2023 03 06
bernardinai.lt
Vidutinis skaitymo laikas:
Vytis, tauras ir Vytautas Didysis

Suvokdamas savęs citavimo ydingumą visgi nerandu tinkamesnių žodžių nei kad tie, kuriuos rašiau „Bernardinuose“ dar 2018-aisiais. Tuomet netoli Kauno pilies buvo pastatytas vadinamasis Vytis.
Taigi tvirtinau, kad Laisvės karys tikrai nepretenduoja į meno šedevrą ir dėl to laužyti iečių net neverta, nes tai tiesa. Svarbu kita – šis paminklas atliepia dabartines Kauno (Lietuvos?) nuotaikas. Ir daro tai itin tiksliai ir gerai. Jis didelis, agresyvus, pretenzingas, netolerantiškas, grubokas ir šiek tiek suvaidintas. Absoliučiai nevilnietiškas. Kaip buvo laikas, kai Vilniui reikėjo Valdovų rūmų, taip dabar atėjo metas, kai Kaunui reikia Vyčio.
Regis, prireikė dar ir tauro, kuris neseniai išdygo vienoje pagrindinių miesto sankryžų. Kadangi jo statybos vyko Knygų mugės savaitę, tai vieną vakarą grįždamas miestan vos nenuvažiavau nuo kelio: pasitiko di-i-idelis, žaižaruojantis visomis spalvomis ir, svarbu, su kryžiumi virš galvos tauras.
Visuma patiko. Skulptūra stovi labai apgalvotoje vietoje, visų matoma, agresyvi ir nekreipianti dėmesio į pravažiuojančiuosius. Visiška priešingybė beformėms konceptualybėms, kurios savaime yra didis gėris (iki šiol manau, kad Roberto Antinio „Puskalnis“ ir Vlado Urbanavičiaus „Krantinės arka“ yra beveik geriausia, kas galėjo nutikti Vilniuje).

Kodėl šis iš nerūdijančiojo plieno pagamintas gyvulys kelia tiek diskusijų?
Keletas pastabų: pirmiausia juo labiausiai piktinasi tie, kurie negali pakęsti mūsų mieste įsikerojusios visvaldybės. Tačiau man šį bei tą reiškia paties autoriaus – Tado Vosyliaus – patikinimas, kad jis dėl šio kūrinio esąs ramus. Kitaip tariant, ne viskas, kas pastatyta šio mero buvimo valdžioje laiku, yra blogis. Reikia skirti patį kūrinį nuo jo, pavadinkime, įgalintojo.
Antra, iš tiesų siūlau prisiminti Valdovų rūmų statybų peripetijas, kai Algirdas Brazauskas taip pat pasistatė sau „paminklą“. Išgalvotą, dirbtinį ir beprotiškai brangų. Tada didžioji dauguma žmonių, kurių nuomonę gerbiu ir įsiklausau, tvirtino, kad tai kičas.
Trečia, niekaip nesuvokiu, kodėl pritilę tikėjimo, kad „Bažnyčia atskirta nuo valstybės“ ar „mane žeidžia religinis simbolis“, adeptai. Kryžius virš tauro galvos iš tiesų didelis ir įspūdingas. Džiugina grįžtantįjį ir išvykstantįjį. Tiesą pasakius, man ir vieno kryžiaus būtų pakakę.
P. S. Su visvaldybės klerkais neturiu jokių ryšių ir nepalaikau to, kas dabar vyksta Kauno savivaldybėje.
P. P. S. Kai vaikščiosite Laisvės alėja, įdėmiau pažvelkite į paminklą Vytautui Didžiajam. Tai gryniausia patyčių, netolerancijos, išnaudojimo ir visų kitų panašių dalykų išraiška. Verčiam?
Naujausi

Prieš 60 metų mirė popiežius šv. Jonas XXIII

Festivalis gyvenamuosiuose rajonuose tampa tradicija

Lvive įkurtas centras karo žaizdas patyrusių vaikų reabilitacijai

Ukrainos prezidentas: popiežius remia ukrainiečius

Aktorius V. Anužis apie spektaklį „Tėtis“: „Viskas sudėta taip, kad priverstų žmogų mąstyti. Apie kitą žmogų“

Papiktinimai, atsiteisimas ir išgydymas

Neįmanoma išsaugoti genių, nesaugant jų buveinių

Paskutinis paminklas signatarui

Kuo nustebinti visko ragavusius tėčius? Trys išskirtinių mėsainių receptai

Italų rašytojas M. De Franchi: „Bergždžia apsimesti, kad blogis neegzistuoja“

Laikas prieš amžinybę
