Patinka tai, ką skaitote? Skaitykite ir ateityje skirdami kad ir nedidelę sumą mūsų darbui tęsti. Nepamirškite -> Paremti
Patinka tai, ką skaitote? Nepamirškite paremti.

2022 12 21

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Viešai pristatyta Alesiui Bialiackiui skirta neofreska priešais Baltarusijos ambasadą Vilniuje

Neofreska Alesiui Bialiackiui Vilniuje. Lietuvos užsienio reikalų ministerijos nuotrauka

Gruodžio 21 d. Vilniuje ant pastato sienos priešais Baltarusijos ambasadą viešai pristatyta neofreska, skirta Baltarusijos žmogaus teisių gynėjui, Nobelio taikos premijos laureatui Alesiui Bialiackiui ir kitiems Aliaksandro Lukašenkos režimo įkalintiems Baltarusijos politiniams kaliniams.

Užsienio reikalų ministerijos inicijuoto projekto vieta – šalia Baltarusijos ambasados – neatsitiktinė, ji tapo A. Lukašenkos režimo represijų simboliu. A. Bialiackio portretas į ambasadą žvelgs nuo kitapus gatvės esančios Simono Daukanto progimnazijos pastato sienos.

„Nobelio taikos premija, skirta Alesiui Bialiackiui, kuris jau keletą dešimtmečių nepaliaudamas gina demokratiją ir žmogaus teises Baltarusijoje, primena mums, kad autoritariniai režimai nepajėgūs įveikti laisvę mylinčių žmonių nuostatų. Šiuo metu Baltarusijos kalėjimuose yra laikomi 1435 politiniai kaliniai. Alesis Bialiackis yra šių dienų Nelsonas Mandela, kurio asmenyje šiandien įprasminame visus politinius kalinius.

Dešimtys tūkstančių žmonių buvo tardomi, kankinami, mušami, jiems primetami įvairiausi kaltinimai, bandant juos sulaikyti už politinę veiklą kovoje už demokratiją. Kol visi jie yra kalinami, nei diplomatai, nei Lietuvos visuomenė neturi teisės pamiršti šių drąsių žmonių. Tikiuosi, kad šis meno kūrinys tarnaus kaip gilios neteisybės priminimas, kurią vykdo tarnaujantieji Lukašenkos režimui“, – teigė neofreskos pristatymo metu į susirinkusiuosius kreipęsis užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas.

Baltarusijos demokratijos ir žmogaus teisių aktyvistų pasipriešinimą A. Lukašenkos režimui liudijantį kūrinį sukūrė meno laboratorijai „Kiaurai sienas“ vadovaujanti dailininkė monumentalistė Lina Šlipavičiūtė-Černiauskienė, o jį įgyvendino gatvės menininkų kolektyvas „Gyva grafika“.

Projekto idėją palaikė A. Bialiackio įkurta organizacija „Viasna“, kuri dalį savo veiklos dėl A. Lukašenkos režimo persekiojimo yra perkėlusi į Lietuvą. Leidimus kūriniui atsirasti suteikė Vilniaus miesto savivaldybė ir Kultūros paveldo departamentas.

Neofreska Alesiui Bialiackiui Vilniuje. Lietuvos užsienio reikalų ministerijos nuotrauka

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Patinka tai, ką skaitote?

Skaitykite ir ateityje skirdami kad ir nedidelę sumą mūsų darbui tęsti.

Paremkite