Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2023 02 10

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Vasario 20-ąją Tibeto skvere bus sutinkami Naujieji metai

Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka

Vasario 20 d., pirmadienį, nuo 17 val. Vilniuje, Užupyje, Tibeto skvere, bus minimi tibetiečių Naujieji metai – Losaras. Pagal tibetiečių kalendorių tą dieną prasidės 2150-ieji, Vandens Kiškio metai. Tradiciškai Tibeto rėmėjų iniciatyva skvere bus keičiamos čia plevėsuojančios Maldos vėliavos, deginama ugnis.

Taip pat šia proga bus pastatytas ir naujas objektas – tradicinis maldų malūnas, į Tibeto skverą atkeliavęs iš Ladako. Tibetiečių kultūroje tai labai populiarus objektas, paprastai įrengiamas šalia šventyklų ar vienuolynų. Maldos malūno viduje įdėti ritinėliai su mantromis ir šventaisiais tekstais yra nuolatos sukami praeinančių žmonių ir panašiai kaip vėjuje plazdančios maldų vėliavos užlieja pasaulį nebyliomis maldomis. Simboliška, kad Malūnų gatvėje esančiame Tibeto skvere nuo šiol bus galima įsukti Maldų malūną.

Gražia tradicija Naujųjų metų sutiktuvių proga yra tapęs ir ledo skulptūros, vaizduojančios metų gyvūną, kūrimas. Skulptūros autorius – Vilniuje gyvenantis menininkas iš Balio I Made Sutama-Oka. Sukurtą ledo skulptūrą visi norintieji galės apžiūrėti tiek, kiek leis oro sąlygos jai stovėti.

Losaras – tai svarbiausia ir didžiausia tibetiečių šventė tiek pačioje Sniegynų šalyje, tiek egzilyje. Tibetiečių Naujųjų metų šventė sutinkama pagal Mėnulio kalendorių – pirmąją jauno mėnulio dieną, ir švenčiama laikantis visų seniausių amžių dvelksmą išlaikiusių tradicijų.

Primename, kad Tibeto skvero iniciatyvinės grupės bei Užupio bendruomenės pastangomis 2010 m. bevardžiam Užupio skverui Vilniaus savivaldybė suteikė Tibeto vardą. Ši anksčiau apleista erdvė iškart tapo vienu iš Senamiesčio kultūros centrų, kur reguliariai įgyvendinamos įvairios meninės bei pilietinės iniciatyvos.

2013 ir 2018 m. viešėdamas Vilniuje čia lankėsi ir Jo Šventenybė Dalai Lama XIV. Pirmojo apsilankymo metu jis čia atidengė Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato skulptoriaus Rimanto Sakalausko skulptūrinę kompoziciją „Mandala“. 2018-aisiais pasodino obelį.

2017 m. skvere atidengta jo pavadinimo lentelė dviem – lietuvių ir tibetiečių – kalbomis.

2021-ųjų rudenį ant Tibeto skvere esančio pastato atidengta sienų tapybos kompozicija „Prieglobsčio link“, kurioje atgyja rašytojos ir dailininkės Jurgos Ivanauskaitės piešti personažai. Kompozicijos autorė – dailininkė, ilgametė Tibeto rėmėja Jurga Užkurnytė.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite