2022 02 25

Laurynas Katkus

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Vokietija pabudo?

EPA nuotrauka

Komentaras autoriaus sutikimu publikuojamas iš jo feisbuko paskyros.

Peržiūrėjau Vokietijos spaudą. Smarkiai tarkuojama Merkel su Steinmaieriu, kurie buvo Europos strategijos Rusijos atžvilgiu architektai. Taip pat dėl to, kad, kaip pareiškė Vokietijos kariuomenės aukštas pareigūnas, armija nustekenta ir nepasiruošusi dorotis su dabartiniais iššūkiais.

Daug komentarų, ypač konservatyvesniuose laikraščiuose (die Welt, FAZ), kad reikia radikaliai keisti apsirūpinimo energija šaltinius (irgi Merkel eros palikimas) – neuždaryti atominių ir anglimi kūrenamų elektrinių.

Tradiciškai pacifistinės žaliųjų partijos vadovai sako, kad yra nevilty, jog negali operatyviai padėti kovojančiai Ukrainai. Tai negirdėta. Nors ginklus tiekti kaip ir anksčiau atsisako.

Rašytojas Laurynas Katkus. Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka

Bendrai, kiek pažįstu vokiečius, manau, kad nuo šios akimirkos jau nė vienas iš jų valstybės vadovų, nesvarbu, kokiai partijai priklausytų, nebebus Putino supratėjas, tarpininkas ar diplomatas „specialiu ryšiu“, kaip anksčiau. Nes vokiečiai, skirtingai nuo prancūzų, kuriems gal labiau rūpi savoji didybė, savarankiškas vaidmuo pasaulio politikoj, diplomatinės gudrybės ir t. t., tą darė nuoširdžiai.

Dėl dviejų pagrindinių priežasčių – savo istorinės kaltės supratimo ir tikėjimo, kad Putinas nėra be prošvaisčių blogas. Tikėjimo, kad dialogas su juo įmanomas ir bendri verslai bei prekyba jį pakeis į gerą pusę ar bent jau sustabdys blogus kėslus. Kad jis priims bent kai kuriuos protingus argumentus (na, čia dar gal prisideda vokiečių įsitikinimas, kad kas kas, bet jie tai sugalvos pačius protingiausius argumentus).

Bet dabar, man regis, kolektyvinėj vokiečių sieloj šitai užlūžo. Ir būdami sąžiningi žmonės, jie tiesiog nepajėgs apsimesti, kad tarp jų ir Putino dar yra kažkokių sąlyčio taškų.

Vėlyvas, vėlyvas praregėjimas.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Svarbu!

Įsivaizduokite, vieną dieną Jus pasiekia tokia žinia –
dėl finansinių sunkumų „Bernardinai.lt“ stabdo savo veiklą.

Darome viską, kad taip neatsitiktų, bet mums reikia Jūsų pagalbos.
Paremkite dabar, kad galėtumėte skaityti „Bernardinai.lt“ ir rytoj.