Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

Klausymosi ir skaitymo laikas:

83 min.

Tinklalaidė „Pirmas žvilgsnis“: ar krikščionių Europoje laukia persekiojimai?

„Naikinti skirtumus ir savo šaknis reiškia kenkti pačiam sau“, – gruodžio pradžioje įspėjo popiežiaus Pranciškaus dešinioji ranka kard. Pietro Parolinas. Vatikano valstybės sekretorius reagavo į eurokomisarės Helenos Dalli pateiktas rekomendacijas Europos institucijų darbuotojams; vienas iš siūlymų buvo oficialioje anglų kalboje nevartoti žodžio „Christmas“ (Kalėdos) – tam, kad nebūtų „netolerancijos“ prieš kitų religijų ar įsitikinimų žmones. Tačiau „įtraukiančios komunikacijos“ gairės nesulaukė pritarimo – gavo kritikos tiek iš Europos institucijų darbuotojų, tiek iš visuomenės.

Tokie ir panašūs siūlymai „jautrinti kalbą“ girdimi jau ne vienerius metus. Tačiau pastarasis atvejis vėl paskatino diskusijas, ar Kristaus mokymas (kuris ne visada ir ne visiems patogus) bei jo besilaikantieji pamažu netaps sekuliarių, „pažangių“ valstybių priešais.

Atsakymus tikintieji pateikia skirtingus – kaip ir šiame, naujausiame, „Pirmo žvilgsnio“ epizode. Toma Bružaitė ir Simonas Bendžius „įtraukiančios kalbos“ gairių nesureikšmina – ir mano, kad krikščionys turėtų atsargiau pasverti kiekvieną garsiai nuskambantį ar „skandalingą“ atvejį ir neieškoti priešų ten, kur jų nėra. Tuo metu trečiasis tinklalaidės dalyvis kunigas Algirdas Toliatas turi kiek kitokią nuomonę ir sako, kad jam šiuo atveju yra neramu. Pasak jo, neapykanta ir grėsmė religijos laisvei kartais prasideda nuo smulkiausių detalių, tad labai svarbu visada reaguoti į įvykius.

Kur skirtingos nuomonės ir kartu žmonės, gerbiantys vieni kitus – ten, viliamės, įdomi diskusija klausytojui.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Na, o laidos pabaigoje mūsų visų nuomonės sutapo dėl kito, kur kas rimtesnio, atvejo Europoje – Suomijos politikė Päivi Räsänen už tai, kad socialiniuose tinkluose pasidalino apaštalo Biblijos (konkrečiau – apaštalo Pauliaus) eilutėmis apie homoseksualius santykius, sausį stos prieš teismą už „neapykantos kalbą“. Liuteronei gresia 2 metai kalėjimo. Teisėsaugos dėmesio susilaukė ir Suomijos liuteronų vyskupas Juhana Pohjola – už tai, kad dar 2004 m. parašė tekstą, kuriame išdėsto, ką biblinis mokymas sako apie žmogaus lytiškumą ir homoseksualumo reiškinį.

Taip pat visi sutikome, kad krikščionims svarbu neskleisti melagienų – apie keletą jų tinklalaidėje užsiminėme.

Tinklalaidėje išgirsite:

0:00 – Įžanga apie keisčiausias Kalėdas;

4:40 – Pavojingiausios krikščionims valstybės;

6:48 – Siūlymas nevartoti „Kalėdų“ (Christmas) termino – nieko rimto ar pavojaus signalas?

12:50 – Ar argumentas „o kaip pasielgtų musulmonai“ tikrai tinkamas;

14:16 – Ar krikščionys bijo atvirai kalbėti;

15:20 – Diskusija apie konkrečius pavyzdžius;

24:31 – Įsijungia Toma, duoda kolegoms velnių, patikslina sąvokas ir klausia – ar tikrai krikščionys Europoje persekiojami;

33:10 – Išpuoliai prieš krikščionis ar tiesiog vandalizmo aktai?

37:53 – Kai esame per daug įsibauginę, skleidžiame melagienas;

49:39 – Ar Lietuvoje yra krikšionofobijos atvejų?

58:00 – Byla Suomijoje: už Biblijos eilutes gresiantis kalėjimas;

1:09:55 – Ką galime padaryti čia ir dabar;

1:18:09 – Piemenėlių Mišių laikas Ramintojoje ir kuriozai bažnyčiose per Kalėdas.

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu