Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

Klausymosi ir skaitymo laikas:

95 min.

Tinklalaidė „Pirmas žvilgsnis“. Skandalai Bažnyčioje: kaip reaguoti?

Giedrius Tamaševičius, Algirdas Toliatas ir Simonas Bendžius. Bernardinai.lt nuotrauka

„Man labai gėda, liūdžiu ir nuoširdžiai prašau atleidimo. Katalikų Bažnyčioje man teko didelė atsakomybė. Juo labiau liūdžiu dėl išnaudojimų ir klaidų, įvykusių tuo metu ir ten, kur man buvo patikėta vadovavimo atsakomybė. Kiekvienas seksualinio smurto atvejis yra baisus ir neatitaisomas.“

Tokiais žodžiais vakar, vasario 8 d., Benediktas XVI kreipėsi į tuos, kurie Bažnyčioje patyrė dvasininkų seksualinį smurtą. Sausio 20 d. advokatų komanda paskelbė ataskaitą apie tokius nusikaltimus, įvykdytus prieš nepilnamečius asmenis Miuncheno ir Freizingo arkivyskupijoje per pastaruosius septynis dešimtmečius. 1000 puslapių dokumente 300 puslapių skirti apžvelgti penkerių metų laikotarpį, kai arkivyskupijai vadovavo Josephas Ratzingeris, dabartinis popiežius emeritas.

Jis ataskaitoje kaltinamas esą dangstęs keturis pedofilus kunigus. Pats Benediktas XVI vakar pateiktame atsakyme rašo, kad nusikaltėlių tyčia nedangstė – ir apie seksualinės prievartos atvejus nežinojo. Pridurdamas, jog, per ilgą laiką, lankydamas nukentėjusiuosius, išmoko suprasti, „kad mes tampame jos bendrininkais, kai šios kaltės nepaisome arba kai su reikiamu ryžtu ir atsakomybe nesprendžiame jos pasekmių, kaip dažnai atsitikdavo ir tebeatsitinka“.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Ne tokio sukrečiančio masto, tačiau skandalų sulaukia ir Bažnyčia Lietuvoje. LRT tyrimų komanda atskleidė, kad Vilniaus arkivyskupijai priklausanti įmonė „Laidojimo paslaugų centras“ perpardavinėjo jau panaudotus, dažniausiai nerestauruotus karstus – pirkėjai apie tai nieko nežinodavo, o kaina likdavo kaip naujų karstų.

Maža to, kaip rašo LRT, ši Bažnyčios institucija ne tik sukčiavo, bet ir naudojo mobingą prieš savo darbuotojus – tuos, kurie bandė kelti karstų klausimą, tildė, o pasirodžius Tyrimų skyriaus tekstui, įmonės vadovybė bandė atsekti, kas gi čia viešai prakalbo, taikė įvairias spaudimo ir bausmės priemones. Įmonėje vėliau netgi darytos kratos, Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas teigia apie tokius sukčiavimo atvejus nieko nežinojęs.

Taigi šitų nemalonių, tačiau reikalingų aptarti temų ėmėmės šįkart. Prie apskritojo stalo susėdome „Bernardinai.lt“ vyr. redaktorius Giedrius Tamaševičius, religijos temų redaktorius Simonas Bendžius ir kunigas Algirdas Toliatas.

„Ar žmogus į Bažnyčią ateina dirbti dėl Kristaus, ar vedamas kažkokių kitokių interesų, galios žaidimų? Jeigu jo tikslas yra galia – tada tas žmogus užsiima smurtu, nes jis išnaudoja Kristų ir Jo mokymą. Kristus jam tėra darbo įrankis. Ir šiais laikais Bažnyčioje yra iš šalies žiūrint šviesių žmonių, kurie elgiasi (kaip apaštalas Paulius pasakytų) kaip Kristaus priešai. Tad nieko nuostabaus, kad atsiranda ir mobingo, ir kitų problemų. Tad tikrai reikia atsinaujinimo, reikia apie tai kalbėti. Viešumas apvalo“, – dabartines aktualijas komentuoja kunigas Algirdas. Pridurdamas, kad viešai kalbant, keliant nepatogius klausimus ir tiriant nusikaltimus kartu reikia ir nepamiršti elgtis krikščioniškai, siekti ne tik teisingumo, bet ir objektyvumo.

O pradedame mūsų pokalbį nuo dar vienos svarbios aktualijos – garsiosios bylos Suomijoje. Jau greit, vasario 14-ąją, Helsinkio apygardos teismas paskelbs nuosprendį. Tinklalaidės įžanga šįkart bus neįprasta, nes Simonas… pamiršo laiku paspausti įrašymo mygtuką.

Tinklalaidėje išgirsite:

0:00 – Apie bylą Suomijoje ir baimę kelti klausimus;

4:15 – Pavėluota Simono įžanga;

5:09 – Suomijos bylos paralelė su istorija Danijoje;

15:14 – Kita istorija – apie klausimą dėl apipjaustymo;

17:30 – Bažnyčia ateityje nebeturės tiek daug palaikymo;

21:17 – Apie netikintį kunigą ir kuriamą Bažnyčią be Kristaus;

33:25 – Karstų skandalas Lietuvoje;

42:47 – Mobingas Bažnyčios institucijose;

51:24 – Esame nusidėjėlių, bet ne nuodėmės Bažnyčia;

57:53 – Nebijokime atvirai kalbėti – ir elgtis krikščioniškai;

1:02:40 – Kaip vertinti kaltinimus Benediktui XVI?

1:23:38 – Ar sulauksime išsamaus tyrimo dėl seksualinio išnaudojimo atvejų Bažnyčioje Lietuvoje?

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu