2020 10 12
Klausymo laikas
„Ko tyli istorikai?“ – Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Naujosios istorijos katedros mokslininkų tinklalaidė, kurioje kalbama aktualiomis Lietuvos istorijos temomis. Šį kartą istorikai Mingailė Jurkutė, Marius Ėmužis ir Antanas Terleckas kalbėjosi apie Centrinės žvalgybos agentūros (CŽA) veiklą pokario Europoje.
Ryškiausias mums žinomas su Lietuva susijęs CŽA istorijos etapas – partizano Juozo Lukšos desanto istorija. Pasak M. Jurkutės, CŽA sąsajų su Lietuvos istorija yra gerokai daugiau, antai vien pagal REDSOX programą 1949–1954 m. CŽA į Sovietų Sąjungos teritoriją išsiuntė bent 85 savo agentus. Neseniai parengusi CŽA dokumentų rinkinį (CIA žvalgyba Baltijos šalyse (1947–1953), Vilnius: Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, 2020), istorikė teigia, kad CŽA veiklą pokario Europoje reikia vertinti kur kas platesniame JAV užsienio politikos kontekste – CŽA misijos buvo viena iš vadinamosios sulaikymo (angl. containment) politikos dalių, kuria JAV vadovavosi Šaltojo karo metais. CŽA stengėsi ne tik rinkti informaciją apie pagrindinį savo priešą – Sovietų Sąjungą – bet ir turėjo ambicingų, ir toliaregiškų tikslų Vidurio Rytų Europoje galimo karo atveju.
Tinklalaidėje aptariamas CŽA susikūrimas ir svarbiausios veiklos formos, konkurencija ir varžybos su SSRS – istorikai pripažino, kad bent Šaltojo karo pradžioje SSRS turima patirtis žvalgybinėje ir šnipinėjimo srityje buvo nepalyginamai didesnė už CŽA, o tai sunkino agentūros veiklą. Laidoje taip pat svarstoma ir apie CŽA dokumentuose atsispindintį okupuotos Lietuvos vaizdinį – kas jį (su)kūrė, kiek jis šiandien patikimas ir aktualus.
Kviečiame klausytis. Tinklalaidės „Ko tyli istorikai?“ įrašai taip pat pasiekiami Spotify, Podbean, Apple Podcasts ir Soundcloud platformose.
Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!