Sunku skaityti? Padidink tekstą arba klausyk, spausdamas ant aA ar garsiakalbio straipsnio pradžioje. Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Klausyk. Patiko? Gali paremti. Ačiū!

2021 06 09

Augustinas Dainys

VDU Švietimo akademija

Vidutinis skaitymo laikas:

< 1 min.

VDU Švietimo akademija kviečia studijuoti filosofijos ir etikos pedagogiką

Unsplash nuotrauka

Nauja programa VDU Švietimo akademijoje: Filosofijos ir etikos pedagogikos specializacija kviečia studijuoti ir tapti filosofijos bei etikos pedagogu.

Šioje programoje savo tikrovės tiesų matymą ir mąstymą dėstys garsūs Lietuvos ir išeivijos filosofai. Fenomenologijos kūrėjo Edmundo Husserlio asistento Eugeno Finko mokinys prof. Algis Mickūnas skaitys paskaitas apie kosminį ugdymą, jo bendraautoris Dalius Jonkus supažindins su fenomenologiniu požiūriu į ugdymą. Antikos specialistė Tatjana Aleknienė ir originalus socialinis mąstytojas bei geriausias Renesanso ir Naujųjų amžių filosofijos išmanytojas Lietuvoje Gintautas Mažeikis aptars šioms filosofijos epochoms būdingas žmogaus ugdymo sampratas. Dėstys ir filosofijos bei literatūros sankirtas meistriškai liudijantys filosofai – Liutauras Degėsys, Tomas Kavaliauskas ir Augustinas Dainys.

Vakarų filosofinėje tradicijoje buvo manoma, kad pagrindinis filosofijos įrankis yra protas ir šiuo protu pažįstamas pasaulis. Tačiau ugdymo kaip pirmosios filosofijos projektas sako, kad nėra tokio proto, kuris būtų duotas savaime. Jis yra ilgalaikio, lėto ir neretai skausmingo ugdymo(si) rezultatas. Šiuo būdu kalbėti apie susiformavusį protą negalime nekalbėdami apie jo ugdymo(si) istoriją, nes būtent ugdymas(is) suformuoja protą ir jis nėra savaiminė ir substancinė duotis.

Kadangi protas, etinės nuostatos, grožio pajauta yra išugdomi kultūriškai formuojant kiekvieno žmogiško organizmo savitumą ir nėra savaiminė tikrovė, kuri būtų duota anapus ugdymo, tai ugdymas tampa pirmąja filosofija ir yra svarbiausia buvimo žmogumi sąlyga. Žmogumi ne gimstama, bet juo tampama ugdantis. Ugdymas(is) prasideda tik ką gimus ir tęsiasi visą žmogaus gyvenimą.

Filosofo pašaukimas yra ugdytojiškas pašaukimas, kreipiant ugdytinių žiūrą nuo nuomonės į tiesą. Išsivadavęs ir pažinęs tiesą, filosofas pasišvenčia pedagogikai – moko jaunuolius matyti ir atpažinti neiškreiptą tikrovę.

Šią situaciją atitinka ir lotyniško žodžio ugdyti – educere – etimologija. Lotyniškas žodis sudarytas iš žodžių ex ir ducere ir lietuviškai reiškia: iš – vesti. Ugdytojas yra vedlys arba vadovas, kuris ugdytinius išveda iš nuomonės į tiesą.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Negali skaityti?

Spausk ant garsiakalbio ir klausyk. Išklausei? Patiko? Gali prisidėti paremdamas.

Paremsiu