Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2022 05 10

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Valensijos dokumentinio kino festivalyje – tarptautinė filmo apie J. Meką premjera

Rež. Ramunės Rakauskaitės filmo „Sugrįžę iš Niujorko“ (2021 m.) kadras

Tarptautiniame Valensijos dokumentikos festivalyje „DocsValencia“ pristatytas lietuvių filmas „Sugrįžę iš Niujorko“, pasakojantis apie dviejų menininkų kelionę į Niujorką ir du dešimtmečius, ten praleistus drauge su Jonu Meku. Filmo režisierė – Ramunė Rakauskaitė, jį prodiusavo Arūnas Matelis ir studija „Nominum“.

Režisierės R. Rakauskaitės filmo herojai – fotografas Arūnas Kulikauskas ir tapytojas Eugenijus Varkulevičius-Varkalis. Filme pasakojama, kaip pavargę nuo sovietmečiu tekusių savo kūrybos suvaržymų menininkai nepriklausomybės pradžioje nusprendžia iškeliauti į Niujorką. Ten, sutikę savo guru Joną Meką, juodu gyveno bohemiškai ir džiaugėsi kūrybos laisve, tačiau po dvidešimties metų nusprendė sugrįžti Lietuvą.

Megapolio trankumą pakeičia ramūs gamtos garsai, lėtas ritmas ir atsivėrusi gyvenimo gelmė. Vis dėlto menininkų neapleidžia Mokytojo bei Niujorko dvasia ir sukaupta dokumentinė medžiaga apie daugybę metų, kartu praleistų J. Meko įkurtos „Antologijos“ filmų archyve drauge kuriant ir gyvenant.

Festivalyje „DocsValencia“ drauge su tarptautine filmo premjera taip pat vyko ir J. Mekui bei jo šimtmečiui skirtų renginių, parodų bei diskusijų, kurias rengė Lietuvos Respublikos konsulatas Valensijoje. Šio festivalio direktorius Pau Montagudas yra didelis J. Meko ir jo kūrybos gerbėjas, skatinantis lietuvių menininko pažinimą Pietų Amerikoje ir Ispanijoje. 

„Dėl tokio dėmesio Jono Meko palikimui filmo pristatymas šiame festivalyje buvo ideali vieta jo pasaulinei premjerai. Labai džiaugiuosi, kad kaip vienas iš Jono Meko mokinių galėjau pasidalinti atsiminimais iš asmeninio bendravimo su Maestro, Mokytoju ir bičiuliu“, – sakė filmo prodiuseris A. Matelis.

„DocsValencia“ yra reikšmingas festivalis Ispanijos dokumentinio kino lauke, rimtai konkuruojantis su tokiais festivaliais kaip „Documenta Madrid“ ar „DocsBarcelona“. Be to, Valensija yra išskirtinė studijos „Nominum“ bendros filmų gamybos vieta Ispanijoje, nes net du filmai – „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ ir „Omarų sriuba“ – buvo sukurti kartu su Valensijos kino kompanija „SUICA Films“. Šiuo metu kartu baigiamas kurti ir naujas dokumentinis filmas „Domingo Domingo“.

„Sugrįžusių iš Niujorko“ lietuviškoji premjera įvyko „Scanoramos“ kino festivalyje. 

Filmo gamybą rėmė Lietuvos kino centras, o jo pristatymą Valensijos festivalyje – Lietuvos kino centras, LR konsulatas Valensijoje ir „DocsValencia“ festivalis.

Studijos „Nominum“ informacija

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu