2023 03 17
Vidutinis skaitymo laikas:
V. Zelenskis: išduotas tarptautinis orderis suimti Putiną – istorinis sprendimas, ženklinantis istorinės atsakomybės pradžią

Kovo 17 d. Tarptautinis Baudžiamasis Teismas (TBT) Hagoje išdavė orderį suimti Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną. Rusijos Federacijos (RF) vadovas įtariamas neteisėta vaikų iš okupuotų Ukrainos teritorijų į Rusiją deportacija, kuri, tyrimo duomenimis, vyko ne vėliau kaip nuo 2022 m. vasario 24-osios.
TBT pareiškė, kad esama „protingo pagrindo“ teigti, jog Putinas yra asmeniškai atsakingas už tai.
Analogiškas orderis išduotas Marijai Lvovai-Belovai, Rusijos vaikų teisių apsaugos kontrolierei. RF valdžia neneigė, kad vaikai iš Ukrainos teritorijų buvo iškeliami, aiškino tai „perauklėjimo“ būtinybe. 2022 m. rugsėjį M. Lvova-Belova skundėsi, kad kai kurie vaikai, išvežti iš Mariupulio, „negražiai atsiliepia apie Rusijos prezidentą, kalba baisius dalykus ir gieda Ukrainos himną“. Ji taip pat pranešė, kad priglobė 15-metį paauglį iš Mariupolio.

V. Zelenskis: tai istorinis sprendimas
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pabrėžė, kad masinė prievartinė Ukrainos vaikų deportacija yra RF valstybinė politika, kuri negalėjo būti vykdoma be svarbiausio šalies asmens nurodymų. V. Zelenskis įsitikinęs, kad byla TBT, pagal kurią išduotas orderis suimti RF prezidentą V. Putiną, turi realią perspektyvą.
„Šiandien turime svarų tarptautinės institucijos sprendimą. Byloje, kuri turi realią perspektyvą. Tarptautinis Baudžiamasis Teismas išdavė orderį suimti Putiną. Istorinis sprendimas, ženklinantis istorinės atsakomybės pradžią. Valstybės teroristės vadovas ir dar vienas atsakingas asmuo oficialiai tapo įtariamaisiais dėl karo nusikaltimų. Deportuojant ukrainiečių vaikus – neteisėtai perkeliant tūkstančius mūsų vaikų į valstybės teroristės teritoriją“, – pabrėžė prezidentas savo vakaro vaizdo kreipimesi.
Jis minėjo, kad baudžiamajame procese, kurį atlieka Ukrainos teisėsauga, jau užfiksuota daugiau kaip 16 tūkst. prievartinės ukrainiečių vaikų deportacijos atvejų, kuriuos įvykdė okupantai. Tačiau realus, visas mastas deportuotųjų gali būti gerokai didesnis.
„Įgyvendinti tokią nusikaltėlišką operaciją nebūtų įmanoma negavus valstybės teroristės aukščiausio vado įsakymo. Atskirti vaikus nuo šeimų, atimti iš jų bet kokią galimybę susisiekti su artimaisiais, laidoti vaikus Rusijos teritorijoje, išsklaidyti juos po skirtingus regionus – tai akivaizdi Rusijos valstybės politika, valstybiniai sprendimai ir valstybinis blogis. Blogis, kuris prasideda būtent nuo pirmojo atsakingo valstybės asmens“, – pabrėžė Ukrainos vadovas.
V. Zelenskis padėkojo prokuroro Karimo Ahmado Khano komandai ir Tarptautiniam Baudžiamajam Teismui, taip pat visiems pasaulyje, padedantiems Ukrainai kovoti už teisingumą.
„Esu dėkingas už principingumą ir pasirengimą realiai patraukti atsakomybėn kaltuosius“, – sakė jis.
V. Zelenskis priminė, kad kol kas pavyko susigrąžinti kiek daugiau nei 300 vaikų iš visų išvežtų jėga, pavogtų iš Ukrainos. Jis pabrėžė, kad Ukraina turi susigrąžinti visus vaikus.
„Akivaizdu, kad ir toliau viską darysime dėl to. Kad susigrąžintume kiekvieną ukrainietį, kiekvieną ukrainietę, kiekvieną mūsų vaiką. Ir kad patrauktume realion atsakomybėn visus kaltus dėl šios deportacijos – nuo valstybės teroristės vadovo iki visų vykdytojų“, – konstatavo prezidentas V. Zelenskis.
Ir kitų atsakingų asmenų Ukrainoje Putino arešto tarptautinio orderio išdavimas pavadintas „istoriniu sprendimu“. „Pasaulio lyderiai tris kartus pagalvos prieš spausdami Putinui ranką ar sėsdamiesi su juo kartu prie derybų stalo. Pasaulis gavo signalą, kad Rusijos režimas nusikaltėliškas ir jo vadovybė bei sąjungininkai bus patraukti baudžiamojon atsakomybėn“, – feisbuke pareiškė Ukrainos generalinis prokuroras Andrijus Kostinas. Jis pabrėžė, kad jo žinyba perdavė TBT daugiau kaip 40 tomų medžiagos dėl neteisėto vaikų deportavimo iš Ukrainos.
Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovas Andrijus Jermakas telegrame pareiškė, kad orderis suimti Putiną – tai tik pradžia. Jis teigė, kad Ukrainoje užfiksuota daugiau kaip 16 tūkst. priverstinio vaikų deportavimo atvejų. Jo žodžiais, panašių atvejų gali būti ir daugiau. Jis taip pat teigė, kad Ukrainai iš Rusijos pavyko susigrąžinti 308 vaikus.
Kremlius atkirto, kad Rusija nepripažįstanti TBT jurisdikcijos. „Tokio klausimo kėlimą laikome įžūliu ir nepriimtinu. Rusija, kaip ir kitos valstybės, nepripažįsta šio teismo jurisdikcijos, ir atitinkamai bet kokie panašaus pobūdžio sprendimai Rusijos teisėtvarkos požiūriu yra nieko verti“, – pareiškė V. Putino spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas.
RF saugumo tarybos pirmininko pavaduotojas Dmitrijus Medvedevas orderio išdavimą tviteryje pakomentavo taip: „Nėra reikalo aiškinti, kur panaudoti šį popierėlį“, ir savo įrašą palydėjo tualetinio popieriaus emodžiu.
The International Criminal Court has issued an arrest warrant against Vladimir Putin. No need to explain WHERE this paper should be used🧻.
— Dmitry Medvedev (@MedvedevRussiaE) March 17, 2023
Marija Lvova-Belova, komentuodama tarptautinio orderio išdavimą jai, telegrame pareiškė: „Šaunu, kad tarptautinė bendruomenė įvertino darbą padedant mūsų šalies vaikams.“
Asmeniškai Putinas orderio išdavimo jam kol kas nekomentavo.
Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis, sveikindamas TBT išduotą Putino arešto orderį, jį pavadino „svarbiu sprendimu“ tarptautiniam teisingumui ir Ukrainos žmonėms.
„Mes Europos Sąjungoje visada aiškiai sakėme, kad atsakingieji už neteisėtą agresiją prieš Ukrainą turi būti patraukti atsakomybėn, todėl šis Tarptautinio Baudžiamojo Teismo išduotas orderis yra tik šio traukimo atsakomybėn proceso pradžia“, – teigė jis.
The decision of the @IntlCrimCourt to issue an arrest warrant for Vladimir Putin for the war crime of unlawful deportation and transfer of children from Ukraine to Russia is the start of the process of accountability. We appreciate & support ICC’s work.
There can be #noimpunity
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) March 17, 2023
Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius Jamesas Cleverly pareiškė, kad Londonas sveikina tokį TBT sprendimą, ir pridūrė, kad tyrimai dėl įtariamų žiaurumų Ukrainoje turi būti tęsiami.
„Sveikiname šį žingsnį, kurį nepriklausomas TBT žengė siekdamas patraukti atsakomybėn Rusijos režimo vadovus, įskaitant Vladimirą Putiną“, – parašė jis savo tviteryje ir pridūrė, kad „atsakingieji už siaubingus karo nusikaltimus Ukrainoje privalo būti patraukti atsakomybėn“.
Those responsible for horrific war crimes in Ukraine must be brought to justice.
We welcome the step taken by the independent ICC to hold those at the top of the Russian regime, including Vladimir Putin, to account.
Work must continue to investigate the atrocities committed.
— James Cleverly🇬🇧 (@JamesCleverly) March 17, 2023
Kiek vėliau JAV prezidentas Joe Bidenas TBT sprendimą, kaip citavo BBC, pakomentavo žodžiais „taigi, manau, tai pagrįsta“. Jis pastebėjo, kad JAV nėra TBT jurisdikcijoje, bet kartu pabrėžė: „Manau, kad tai stiprus argumentas.“ Jo žodžiais, Putinas „akivaizdžiai padarė šiuos nusikaltimus“.
Prieš keletą dienų dienraštis „The New York Times“ paskelbė, kad TBT iškels dvi bylas prieš Rusiją. Be bylos dėl vaikų deportacijos, kaip tikina dienraščio šaltiniai, bus iškelta byla dėl sąmoningai suduotų smūgių per Ukrainos civilinę infrastruktūrą. Oficialiai apie antrąją bylą kol kas nepranešta.
Tarptautinio Baudžiamojo Teismo jurisdikcijoje – nusikaltimai, padaryti teritorijoje šalių, kurios yra ratifikavusios Romos statutą, bet kaltinamasis gali būti bet kurios šalies pilietis. Ukraina Romos statuto nėra ratifikavusi, vis dėlto Kyjivas atskirai yra pripažinęs jurisdikciją dėl galimų nusikaltimų žmoniškumui, karo nusikaltimų ir genocido, padarytų šalies teritorijoje nuo 2013 m. gruodžio. Ukrainos atveju teismo jurisdikcija neapima agresijos nusikaltimų, t. y. RF valdovybė negalės pateikti kaltinimų tiesiogiai dėl paties invazijos fakto.
Nuo tada, kai 2002 m. vasarą TBT pradėjo savo veiklą, arešto dėl galimų nusikaltimų esant valstybės vadovu orderis buvo išduotas keturis kartus (įskaitant Putiną). Iki dabar TBT tik sykį yra išdavęs orderį suimti veikiantį valstybės vadovą. Tai – Sudano prezidentas Omaras al-Bashiras. 2008 m. jis buvo apkaltintas dėl konfliktų šalies pietuose. Nors orderis buvo išduotas, O. al-Bashiras tęsė užsienio keliones, taip pat vyko į Romos statutą ratifikavusias šalis. 2019 m. 75 metų O. al-Bashiras buvo nuverstas po karo perversmo, ir po poros metų nauja valdžia pranešė jį išduosianti Hagai. To iki šiol neįvyko.
Vienintelis valstybės vadovas, stojęs prieš Tarptautinį Baudžiamąjį Teismą, – buvęs Dramblio Kaulo Kranto prezidentas Koudou Gbagbo Laurent’as. Kaltinimai jam buvo pareikšti jau po pašalinimo iš valdžios 2011 m. Procesas prasidėjo po penkerių metų. 2019 m. kaltinamasis buvo visiškai išteisintas. 2011 m. TBT išdavė Libijos vadovo Muammaro Gaddafi arešto orderį. Prieš teismą jis nestojo, nes buvo nužudytas.
Pagal užsienio žiniasklaidą parengė Jurgita Jačėnaitė.
Naujausi

Kardinolas P. Parolinas apie popiežiaus pasiuntinio misiją Kyjive

Ketvirtadienį – maldos minutė už taiką

Rašytoja S. Aleksijevič: „Putinas manęs nenustebino. O rusų žmonės stebina“

Kard. S. Tamkevičiaus pašaukimas (XX). Irtis prieš laikmečio purslotą srovę padėjo „ora et labora“

„Siekiu, kad kiekvieno kataliko švelni širdis būtų gražiai sužeista Dievo meile.“ Kunigui Liudui Serapinui – 100

Knygos apie Antrojo pasaulinio karo padarinius

Kur tai ką tik mačiau? Apie papiktinusius, pasipiktinusius ir papiktinimą

Kun. G. Satkauskas: ligos kryžiaus visi bijome, bet gulint ligoninės lovoje jis gali tapti artimiausiu bičiuliu

Rokiškio kraštas: trys dvarai, viena kelionė

Architektas A. Gučas: Vilnius virsta kažkuo panašiu į Katarą ar Kuveitą, tik gerokai provincialesniu pavidalu

Prof. B. Galdikas – apie baltiškas šaknis ir naujausią savo mokslinių tyrimų kryptį – išnykimą
