2020 11 30

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min

Virtualus „Paviljono“ knygų savaitgalis

Žmonės knygų festivalyje.
Guodos Taraškevičiūtės nuotrauka

Gruodžio 4–6 d. vyks penktasis virtualus „Paviljono“ knygų savaitgalis.

Festivalio metu skaitytojų pamėgtos leidyklos „Apostrofa“, „Aukso žuvys“, „Hubris“, „Jonas ir Jokūbas“, „Kitos knygos“, „Lapas“, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, „Odilė“ ir festivalyje debiutuojanti „Rara“ pristatys šių metų žiemos sezono naujienas ir kvies pasiklausyti net 15 intriguojančių pokalbių su garsiausiais literatūros, meno, filosofijos ir žurnalistikos atstovais.

Pokalbiai apie galingas asmenybes

Pirmasis festivalio renginys siūlys pažvelgti į lenkų rašytoją Olgą Tokarczuk iš dviejų perspektyvų – kaip į rašytoją ir kaip į aktyvistę. Pokalbyje apie Nobelio literatūros laureatės kūrybą ir moterų teises Lenkijoje ir Lietuvoje dalyvaus menotyrininkė, poetė Laima Kreivytė ir vertėjas Vyturys Jarutis, o jų pokalbį ves literatūros kritikė Jūratė Čerškutė.

Vakaro pabaigoje knygų savaitgalio metu debiutuojanti nauja leidykla „Rara“ pristatys Laimanto Jonušio išverstą Vladimiro Nabokovo romaną „Pninas“. Ši knyga iš kitų autoriaus knygų išsiskiria nuoširdumu ir paprastumu. Lietuvos skaitytojai pagaliau galės susipažinti su dar nematyta V. Nabokovo kūrybos puse. Pristatyme dalyvaus ir apie rusų ir amerikiečių klasiko kūrybą diskutuos knygos vertėjas Laimantas Jonušys ir rašytoja Giedra Radvilavičiūtė, pokalbį moderuos literatūros kritikė Elžbieta Banytė.

Tęsiant Olgos Tokarczuk kaip stiprios moters rašytojos ir aktyvistės liniją, festivalį uždarys pokalbis apie kultinį Jane Jacobs manifestą „Didžiųjų Amerikos miestų mirtis ir gyvenimas“ (leidykla „Lapas“). Šią žurnalistės ir aktyvistės knygą pristatys ir apie jos svarbą Lietuvos kontekste diskutuos architektai Martynas Mankus ir Gilma Teodora Gylytė bei miesto antropologė Mykolė Lukošienė. Pokalbį ves architektas, architektūros kritikas Andrius Ropolas.

Poezijos naujienos

Paviljono“ knygų savaitgalio metu poezijos mylėtojai turės progą susipažinti ir su naujais poezijos vertimais. Šeštadienį festivalis prasidės su ilgai lauktos „Miestų atsiradimas. Amerikos moderniosios poezijos antologijos“ pristatymu (išleido leidykla „Kitos knygos“), kuriame dalyvaus knygos sudarytojas, vertėjas ir poetas Laurynas Katkus bei literatūros kritikė, rašytoja, poetė Virginija Cibarauskė. Tai – svarbus įvykis, nes JAV poezija Lietuvoje pažįstama palyginti menkai, o daugelis šioje antologijoje pristatomų poetų lietuviškai prabyla pirmą kartą.

Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla pristatys prancūzų literatūros eksperimentatoriaus ir reformatoriaus Guillaume’o Apollinaire’o eilėraščių rinktinę „Mirabo tiltas“. Kaip sako pati leidykla, ši knyga – tai galimybė lietuvių skaitytojui artimiau ir giliau susipažinti su šio prancūzų novatoriaus poezija. Pristatyme dalyvaus rinktinės vertėjas Linas Rybelis bei aktorius Rimantas Bagdzevičius. Renginį ves literatūros tyrėjas, vertėjas Vytautas Bikulčius.

Knygų savaitgalio paskutinę dieną taip pat bus pristatoma paskutinė šviesaus atminimo poeto, literatūros kritiko Kęstučio Navako poezijos knyga „Šeši šeši“, kurią išleido leidykla „Apostrofa“. Pokalbyje dalyvaus poetas, rašytojas Alvydas Šlepikas kartu su poetu Juliumi Keleru. Pokalbį moderuos Virginija Cibarauskė.

Dvi filosofinių knygų naujienos

Sekmadienį vyks puikus pristatymas, laukiantiems filosofinės knygos vaikams iš leidyklos „Hubris“. Filosofas Kristupas Sabolius ir edukologė Austėja Landsbergienė susitiks pakalbėti apie žymaus italų filosofo Umberto Galimbertio knygą „Kodėl? 100 filosofijos istorijų smalsiems vaikams“. Pokalbį ves leidyklos „Hubris“ įkūrėjas, filosofas Viktoras Bachmetjevas.

Tą pačią dieną, tik šiek tiek vėliau vyks leidyklos „Jonas ir Jokūbas“ naujos knygos – Søreno Kierkegaardo veikalo „Nerimo sąvoka“ – pristatymas. Ši knyga yra chaotiškiausias, giliausias ir sudėtingiausias S. Kierkegaardo kūrinys, kurio centrinė ašis – psichologinė žmogaus studija, apimanti įvairias priartėjimo prie nuodėmės galimybes ir priartėjimus lydinčią dvilypę nerimo būseną. Apie šiuolaikiniame pasaulyje paplitusį nerimo negatyvumą ir kaip S. Kierkegaardo knyga gali priversti į nerimą pažvelgti kitaip kalbėsis leidyklos vadovas, filosofas Tomas Šinkūnas ir knygos vertėja, skandinavistė Ieva Tomaševičiūtė, o renginį ves publicistas Donatas Puslys.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Dvejopas vizualumas literatūroje

Paviljono“ knygų savaitgalyje bus pristatomos dvi vienaip ar kitaip su vizualumu susijusios knygos. Viena iš jų – legendinio italų kino režisieriaus Federico Fellinio „Intymus žodynas. Tekstai ir vaizdai“, kurią išleido leidykla „Odilė“. Renginyje dalyvaus knygos vertėjas, publicistas, literatūros kritikas Audrius Musteikis, kino kritikė, žurnalistė Izolda Keidošiūtė. Renginį moderuos filosofas Nerijus Milerius.

Kita knyga – tai grafinis Skirmantos Jakaitės ir Solveigos Masteikaitės romanas „Įstabusis Vilniaus miestas“ (išleido leidykla „Aukso žuvys“). Jame susijungia grafinės iliustracijos ir minimalistinis, poetiškas tekstas. Knygos pristatyme dalyvaus knygos autorės poetė, rašytoja ir scenaristė Solveiga Masteikaitė ir animacijos režisierė, iliustratorė Skirmanta Jakaitė, pokalbį ves scenaristė Rita Karklytė.

Šie ir kiti festivalio renginiai gruodžio 4–6 dienomis bus transliuojami portale www.lrt.lt ir knygų savaitgalio „Facebook“ paskyroje, renginių įrašai vėliau pasirodys ir „Kultūra su LRT“ „Facebook“ puslapyje. Pasikeitus festivalio formatui šiemet visas knygų savaitgalyje pristatomas naujienas ypatingomis kainomis kviečiame įsigyti festivalio draugų knygyne „Eureka!“ (Daukanto a. 2A, Vilnius) ir el. parduotuvėje www.knygynas.biz.

Paviljono“ knygų savaitgalio informacija