Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2023 03 06

Valdas Kilpys

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Vytis, tauras ir Vytautas Didysis

Tauro skulptūra prie įvažiavimo į Kauną (skulptorius – Tadas Vosylius). Teodoro Biliūno / „BNS Foto“ nuotrauka

Suvokdamas savęs citavimo ydingumą visgi nerandu tinkamesnių žodžių nei kad tie, kuriuos rašiau „Bernardinuose“ dar 2018-aisiais. Tuomet netoli Kauno pilies buvo pastatytas vadinamasis Vytis.

Taigi tvirtinau, kad Laisvės karys tikrai nepretenduoja į meno šedevrą ir dėl to laužyti iečių net neverta, nes tai tiesa. Svarbu kita – šis paminklas atliepia dabartines Kauno (Lietuvos?) nuotaikas. Ir daro tai itin tiksliai ir gerai. Jis didelis, agresyvus, pretenzingas, netolerantiškas, grubokas ir šiek tiek suvaidintas. Absoliučiai nevilnietiškas. Kaip buvo laikas, kai Vilniui reikėjo Valdovų rūmų, taip dabar atėjo metas, kai Kaunui reikia Vyčio.

Regis, prireikė dar ir tauro, kuris neseniai išdygo vienoje pagrindinių miesto sankryžų. Kadangi jo statybos vyko Knygų mugės savaitę, tai vieną vakarą grįždamas miestan vos nenuvažiavau nuo kelio: pasitiko di-i-idelis, žaižaruojantis visomis spalvomis ir, svarbu, su kryžiumi virš galvos tauras.

Visuma patiko. Skulptūra stovi labai apgalvotoje vietoje, visų matoma, agresyvi ir nekreipianti dėmesio į pravažiuojančiuosius. Visiška priešingybė beformėms konceptualybėms, kurios savaime yra didis gėris (iki šiol manau, kad Roberto Antinio „Puskalnis“ ir Vlado Urbanavičiaus „Krantinės arka“ yra beveik geriausia, kas galėjo nutikti Vilniuje).

Tauro skulptūra prie įvažiavimo į Kauną (skulptorius – Tadas Vosylius). Teodoro Biliūno / „BNS Foto“ nuotrauka

Kodėl šis iš nerūdijančiojo plieno pagamintas gyvulys kelia tiek diskusijų?

Keletas pastabų: pirmiausia juo labiausiai piktinasi tie, kurie negali pakęsti mūsų mieste įsikerojusios visvaldybės. Tačiau man šį bei tą reiškia paties autoriaus – Tado Vosyliaus – patikinimas, kad jis dėl šio kūrinio esąs ramus. Kitaip tariant, ne viskas, kas pastatyta šio mero buvimo valdžioje laiku, yra blogis. Reikia skirti patį kūrinį nuo jo, pavadinkime, įgalintojo.

Antra, iš tiesų siūlau prisiminti Valdovų rūmų statybų peripetijas, kai Algirdas Brazauskas taip pat pasistatė sau „paminklą“. Išgalvotą, dirbtinį ir beprotiškai brangų. Tada didžioji dauguma žmonių, kurių nuomonę gerbiu ir įsiklausau, tvirtino, kad tai kičas.

Trečia, niekaip nesuvokiu, kodėl pritilę tikėjimo, kad „Bažnyčia atskirta nuo valstybės“ ar „mane žeidžia religinis simbolis“, adeptai. Kryžius virš tauro galvos iš tiesų didelis ir įspūdingas. Džiugina grįžtantįjį ir išvykstantįjį. Tiesą pasakius, man ir vieno kryžiaus būtų pakakę.

P. S. Su visvaldybės klerkais neturiu jokių ryšių ir nepalaikau to, kas dabar vyksta Kauno savivaldybėje.

P. P. S. Kai vaikščiosite Laisvės alėja, įdėmiau pažvelkite į paminklą Vytautui Didžiajam. Tai gryniausia patyčių, netolerancijos, išnaudojimo ir visų kitų panašių dalykų išraiška. Verčiam?

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite