2020 11 08

Rasa Baškienė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min

Veidrodžio magijos fiasko Magnuso von Horno filme „Prakaituok!“

Kadras iš Magnuso von Horno filmo „Prakaituok!" ("Sweat!", 2020, Lenkija, Švedija, 105 min.). „Scanoramos" nuotrauka

Jei tavęs nėra instagrame, vadinasi, tavęs nėra išvis. Tokią žinutę, atrodytų, mums siunčia š. m. „Scanoramos“ festivalio atidarymo filmo „Prakaituok!“ (rež. Magnusas von Hornas, Švedija, Lenkija, 2020 m.) herojė Silvija, moderni ir be galo populiari fitneso (kūno rengybos) instruktorė. Magnusas von Hornas tęsia filmų ciklą apie jaunus žmones, vaikščiojančius savojo ego paribiais. Po didelio dėmesio Kanų filmų festivalyje susilaukusio jo filmo „Anapus“ (“The Here After“, 2015 m.) apie jaunuolio, grįžusio iš kalėjimo, pastangas kabintis į gyvenimą, kino ekranuose pasirodė naujas jo kūrinys „Prakaituok!“, kupinas judesio, spalvų ir žaižaruojančio šurmulio, be galo dinamiškas, žiūrovą tiesiog panardinantis jaunystės, grožio ir sėkmės triumfo manifestacijoje.

Nuskambėjęs klausimas „Kam reikia draugų, jei turi 600 000 sekėjų?“ tampa pagrindine filmo ašimi. Nepaleidžianti iš rankų telefono herojė nuolat filmuoja save ir dalinasi šia vaizdo medžiaga su daugybe gerbėjų, nepastebėdama, kaip pati pradeda žavėtis ta Silvija, kurią mato ekrane. Kažkada filosofų keltas klausimas „Turėti ar būti?“ šiais laikais transformuojamas į klausimą: „Atrodyti ar būti?“ Nes juk niekam nesvarbu, kaip iš tiesų gyveni ir ką jauti gyvendamas. Kažkada kalbinta psichologė Lina Vėželienė, atsakydama į klausimą, ar dabartinė jaunoji karta yra labiau linkusi į gyvenimą „prieš veidrodį“, pastebėjo, kad sąlygų narcisizmui progresuoti stipriai padaugėjo. Šiais laikais galima susikurti kokį nori savo paties paveikslą ir grožėtis juo dieną, naktį, tačiau neretai toks poreikis signalizuoja apie vienišumą ir apleistumą, norą būti nors kažkam įdomiam.

Kadras iš Magnuso von Horno filmo „Prakaituok!“ („Sweat!“, 2020, Lenkija, Švedija, 105 min.) „Scanoramos“ nuotrauka

Vienatvę patiria ir filmo herojė, karštligiškai besikabinanti į motiną, kuriai, akivaizdu, labiau rūpi asmeninės laimės paieškos. Santykiai su vyrais klostosi keistai: „milijono dolerių verta mergina“, naktiniuose klubuose garbinama lyg žvaigždė, neturi artimo ir mylimo žmogaus, o apie tai prabilusi socialiniame tinkle susilaukia ne tik nuostabos, bet ir keisto vieno vyriškio dėmesio. Ir tai yra tamsioji populiarumo pusė, už kurią mokėti tenka Silvijai, tačiau ši kaina ne per didelė už iliuzijų pasaulio praradimą.

Žiūrėdama šį filmą prisiminiau garsią kino žvaigždę Marilyn Monroe, nusižudžiusią, kaip spėjama, karjeros viršūnėje. Prieš mirtį ji skambino bent keliems savo bičiuliams, skųsdamasi, kad jaučiasi be galo vieniša. Užsiminusi apie nenorą gyventi susilaukė tokio atsakymo: „Mieloji, kas gi norėtų žudytis tokią gražią rugpjūčio naktį?“ Niekam net į galvą neatėjo mintis, kad moteris, su kurios atvaizdu keldavosi ir guldavosi milijonai Amerikos vyriškių, jautėsi visiškai apleista…

Lenkų aktorė Magdalena Koleśnik, įkūnijusi Silvijos heroję, filmuotis rengėsi daugiau nei metus, netgi susikūrė instagramo paskyrą, kurios neturėjo iki tol. Ji teigia, kad „Prakaituok!“ suteikė jai daug jėgų ir išlaisvino kaip žmogų ir aktorę. „Esu Silvijos priešingybė, bet šis vaidmuo atskleidė naujų dalykų apie žmogaus santykį su savimi ir aplinka. Manau, kad kiekvienas iš mūsų nori būti šiek tiek geresnis ir gražesnis, nei yra iš tikrųjų“, – sako M. Koleśnik.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Po žaviais įvaizdžiais slepiantys savąsias silpnybes, besistengiantys nieko nejausti pamažu ima dvasiškai merdėti netikrume. O tai gresia prarasti savo žmogiškumą. Finalinėse filmo scenose išdrįsusi pravirkti milijonų akivaizdoje, Silvija įvertina save komentaru: „Silpni ir beviltiški žmonės yra patys gražiausi.“ Pasak pagrindinio vaidmens atlikėjos, Silvija patiria virsmą, atsisako būti įvaizdžio įkaite ir galiausiai susipažįsta su savimi. Įvaizdžių pasaulyje savųjų jausmų pripažinimas yra tikroji drąsa. Veidrodžio magija patiria fiasko.

Puikus filmo operatoriaus Michalo Dymeko darbas, filmuojant nuolat judančia, stambiu planu fiksuojančia herojės veidą kamera, puikiai dera su trenksminga ir uždegančia kompozitoriaus Pietro Kureko muzika, išryškinančia šių dienų jaunimo pasaulį. Dinamišką, akinantį, kurtinantį, glazūrinį, bet be galo jautrų ir pažeidžiamą.

Scenarijaus autorius ir režisierius Magnus Von Hornas, operatorius Michałas Dymekas, kompozitorius Pietro Kurekas, prodiuseris Mariuszass Włodarski. Vaidina Magdalena Koleśnik, Julianas Świeżewskis, Aleksandra Konieczna, Zbigniewas Zamachowskis. Švedija, Lenkija, 2020.

LR vyriausybei paskelbus karantiną nuo lapkričio 7 d.,  organizatoriai planuoja festivalį pratęsti iki lapkričio 22 d., kad žiūrovams sudarytų galimybę kuo daugiau filmų išvysti internetu.