Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2020 09 08

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Valandų liturgija – jau mobiliojoje programėlėje

Pixabay.com nuotrauka

Lietuviškoji Valandų liturgija tampa dar patogesnė skaityti – sukurta mobilioji programėlė telefonams, kuriuose įdiegta „Android“ operacinė sistema.

Programėlę galima nemokamai atsisiųsti čia.

Valandų liturgija (dar žinoma kaip Liturginės valandos, arba Brevijorius) – iš ankstyvosios krikščionybės laikų kilusi praktika, kai katalikai meldžiasi skirtingais paros laikais. Šias maldas sudaro Aušrinė, Rytmetinė, trys Dieninės (Priešpiečio, Vidudienio ir Pavakario) valandos, taip pat – Vakarinė ir Naktinė. Didžiąją tų maldų dalį sudaro psalmės, taip pat – kiti Šventojo Rašto skaitiniai.

Daugiau patogumų

Lietuviškoji Valandų liturgija internete atsirado vasario mėnesį – ir jau tada tai buvo didelė naujovė. Nuo to laiko šią svetainę kasdien atsidaro apie 1000 nuolatinių vartotojų.

Tuo metu naujoji mobilioji programėlė parengta pagal Lietuvoje galiojantį Liturginį kalendorių ir pritaikyta 2020–2035 metų laikotarpiui. Tekstai paimti iš Lietuvos Vyskupų Konferencijos oficialaus keturių tomų leidinio „Valandų liturgija“ (2011–2016 m.).

Projekto dvasinis globėjas, Kauno arkivyskupas emeritas Lionginas Virbalas, SJ, sako, kad nuo šiol melstis šiuo būdu bus dar patogiau ir paprasčiau:

„Vieną kartą programėlę įsidiegus, paskui net nebūtinas interneto ryšys – išskyrus dienos Mišių skaitinius, kurie imami iš svetainės Katalikai.lt. Tad žmogus gali programėle naudotis bet kuriuo metu.

Skirtingai nuo interneto svetainės, programėlę „Valandų liturgija“ galima pritaikyti savo poreikiams – pasirinkti šriftą, raidžių dydį, fono šviesumą ir tamsumą. Taip pat – nustatyti, kad tekstas pats slinktų žemyn; galima pasirinkti slinkimo greitį.“

Arkivysk. Lionginas Virbalas, SJ. Evgenios Levin nuotrauka

Programėlės kūrėjai siūlo ir daugiau privalumų – pavyzdžiui, psalmių tekstas gali būti suskirstytas į du chorus keliais pasirinktais būdais. Be to, įjungiama programa automatiškai atveria tą Valandų liturgijos dalį, kurią atitinkamu paros metu reikia skaityti.

Yra galimybė nustatyti priminimą kiekvienai Liturginei valandai visoms savaitės dienoms.

Prisidėti gali visi norintys

Arkivysk. L. Virbalas sako, kad kol kas programėlė pritaikyta tik „Android“ operacinei sistemai – kadangi „Iphone“ programėlėms kurti reikia „Apple“ firmos kompiuterio, kurio programuotojas neturi.

„Be to, „Apple“ internetinėje parduotuvėje programėlę įdiegti kainuoja po 100 dolerių kiekvienais metais. Tuo metu „Google Play“ parduotuvei užtenka 25 dolerių vienkartinės įmokos, – sako dvasinininkas. – Kadangi dirbama žmonių entuziazmo dėka, kyla klausimas, iš kur gauti papildomų lėšų. Kai kas yra prie šio projekto finansiškai prisidėjęs – bet lenkiu galvą prieš tokį žmogų, kaip programuotojas Rūtenis Pikšrys, kuris įdėjo tiek daug laiko, energijos ir išmanymo.“

Arkivyskupas emeritas priduria, kad būtų nuostabu, jei atsirastų entuziastų, kurie norėtų šį projektą perkelti ir į „Iphone“ telefonus. Norintieji gali kreiptis elektroninio pašto adresu [email protected]. Vartotojai taip pat kviečiami rašyti atsiliepimus ar pranešti apie pastebėtas klaidas.

„Iš pradžių gali pasitaikyti įvairių klaidų. Žmonės, kurie su tuo nesusidūrė, net neįsivaizduoja, kokio sudėtingumo yra šis dalykas. Tad už klaidas atsiprašau. Stengiamės kiek galėdami, o kai pastebėsite klaidų – programėlę atnaujinsime. Iš anksto labai ačiū visiems už bendradarbiavimą“, – kreipiasi arkivysk. L. Virbalas.

Parengė Simonas Bendžius

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite