Patinka tai, ką skaitai? Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2021 05 19

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Vytauto Kernagio vardas įamžintas viename labiausiai nuo Lietuvos nutolusių taškų žemėje

Monetos aversas. Vytauto Kernagio fondo nuotrauka

Proginės Niujė salos monetos averse – Vytautas Kernagis, reverse – Didžiosios Britanijos karalienė.

Šiandien, gegužės 19-ąją, Vytautui Kernagiui būtų sukakę 70 metų. Šia proga „Vytauto Kernagio fondas“ ir UAB „Monetų namai“ inicijavo dviejų proginių Niujė salos monetų kaldinimą. 2,5 Niujė dolerių nominalo moneta nukaldinta 500, o 10 dolerių nominalo – tik 100 vienetų tiražu „Lietuvos monetų kalykloje“. Monetų autorius – skulptorius Algirdas Kuzma. Kiekviena moneta yra gryno 999,9 prabos aukso. Monetos averse taip pat pavaizduoti trys V. Kernagio kūrybos simboliai – gitara, bitė ir paukštis.

„Kiekvienas veiksmas, kuriuo pagerbiamas tėčio atminimas, mums – labai svarbus. Moneta, kurios vienoje pusėje puikuojasi Vytautas Kernagis, o kitoje – karalienė, argi ne puikiai skamba? Manau, tėtis tuo ir pats labai džiaugtųsi. Juk ant monetų vaizduojami nusipelnę žmonės, tad tai – dar vienas jo darbo ir atsidavimo įvertinimas“, – kalbėjo V. Kernagio dukra Eglė Kernagytė-Dambrauskė.

Monetos autorius skulptorius A. Kuzma pasakojo, kad kurdamas V. Kernagio atvaizdą šioms monetoms ieškojo nuotaikos, kuri atspindėtų kūrėjo asmenybę. „Norėjau, kad portretas kalbėtų asmeniškai, tačiau apie simbolinius, mūsų tautos tapatybės dalykus. Vytautas Kernagis buvo tas kelias, kuriuo poezija pasiekė mane vaikystėje. Klausėmės paprastų lietuviškų žodžių atrasdami mus supantį pasaulį, kuris gerokai skyrėsi nuo tarybinės valstybės kasdienybės, kurioje „neegzistavo“ vabzdžiai, paukščiai ar gitaros“, – sakė skulptorius.

Pasak UAB „Monetų namai“ direktorės Linos Konovalovės, svarstant tokios asmenybės kaip V. Kernagis jubiliejaus įamžinimą iškart buvo siekta padaryti tai kaip nors kitaip nei įprastai. „Vytautas Kernagis – neeilinė asmenybė, simbolizuojanti laiką, kuris jau niekada nepasikartos. Viena vertus, tai labai lietuviškas, savas, artimas žmogus, kita vertus – kosmopolitiška ir plačiai į pasaulį žvelgusi asmenybė. Jo dainose ne tik labai daug Lietuvos, bet netrūksta ir Jamaikos, Amerikos, Bitlų. Pagalvojome, kad Niujė sala, kaip viena labiausiai nuo Lietuvos nutolusių vietų žemėje, puikiai tiks šiam tikslui“, – teigė Lina Konovalovė.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Niujė (angl. Niue) – didžiausia koralų sala Žemėje, esanti Ramiajame vandenyne, Polinezijoje, trikampyje tarp Kuko, Tongos ir Samoa salų, nuo Naujosios Zelandijos nutolusi 2400 km. Nors valdoma nepriklausomai, Niujė yra laisvoje sąjungoje su Naująja Zelandija ir dažnai laikoma pastarosios teritorija.

Abi monetos nukaldintos iš 999,9 prabos aukso ir yra aukščiausios „proof“ kaldinimo kokybės. Dešimties Niujė dolerių moneta yra 22,5 mm skersmens ir sveria 7,78 gramus. Šios monetos kaina – 1249 eurai, tiražas – 100 vienetų. Dviejų Niujė dolerių ir 50 centų moneta yra 13,92 mm skersmens ir sveria 0,5 gramo. Šios monetos kaina – 129 eurai, tiražas – 500 vienetų. Monetas įsigyti galima UAB „Monetų namai“. 5% už monetas gautų pajamų bus skirta „Vytauto Kernagio fondui“.

Sunku skaityti smulkų tekstą?

Padidink raides, spausdamas ant aA raidžių ikonėlės straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Paremk!

Paremsiu