Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2021 09 16

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Vilniuje vyksta senosios muzikos festivalis „Banchetto Musicale“

2017 m. festivalio akimirka. Vytauto Abramausko nuotrauka

Šiais metais vykstančio jau 31-ojo festivalio „Banchetto Musicale“ tema – „Dievo Motina“. Jo rengėjai kviečia patyrinėti mistinę kūrybos ir dvasingumo visatą, kuri supa Marijos kultą.

Visuose katalikiškosios Europos kraštuose Marijos garbinimas reiškėsi ne tik sakralinėmis muzikos kompozicijomis, bet ir buvo svarbus kasdieniame gyvenime – vienodai veikė dvasininkus, aukštuomenę, valstiečius ar karius. Turėdama galią, tikinčiųjų suteiktą šventajai Mergelei, ji, būdama ir Dievo Motina, rūpinasi ne tik nuolankių žmonių likimais, bet ir saugo miestus, bažnyčias ar netgi lemia karų baigtį. Dėl turtingos maldų Šventajai Motinai tradicijos muzikos istorijoje vyko įspūdingos pasaulietinių meilės dainų transformacijos į giesmes ir atvirkščiai.

Festivalio programa

Prieš oficialų festivalio atidarymą džiaugiamės galėdami pristatyti koncertą „Actus tragicus“, kuriame skambės J. S. Bacho ir G. Ph. Telemanno kūriniai. Jis atkeltas iš 2020 m., kai festivalio planus sukliudė kelionių apribojimai, kilę dėl COVID-19 krizės.

31-ąjį festivalį atveria Lietuvos klausytojams gerai pažįstamas estų ansamblis „Vox Clamantis“. Programai „Filia Sion“ jie parengė Perotino ir Guillaume’o de Machault kūrinius, skirtus Mergelei Marijai. Marijos gyvenimo slėpinius praskleis H. I. Biberio „Rožinio sonatos“, kurias grieš italų smuikininkas Stefano Rossi.

Festivalis pristatys ir du viduramžių muzikos renginius: pirmajame jų skambės garsiojo ispanų rankraščio „Cantigas de Santa Maria“ giesmės – juos atliks Carla Babelegoto ir Peppe Frana, o spalvingą muzikos Marijai repertuarą iš įvairių Europos kraštų atliks viduramžių muzikos pionieriai Sabine Lutzenberger ir Norbert Rodenkirchen.

Pasaulinio garso ansamblis „Gesualdo Consort Amsterdam“ programoje „Hodie beata Virgo Maria“ interpretuos religinius C. Gesualdo ir J. P. Sweelincko kūrinius, šiuo koncertu menininkai paminės 400-ąsias Sweelincko mirties metines. Koncerte „Oratio Dominica: evangeliškosios himnodijos keliai“ ansambliai „Jerycho“, „GŠ Ansamblis“ ir „Morgaine“ pristatys visą iki šiol žinomą Kiprijono Baziliko muzikinę kūrybą, pateikiamą unikalia dvikalbe interpretacija.

Ryškus mūsų festivalio prioritetas yra muzikinis ugdymas ir jaunų perspektyvių menininkų skatinimas. Jaunas lietuvių kolektyvas „GŠ Ansamblis“ koncerte „Clavis Coeli“ atliks liturginę muziką, skambėjusią Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje. Edukacinį renginį vaikams ir šeimoms, pavadintą „Himnas Mergelei Marijai“, pristatys ansamblis „In Campo Aperto“.

Festivalis „Fringe Day“ renginiui pasirinko du pasirodymus, kurie ir šiais metais bus transliuojami internetu – tai jaunųjų menininkų „Lúthien Consort“ (Lenkija) ir Melindos Móriczi (Rumunija) parengti koncertai. „Banchetto Musicale“ metu taip pat vyks ir giedojimo dirbtuvės „Atgaivinant senąją muziką“, kuriam vadovaus Bartosz Izbicki iš Lenkijos. Šiuos meistriškumo kursus vainikuos koncertas „Bogurodzica“ (Dievo Motina), kuriame skambės XVII a. giesmės Marijai, parinktos ir iš spausdintų šaltinių, ir iš gyvosios tradicijos – šis koncertas bus šių metų festivalio baigiamasis renginys.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Festivalio renginiai vyks Vilniuje 2021 m. rugsėjo 7–26 d. Nacionaliniame muziejuje – Lietuvos valdovų rūmuose, Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų (pranciškonų konventualų) bažnyčioje, Bernardinų bažnyčioje, Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčioje.

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite