Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2023 02 09

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Tradicinio Užkarpatės karnavalo fone ukrainiečių filme „Pamfiras“ kunkuliuoja šeimos drama

Rež. Dmytro Sucholitkio-Sobčuk filmo „Pamfiras“ (Ukraina, Prancūzija, Lenkija, 2022 m., 100 min.) kadras

Lietuviai žiemą išsišėlsta per Užgavėnes, ukrainiečiai Užkarpatėje dar labiau atsidėję švenčia Malankos karnavalą – konstruoja įspūdingus kostiumus iš šiaudų, lipdo kaukes, keldami triukšmą rungtyniauja. Šio karnavalo fone vyksta Ukrainos kino režisieriaus Dmytro Sucholitkis-Sobčukas filmo „Pamfiras“ veiksmas.

Pažinti ukrainiečių kultūrą ir nusikelti į Karpatų kalnų žiemą kviečia Kanų kino festivalyje debiutavusi drama su trilerio elementais „Pamfiras“. Lietuvos kino teatrus filmas pasieks vasario 17 dieną.

Filmas „Pamfiras“, be dramatiškos šeimos istorijos, leidžia pažinti unikalią Vakarų Ukrainos tradiciją – senuosius Naujuosius metus pažymintį Malankos karnavalą. Tai lietuviškas Užgavėnes primenantis renginys, kuriame dalyvauja daugiatautė Černovicų regiono bendruomenė – rumunai, žydai, moldavai, armėnai, ukrainiečiai ir kitų tautų atstovai. „Pamfiro“ scenose atskleidžiamas ilgas ir nuoseklus pasiruošimas šiai persirengėlių šventei, kurios dalyviai apsivilkę kostiumus įgauna neatpažįstamus, paslaptingus pavidalus.

„Kiekvienas pasirenka persirengti kuo nors, kas geriausiai atspindi jo asmenybę. Tačiau labiausiai mane domina Malankos karnavalo energija ir Ukrainos pasienio gyvenviečių hierarchija, kuri atsiskleidžia renkantis šventės kostiumą“, – sako filmo „Pamfiras“ kūrėjas D. Sucholitkis-Sobčukas.

Ir pagoniškų, ir krikščioniškų ištakų turintis Malankos karnavalas buvo uždraustas, kai Vakarų Ukraina buvo okupuota Sovietų Sąjungos. Policija gaudydavo ir į areštinę uždarydavo šventės dalyvius, liepdavo jiems pasirašyti pasižadėjimą, kad ateityje karnavale nebedalyvaus. Žinoma, to pažado niekas netesėdavo, o triukšminga, spalvinga ir kūrybines jėgas išlaisvinanti šventė gyvuoja iki šiol.

Režisierius Dmytro Sucholitkis-Sobčukas. Asmeninio archyvo nuotrauka
Rež. Dmytro Sucholitkio-Sobčuk filmo „Pamfiras“ (Ukraina, Prancūzija, Lenkija, 2022 m., 100 min.) kadras
Rež. Dmytro Sucholitkio-Sobčuk filmo „Pamfiras“ (Ukraina, Prancūzija, Lenkija, 2022 m., 100 min.) kadras
Rež. Dmytro Sucholitkio-Sobčuk filmo „Pamfiras“ (Ukraina, Prancūzija, Lenkija, 2022 m., 100 min.) kadras

Kol filmo herojai ruošiasi Malankos karnavalui, žiūrovai stebi Pamfiro gyvenimą – buvęs kontrabandininkas grįžta atgal į namus iš emigracijos ir pažada religingai žmonai elgtis sąžiningai. Bet dėl paauglio sūnaus Nazaro tenka dar kartą žengti į pasienio miškus. Čia, Ukrainos pasienio ruože su Rumunija, ir gimsta didžioji filmo intriga. Kaip pasielgs ištverme ir drąsa pagarsėjęs Pamfiras, kai nusikalstamas pasaulis ims grėsti jo sūnaus gerovei?

Pagrindinio „Pamfiro“ vaidmens atlikėjo ieškota dvejus metus, kol vaidmuo atiteko ukrainiečių aktoriui Oleksandrui Jacentiukui. Režisieriaus paliepimu priaugęs nemažai svorio ir užsiauginęs išraiškingus ūsus, aktorius O. Jacentiukas debiutavo didžiajame kino ekrane. Aktorius sako, kad kaip filme Pamfiras kaunasi dėl savo šeimos gerovės, taip šiandien visa Ukrainos tauta jau beveik metus kovoja už savo laisvę.

„Pamfiro istorijoje noriu pabrėžti ukrainiečių emigracijos problemas, taip pat parodyti ir gilius skirtumus, kurie egzistuoja tarp Ukrainos ir Europos Sąjungos. Tačiau tai ir pasakojimas apie paprastą, sąžiningą žmogų, kuris tampa žvėrimi atsidūręs beviltiškoje padėtyje“, – sako iš Černovicų regiono Vakarų Ukrainoje kilęs „Pamfiro“ režisierius D. Sucholitkis-Sobčukas.

Programos „Lokys, liūtas ir šakelė“ informacija

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu