
Arkivyskupas K. Kėvalas: gyvybės principo negerbimas sukuria slidaus šlaito efektą
Žmogaus istorija vyksta nuo pat jo pradžios iki išėjimo, o esmė lieka nekintanti. Apie tai kalbėta mokslinėje konferencijoje.
Medicinoje abortas reiškia bet kokį nėštumo nutraukimą nesuėjus 22 nėštumo savaitėms. Abortas apibrėžiamas kaip savaiminį persileidimą, nesivystantį nėštumą ar nėštumo nutraukimas moters noru.
Žmogaus istorija vyksta nuo pat jo pradžios iki išėjimo, o esmė lieka nekintanti. Apie tai kalbėta mokslinėje konferencijoje.
Pokalbis apie abortų priežastis ir skausmingus padarinius.
ZITA TOMILINIENĖ yra nuolat besišypsančio veido moteris. Man atrodo, kad net kai ji kalba rimtai arba liūdnai.
Išprievartautomis moterimis reikia pasirūpinti su užuojauta, bet užuojauta ir rūpestis neapima mirties bausmės įvykdymo jos vaikui.
Pasaulyje kas trečias, o Lietuvoje kas penktas pradėtas vaikas abortuojamas.
Moters noru Lietuvoje nėštumą nutraukti leidžiama iki 12 nėštumo savaičių – dviejų su puse mėnesių. 6 savaičių trukmės nesiekiantis nėštumas gali būti nutraukiamas ambulatoriškai (privačioje klinikoje ar poliklinikoje), o 6 – 12 sav. trukmės nėštumas nutraukiamas tik stacionare (ligoninėje). Svarbu žinoti, jog nėštumo trukmė pradedama skaičiuoti nuo pirmos paskutinių menstruacijų dienos.
Aborto kaina Lietuvoje pakankamai svyruoja, priklausomai nuo to, kokioje klinikoje ar ligoninėje pasirenkamas atlikti abortas, kelių savaičių yra nėštumas ir kokią nejautrą (vietinę ar pilną) pasirinkus jis bus atliekamas. 5 – 6 sav. nėštumo nutraukimas gali kainuoti nuo 120 eur. iki 285 eur; 7 – 8 sav. – nuo 230 eur. iki 385 eur; 9 – 10 sav. – nuo 280 eur. iki 485 eur.
Deja, bet nėštumo nutraukimo kaina neapsiriboja vien valiutos išraiška. Visų pirma, abortui pasiryžusi moteris ar mergina rizikuoja savo sveikata ar net gyvybe. Netinkamai ar net nelegaliai atliktas abortas, pasitaikius infekcijai, gausiam kraujavimui ar kitam pažeidimui, gali kainuoti moters gyvybę. Vis dėl to, atliekant abortą patikimose ir tinkamai įrengtose medicinos įstaigose, komplikacijų tikimybė yra pakankamai maža. Dažniausiai renkantis kliniką ar ligoninę, kurioje bus atliekamas nėštumo nutraukimas, vertėtų pasidomėti apie operuojantį gydytoją – kokia jo patirtis ir įgūdžiai. Taip pat, norint išvengti nenumatytų komplikacijų, svarbu žinoti nėštumo dydį ir pacientės sveikatos būklę. Pirmajame trimestre aborto komplikacijos tokios kaip gimdos vientisumo pažeidimas, kraujavimas, infekcija ir nepilnas nėštumo audinių pašalinimas yra pakankamai retos.
Svarbu paminėti, jog prie atliekant abortą, turi būti patikrintas moters Rh faktorius. Jei moters Rh(-), o jos partnerio Rh (+) – po operacijos turi būti suleistas anti Rh gamaglobulinas, kaip prevencija nėštumo komplikacijoms ateityje.
Nutraukus nėštumą taip pat gali atsirasti ilgalaikės pasekmės. Net ir tinkamai atlikus abortą, kartais pasitaiko mažojo dubens infekcija, kurios priežastimi gali būti pati procedūra ar prieš ją buvusios infekcijos. Tokia komplikacija, deja, gali sąlygoti nevaisingumą ateityje. Taip pat persileidimo tikimybę kitų nėštumų metu padidina ir keletą kartų atliktas mechaninis gimdos kaklelio plėtimas.
Kita vertus, nėštumo nutraukimas turi pasekmių ne vien fizinei, bet ir psichologinei sveikatai. Ne kiekviena moteris gali ryžtis tokiam kraštiniam poelgiui, atsikratyti savo dar negimusiu vaiku. Tokį pasirinkimą ateityje gali sekti sąžinės graužatis ar net gailėjimasis. Taip pat, abortą atlikusi moteris dažnai yra smerkiama visuomenės ir patiria didelį spaudimą.
Kita vertus, yra ir tokių nuomonių, jog geriau atlikti abortą, nei vaikui augti jo nelaukusioje, nemylinčioje šeimoje ar vien su motina. Taip pat, dažnai, paliktos vaiko tėvo, negalėdamos pačios išlaikyti šeimos ir nesugebėdamos atlikti aborto, jaunos moterys ryžtasi savo naujagimį tiesiog palikti augti vaikų namuose. Be to, pasitaiko ypač sudėtingų atvejų, kai moteris tampa nėščia po išprievartavimo. Tokiu atveju sunku pasakyti, kas yra sunkia: ar atimti gyvybę iš negimusio ir savo pasirinkimo neturinčio žmogaus, ar auginti vaiką, kuris galbūt visą gyvenimą primins siaubingus išgyvenimus. Vis dėlto, jei nėštumas kelia pavojų moters gyvybei, tokiomis aplinkybėmis abortas gali tapti vieninteliu išsigelbėjimo būdu.
Bet kuriuo atveju, prieš nutraukiant naują gyvybę vertėtų pamąstyti, ar tai vienintelis būdas ir ar tai tikrai yra tinkamas problemų sprendimo būdas. Tad geriau pasinaudoti visomis galimomis paramos priemonėmis, nei priimti skubotą ir emocijomis paremtą sprendimą.
Krizinio nėštumo centras teikia socialinę, materialinę ir visapusišką pagalbą bei psichologines konsultacijas visoje Lietuvoje. Tel.: 860357912, 860357726; el. p. [email protected] Daugiau informacijos rasite čia.
Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!