

2020 09 27
Vidutinis skaitymo laikas:
![]() |
Simon François de Tours „Vincentas Paulietis su arnotu“. Vikipedijos nuotr. |
Vincentas Paulietis – tai neprilygstamas artimo meilės šventasis. Vien jau jo įsteigtų institutų sąrašas užimtų kelis puslapius. Daug jų įsteigė, kad padėtų vaikams, seneliams, ligoniams, kaliniams, pamišėliams ir vargšams, t. y. visiems fiziškai ir dvasiškai vargstantiems. Visi šie darbai sklido iš jo begalinės artimo meilės.
Jis gimė 1581 metais Puji (Pouy) mieste Gaskonijoje valstiečių šeimoje. Kiek paūgėjusį jį išsiuntė ganyti kiaulių. „Esu tik vargšas kiauliaganys“, – taip jis sakys vėliau, norėdamas atvėsinti karštus savo gerbėjų ir globotinių pagarbos protrūkius. Tačiau atėjo laikas, kai labiau už kiaules jis pamėgo mokslus ir pradėjo mokytis Dakse pas pranciškonus, o vėliau – Tulūzos teologijos fakultete. Jį baigė 1600 metais jau būdamas kunigu. Po to daugiau kaip dešimtį metų gyveno blaškydamasis: daug kartų leidosi į piligrimines keliones į Romą, Paryžių ir Tunisą. Čia pateko į musulmonų nelaisvę. Atgavęs laisvę, jis apsistojo Kliši (Clichy) kaimo parapijoje. Susipažino su Gondžių šeima ir jos namuose dirbo kaip vaikų auklėtojas. Būrio draugų (Gondžių šeimos – Filipo Emanuelio ir jo žmonos Margaritos de Soli, – Pranciškaus Saleziečio ir kitų) padedamas jis ėmė rūpintis vargšais ir kurti savo tarnystės skurdžiams planus. Juos įgyvendino 1617 metais Lione įsteigęs Gailestingųjų ponių draugiją.
Kelerius metus išbuvęs vyriausiuoju galerų kapelionu, 1625 metais kunigų ugdymo tikslais įsteigė kunigų misionierių kongregaciją (popiežius patvirtino 1663 metais). Kongregacijos būstinė buvo Paryžiuje, Šv. Lozoriaus ligoninėje (iš čia ir jų pavadinimas – lozoriečiai). O prie Gailestingųjų ponių, kurios slaugė Paryžiaus Didžiosios ligoninės ligonius, draugijos padedamas Luizos de Marilak (Luise de Marillac) įkūrė ir populiarią Gailestingųjų seserų draugiją.
Jis tarsi nuvargęs darbininkas mirė miegodamas 1660 m. rugsėjo 27 d., sulaukęs aštuoniasdešimties metų. Vincentas Paulietis buvo kanonizuotas 1737 metais, o 1885 metais Leonas XIII paskelbė jį gailestingumo organizacijų globėju.
Ištraukos iš Katalikų pasaulio leidinių knygos Piero Lazzarino mažosios enciklopedijos „Naujoji šventųjų knyga“
Daugiau informacijos apie šį šventąjį galima paskaityti Šv. Vincento Pauliečio bendruomenės interneto svetainėje www.geri-darbai.lt