Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2022 09 25

Rasa Pakalkienė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Universitete senjorai ir mokosi, ir vieni kitiems perduoda sukauptą patirtį

Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto (MČTAU) rektorė dr. Zita Žebrauskienė. Rasos Pakalkienės nuotrauka

„Tikimės, jog vis daugiau senjorų įsitrauks į mūsų veiklą, kad jie nebūtų atskirtyje“, – apie naujus mokslo metus teigia Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto (MČTAU) rektorė dr. Zita Žebrauskienė. Jie prasidės spalio mėnesį.

Pirmoje 2022 metų pusėje MČTAU įsikūrė Vilniuje, Studentų g. 39. Dabar ten vyksta registracija į senjorų universitetą. „Šie mokslo metai nuo visų ankstesnių skiriasi tuo, kad mes juos pradedame savo patalpose“, – sako rektorė. Ji tęsia, kad jau dabar žinoma, kur dirbs fakultetai ir kolektyvai, kur ir kokios veiklos bus organizuojamos.

„Mūsų iniciatyva Seime pateiktas projektas, kad spalio 1 diena būtų paskelbta Besimokančių senjorų diena, – teigia Z. Žebrauskienė. – Švietimo ir mokslo komiteto posėdyje šiam projektui buvo pritarta. Dabar jis bus įtrauktas į Seimo rudens sesiją.“

Rektorė tikisi, kad vis daugiau senjorų įsitrauks į MČTAU veiklą ir tada jie nebus atskirtyje. „Baigęs darbinę veiklą ir nebeatliekantis pareigų žmogus kartais pasijunta niekam nereikalingas. O trečiojo amžiaus universitetų erdvėje vėl jaučiasi saugus, suprastas, pastebimas ir reikalingas. Be to, čia jis randa bendraminčių, taip pat gerina savo gyvenimo kokybę“, – kalba MČTAU rektorė, taip pat esanti ir Nacionalinės TAU asociacijos prezidentė.

Pasak Z. Žebrauskienės, senjorai turi daug patirties ir žinių. Tačiau, keičiantis XXI amžiaus technologijoms, išmano ne viską. O juk tai ir nanotechnologijos, ir robotika, ir išmanieji buities prietaisai. „Kompiuterinis raštingumas mums labai svarbus“, – įsitikinusi ji.

Rektorė atkreipia dėmesį, kad vieni pirmųjų į MČTAU užsiregistravusių klausytojų siekia patobulinti kompiuterinį raštingumą, turėti daugiau teisinių ir psichologinių žinių, nori save išreikšti ir parodyti, dainuoti ir šokti, sveikai gyventi. Todėl kaip pagrindinius renkasi įvairius fakultetus.

„Tarkime, Sveikos gyvensenos fakultete kalbame ne apie ligas, bet apie jų prevenciją, – teigia Z. Žebrauskienė. – Mūsų studentai rečiau lankosi poliklinikose ir kitose gydymo įstaigoje, mažiau vartoja vaistų. Svarbiausias Sveikos gyvensenos fakulteto šūkis – judėjimas yra sveikata. Rengiamos įvairios mankštos, joga, pilatesas, šokiai, yra treniruoklių salė. Dar vyksta paskaitos sveikatos temomis.“

Rektorės teigimu, trečiojo amžiaus universiteto uždavinys – kad senjorai kuo ilgiau būtų savarankiški savo aplinkoje, kad nereikėtų priežiūros, globos, socialinių darbuotojų paslaugų. Z. Žebrauskienė mato, kad ateinantys užsiregistruoti nauji klausytojai būna smagūs, geros nuotaikos, besišypsantys, smalsūs, norintys kuo daugiau visko sužinoti apie MČTAU.

Rektorė pastebi, kad kai kuriems senjorams kelia nerimą žodis „universitetas“. Jie mano, kad bus egzaminų sesijos, įskaitos, reikės atsiskaityti. MČTAU tokių dalykų nėra. „Noriu akcentuoti, kad mūsų universitetas – tai erdvė, kurioje kiekvienas randa save. Nėra nei egzaminų, nei įskaitų. Čia ne studijos, bet mokymasis. Viename fakultete senjoras gali būti lektorius, kitame – klausytojas. Tokiu būdu perduodama sukaupta patirtis vienų kitiems“, – aiškina Z. Žebrauskienė. Ji pabrėžia, kad MČTAU visi gali pareikšti savo nuomonę.

Anot rektorės, prieš mokslo metų pradžią kiekvienas fakultetas, kolektyvas stengiasi sutvarkyti, papuošti savo auditorijas ir patalpas, daromi stendai, eksponuojami dailės darbai, jau sudaromi užsiėmimų tvarkaraščiai. Rūpinamasi dabartiniais ir norima pritraukti naujų klausytojų.

„Dabar ateina jaunesni, kitos kartos klausytojai, kurių skaitmeninis raštingumas didesnis, jie daugiau pasiekę, – sako Z. Žebrauskienė. – Mes buvome tyliosios kartos klausytojai. Mūsų uždavinys – išlaikyti dvasingumą, žmogiškas vertybes, pagarbų bendravimą, atsakomybę. Visa tai mes norime puoselėti ir perduoti kitiems.“

Rektorės teigimu, dar vienas MČTAU senjorų tikslas – prisidėti prie jaunosios kartos ugdymo. „Kad mes, močiutės ir seneliai, savo bendravimu ir elgesiu skiepytume turimas vertybes, pilietiškumą, – pažymi ji. – Vyresnės ir jaunesnės kartų sąsajos ir tiltas tarp jų yra labai svarbus.“

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien