2020 09 02
Klausymo laikas:
Tinklalaidė „(Ne)sąmoningai“. Kas yra liberalizmas?

Dr. Gintas Karalius pabrėžia, kad, norint geriau suvokti liberalizmo sąvoką, svarbu turėti omenyje istorinį kontekstą. Liberalizmas nebuvo utopinė idėja apie tobulą pasaulį, o veikiau labai praktiškas būdas skirtingoms pasaulėžiūroms išgyventi vienoje visuomenėje. Tikrovė liberalizmo atsiradimo atveju ėjo pirma teorijos.
Liberalizmas atsirado santykyje su sudėtinga XVII a. politine situacija. Po beveik dviejų šimtmečių religinių karų buvo suprasta, kad taip tęstis tiesiog nebegali, todėl individo laisvės ir teisių idėja buvo centrinė liberalizmo vystymosi eigai. Individus reikėjo apsaugoti vienus nuo kitų ir leisti jiems turėti savo asmenines pasaulėžiūras.
Liberalizmo ideologijos atspirties taškas yra individo ir individualizmo idėja. Anot Ginto Karaliaus, individas šioje doktrinoje laikomas savitiksliu. Kitaip tariant, ne visuomenė, kolektyvas, bendruomenė ar tradicija yra pagrindinis politikos tikslas, o individo laisvės ir teisės. Antras svarbus liberalizmo elementas yra progreso idėja. Paprasta mintis, kad ateityje viskas turėtų tik gerėti. Dar vienas svarbus liberalizmo aspektas: pradėta įnirtingiau kalbėti apie visuomenės ir jai atstovavimo idėją, o ne apie tobulą režimą, kuris atitiktų valstybėje gyvenančių žmonių sielas ir prigimtį.
Taip pat liberalizme itin svarbus, anot G. Karaliaus, racionalumas ir elitizmas. Klasikiniai liberalai mano, kad dalyvauti valdyme gali tik tie, kurie yra tam pasiruošę, todėl liberalai nepasitiki demokratija kaip valdymo forma: juk ji akcentuoja tautos valią. Racionalumas liberalams kur kas svarbesnis nei tautos valia. Demokratinė valdžia turėtų būti skirta tik brandžiai visuomenei. Liberalizmui kelia nepasitikėjimą demokratinis egalitarizmas.
Kviečiame klausytis ketvirtojo tinklalaidės „(Ne)sąmoningai“ epizodo.
Naujausi

Berčiūnų Lietuvos Kankinių bažnyčia – su švytinčiu Kristumi S. Ušinsko vitraže

Tinklalaidė „Ko tyli istorikai?“: kolektyviniai sodai sovietmečiu

Atviras laiškas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro generaliniam direktoriui prof. dr. Adui Jakubauskui

Mūsų laikų katechizacijos bėdos

Jurgis Ambraziejus Pabrėža – tobulas kunigiško pašaukimo atspindys

„Poetas turi nujausti, ko jo tekstai verti“. Pokalbis su poetu, eseistu, dramaturgu G. Grajausku

Kaip mokyti autistišką vaiką laukti?

Motiejaus Valančiaus darbai: ko iš Žemaičių vyskupo galime pasimokyti šiandien?

Kaip tapti nekenčiamam

Knyga

Istorikas D. Juodis apie naująją knygą: „Kiekvienas pabėgimas iš SSRS buvo rizika“
