Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2022 09 21

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

< 1 min.

Venclovų namuose-muziejuje – diskusija „Kaip šiandienos karas keičia praeitį?“

Venclovų namai-muziejus. R. Kraujutytės nuotrauka

Venclovų namai-muziejus kviečia į renginių ciklą „Sovietmečio svarstymai“. Ciklas skirtas tyrinėti mūsų santykį su šiuo istoriniu Lietuvos laikotarpiu.

Gyvendami ir kurdami netoliese vykstančio karo akivaizdoje stebime poliariškėjančias laikysenas ir sovietmečio atžvilgiu. Atrodo, į praeitį nugrimzdęs laikas lyg tyčia tampa kaip niekad aktualia, radikalizuojančia dabartimi. Kviečiame kartu įsisąmoninti šias slinktis ir diskutuoti prieigas prie sovietinio paveldo iš įvairių perspektyvų: istorinės-politologinės, urbanistinės, psichologinės, meninės.

Rugsėjo 22 d. 18 val. Venclovų namuose-muziejuje (Pamėnkalnio g. 34, Vilnius) vyks pirmas ciklo renginys – diskusija „Kaip šiandienos karas keičia praeitį?“. Kalbėsimės apie sovietinę praeitį, kuri muziejui labiausiai ir rūpi. Kokia ji? Kelianti grėsmę ar nepavojinga? Kalta ar nepakaltinama? Juoda ar balta? O gal, perfrazuojant vieną Tomo Venclovos eilėraštį, panaši į ištisą pilką klampynę?

Naujausiuose savo darbuose mokslininkai siūlo atrasti daugiau ir įvairesnių žvilgsnių į sovietmetį, tyrinėti jį kitokiais kampais, plėtoti neįprastas perspektyvas. Plačiuosiuose visuomenės sluoksniuose vėl skaudžiai intensyvėja atminties karai, įsivyraujant kraštutinėms pozicijoms nugriauti arba uždaryti.

Ar vykstant realiam teisine SSRS įpėdine pasiskelbusios Rusijos karui su Ukraina keičiasi ir sovietmečio tyrėjų požiūris? Ar iš tikrųjų dar turime prabangą niuansuotai svarstyti? Kaip aktualiuose kontekstuose mums toliau mąstyti sovietmetį?

Diskutuos prof. dr. Natalija Arlauskaitė, prof. dr. Dalia Satkauskytė, dokt. Antanas Terleckas, dr. Valdemaras Klumbys, pokalbį moderuos dr. Tomas Vaiseta.

Renginys nemokamas.

Renginių plakatas

Venclovų namų-muziejaus informacija

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Svarbu!

Įsivaizduokite, vieną dieną Jus pasiekia tokia žinia –
dėl finansinių sunkumų „Bernardinai.lt“ stabdo savo veiklą.

Darome viską, kad taip neatsitiktų, bet mums reikia Jūsų pagalbos.
Paremkite dabar, kad galėtumėte skaityti „Bernardinai.lt“ ir rytoj.