2023 05 07
Vidutinis skaitymo laikas:
V. Savukynas ir V. J. Juška – žurnalistikos premijų laureatai

Lietuvos žurnalistų sąjungos ir Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos Vinco Kudirkos vardo premija paskirta televizijos žurnalistui Virginijui Savukynui, o Vytauto Gedgaudo premijos laureatu tapo žurnalistas Vytautas Jonas Juška.
Šios dvi premijos tradiciškai skelbiamos Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną. Laureatai bus apdovanoti iškilmingame renginyje gegužės 8 dieną Kultūros ministerijos Baltojoje salėje. Laureatai gaus specialius diplomus, vardinius medalius ir piniginius prizus.
V. Kudirkos premija Virginijui Savukynui paskirta už laidas „Istorijos detektyvai“, kuriose intriguojamai pateikiama Lietuvos istorija. V. Savukynas yra šios laidos redaktorius, scenarijų autorius ir vedėjas, o kūrybinėje grupėje dirba ir Kostas Kazlauskas (operatorius), Danielius Buckus (montažo režisierius).
Komisijos sprendimu buvo įvertintas naujoviškas laidos pateikimo būdas, intriguojančios temos, mažai žinomi Lietuvos istorijos faktai – stipriosios šios laidos pusės. Įtaigus ir intriguojantis pasakojimo būdas, gilus Lietuvos istorijos pažinimas, naujos hipotezės ir idėjos yra neabejotinos šios laidos stiprybės. 2022 m. „Istorijos detektyvų“ laidose buvo nagrinėjamos įvairios temos – nuo pačių seniausių, siekiančių indoeuropiečių laikus, iki aktualios XX amžiaus istorijos. Konkursui vertinti buvo pateiktos keturios geriausios laidos.
Vinco Kudirkos premija yra svarbiausia kasmetinė Lietuvos žurnalistų sąjungos ir Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos premija. Ji skiriama žurnalistui arba jų kūrybinei grupei už brandžius, humanistines, etines vertybes ir pilietinės-patriotinės visuomenės ugdymo prioritetus puoselėjančius bei valstybingumą stiprinančius spaudos, radijo, televizijos ar fotožurnalistikos autorinius darbus už praėjusius metus. V. Kudirkos premija skiriama kasmet nuo 1990 metų. Ją daugiau nei dešimtmetį remia Lietuvos aludarių gildija.

Ilgamečio išeivijos leidinio „Dirva“ redaktoriaus V. Gedgaudo vardo premija paskirta žurnalistui Vytautui Jonui Juškai už tyrimą „Australijos lietuvių demografija“, skirtą didžiosios lietuvių emigracijos į Australiją 75-mečiui pažymėti, ir remiantis šiuo tyrimu publikuotą straipsnių rinkinį „Migracija: sampratos ir patirtys“.
Pernai Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos narys, Australijos lietuvių visuomenės ir Pasaulio lietuvių bendruomenės veikėjas V. J. Juška straipsnyje „Australijos lietuvių demografija“ atliko didžiulį darbą – tyrimą apie lietuvius, emigravusius į Australiją po Antrojo pasaulinio karo iš DP stovyklų (DP – tai Antrojo pasaulinio karo pabaigoje sąjungininkų suteiktas vardas Vakaruose atsidūrusiems asmenims, pabėgusiems iš gimtojo krašto).
Anot paties autoriaus, duomenys paimti iš Australijos gyventojų surašymų, kurie sudaro tūkstančius puslapių. Lietuvių atradimo juose procesas buvęs ilgas ir sudėtingas. Kad šis tyrimas stipriai papildo mūsų žinias apie lietuvių diasporą Australijoje, yra rašiusi ir Vytauto Didžiojo universiteto doc. dr. Aušrinė Cemnolonskė.
Nuo 1997 metų teikiama Vytauto Gedgaudo premija yra Lietuvos žurnalistų sąjungos ir Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos kasmetinis apdovanojimas, skiriamas už praėjusių metų išskirtinio turinio ir formos spaudos tyrinėjimus, radijo, televizijos, interneto ir fotožurnalistikos darbus. V. Gedgaudo premiją finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
2023 m. V. Kudirkos ir V. Gedgaudo premijų darbų vertinimo komisijos nariai: Aurelija Arlauskienė, Ginas Dabašinskas, Vytautas Kvietkauskas, Laisvūnas Karvelis, Laima Lingytė, Audronė Nugaraitė (komisijos pirmininkė), Dainius Radzevičius, Rytis Sabas, Jonas Staselis ir Henrikas Vaitiekūnas. Vinco Kudirkos premija yra 3000 eurų, Vytauto Gedgaudo premija – 1000 eurų.
Naujausi

Jonas Paulius I: teisinga taika tenkina visas šalis ir nepalieka neišspręstų klausimų

Šv. Teresėlės relikvija bus atvežta į Romą

Vyskupas S. Bužauskas: ant mūsų kreivų linijų Kūrėjas gali parašyti neįtikėtinai sėkmingą istoriją

Kyjivo vyskupas: taika ir teisingumas – neatskiriamos, dieviškos dorybės

Apie laimę formuoti sąžines

Kaip žydai lietuvius gelbėjo. Prarastoji ugniagesių armija

Nykstančių vertybių muziejus – laukinėje gamtoje

Du kaipo vienas: Alma

Kampinio plano rūmai ir liaudiškai interpretuotas klasicizmas. Adomynės dvaras

Kol žmogus gyvena, tol viliasi

Naujas akcentas Kaune: įamžintos unikalios tarpukario istorijos
