
Advento vainikas – iš gamtos ir šiltų rankų
Piname subtilų advento vainiką su floriste, dekoruotoja Raminta Zabarauskiene.
Nors adventas yra ramybės bei susikaupimo laikotarpis, tačiau tam, kad jį leistum smagiai, nebūtina kelti linksmybių. Anuomet buvo priimta visam kaimui susirinkti kas vakarą vienoje troboje, dirbti ramius darbus, pavyzdžiui, siūti, siuvinėti, verpti, vyti vyžas ir pan., o taip pat advento dainas dainuoti, burti, žaisti advento žaidimus.
Piname subtilų advento vainiką su floriste, dekoruotoja Raminta Zabarauskiene.
Su kiekvienos žvakės įžiebimu išsisklaido vis daugiau tamsos, nes Kristaus atėjimo laikas artėja.
Per šį adventą Biblija mūsų namuose tegu vėl užima garbingą vietą.
Šio liturginio meto šūkis galėtų būti toks: „Budėkite, Jis ateina!“
Kviečiame į gyvus ir jaukius advento pokalbius „Bernardinai.lt“ feisbuko paskyroje.
„Svarbu kalbėti ir daryti tai, kas aplinkiniams įžiebia naują viltį, teikia dvasinių jėgų, ramybės ir gyvybės. Tai – tikroji Kalėdų dvasia“.
Lietuvoje šimtmečiais greta gyvena skirtingų konfesijų krikščionys.
Trumpai apie adventą
Tai – keturių savaičių laikotarpis nuo lapkričio 30 dienos iki Šv. Kalėdų, įprasminantis šios gražios šventės laukimą. Krikščionybėje adventas yra ramybės, susikaupimo metas, žymintis laiką iki kūdikėlio Jėzaus gimimo. Šiuo metu nerengiamos šventės, kiti pasilinksminimai, krikščionys penktadieniais (kai kurie visą advento laikotarpį) pasninkauja, atsisakydami mėsos, pieno ir jų produktų. Be pasninko, vienas iš esminių advento laikotarpio simbolių yra vainikas. Tradiciškai jis yra apvalios formos, iš eglišakių, gali būti puoštas gėlėmis, cinamono lazdelėmis, kankorėžiais ir pan. Advento vainiką būtinai dabina ir keturios žvakės – trys violetinės ir viena rožinė. Kiekviena iš žvakių turi savo reikšmę. Kiekvieną advento sekmadienį uždegama po vieną žvakę, tad savaitę prieš Kalėdas jau dega visos.
Advento žaidimai ir rateliai
Rateliai yra labai populiarūs lietuvių liaudies žaidimų gausoje, ne išimtis ir advento laikotarpis. Trumpai pristatome kelis itin mėgiamus, ypač jei aktualūs advento žaidimai vaikams (nors pastarieji žaidimai vyresnio amžiaus žmonėms irgi patinka ir tinka).
Žaidimas „Graži mūsų šeimynėlė“
Vaikai (ar suaugusieji) sustoja ratu, susikimba rankomis, eina ratuku ir dainuoja:
Graži mūsų šeimynėlė,
Šiandien susirinko.
Sėdi mūsų šeimininkė
Už stalelio ilgo.
Su rankelėm pliaukš, pliaukšt,
Su kojelėm taukšt, taukšt.
Labas rytas jums, jums,
Vakarėlis mums, mums.
Kai dainuojami žodžiai ,,su rankelėm pliaukšt, pliaukšt“, žaidėjai tuo metu sustoja ir suploja (ties žodžiais pliaukšt, pliaukšt), o kai dainuojami žodžiai „su kojelėm taukšt, taukšt“, visi sutrypia kojomis (ties žodžiais taukšt, taukšt). Dainuodami ,,labas rytas jums, jums“, žaidėjai pasisuka veidu vienas į kitą ir sveikinasi. Sudainavus ratelis pradedamas iš naujo.
Žaidimas „Siūlai, siūlai, susivykit“
Vaikai ir / ar suaugusieji (tinka ir tada, jei domina advento žaidimai paaugliams) sustoja į eilę, susikimba rankomis. Pirmasis veda visą eilę, sukdamas šią vorelę aplink tą, kuris eilėje paskutinis. Taip imituojamas siūlų kamuolį. Taip vijantis „siūlams“ žaidėjai dainuoja:
Siūlai, siūlai, susivykit,
Gražią ringę padarykit. (2 k.)
Sudainavus visa vorelė vedama atgal dainuojant:
Siūlai, siūlai, atsivykit,
Gražią ringę išardykit. (2 k.)
Šis žaidimas vaikams suteikia bene daugiausia emocijų, neretas ima vaizduoti, kokio dydžio jų siūlų kamuolys, kokių spalvų ir pan. Tad tai ne tik smagu, bet ir skatina vaikų fantaziją, kas itin sveikintina.
Žaidimas „Kiškeli nabagėli“
Žaidėjai sustoja ratu, o jo viduryje įsitaiso tas, kuris bus kiškeliu. Eidami lėtai ratuku (kiškelis rato viduryje taip pat eina, tačiau į priešingą pusę nei visi) dainuoja:
Kiškeli nabagėli,
Kaip tu čia pakliuvai?
Geležiniai varteliai,
Sidabriniai rakteliai.
Nei tu čia, nei tu čia – negali išlįsti.
Sulig žodeliu „čia“ ratelyje stovintieji pakelia rankas tarsi padarydami vartelius, o kiškelis mėgina sprukti. Ratelyje stovinčių žaidėjų užduotis – kiškelio taip lengvai nepaleisti, tad jie gali susiaurinti tarpus, pro kuriuos kiškelis bando pralįsti. Jei kiškeliui nepavyksta išsprūsti, dainelė kartojama. O jei pavyksta, rato viduryje atsiduria kitas kiškelis.
O kaip gi žaidimai prie stalo?
Ne tik rateliai populiarūs advento laikotarpiu. Žaidimai prie stalo, kitaip – stalo žaidimai (su kauliukais, strategijomis, žaidimai rutuliukais, kortelėmis ir t.t.), pelno ne mažiau simpatijų įvairiose amžiaus grupėse. Jei vaikams itin patinka žaidimai rateliai, tai šiai kategorijai priklausantys žaidimai paaugliams labiausiai patinka.
Klausiate, kokie stalo žaidimai tinka advento laikotarpiu? Atsakymas paprasta – tinka visi, kurie suartina žaidėjus ir tampa jaukaus, ramaus, darnaus šeimos vakaro dalimi. Juk tai susikaupimo metas, todėl stalo žaidimai yra idealus pasirinkimas norint daugiau kokybiško laiko praleisti su šeima, žaidžiant, juokiantis ir pamirštant dienos rūpesčius. Taip pat nepamirškime ir daugelio stalo žaidimų funkcijų – jie moko, lavina, skatina mąstyti, kurti ir pan., todėl tai didelė papildoma nauda prie ramaus šeimyniško vakaro drauge.
Advento žaidimai ir burtai
Ne tik žaidimai advento laikotarpį padaro įdomų, tačiau ir burtai! Didžioji dauguma jų nuo senų laikų yra susiję su mergelėmis ir jų galimybėmis ištekėti, santuoka, o taip pat su ūkininkais ir būsimu derliumi, taip pat orų spėjimu. Advento laikotarpiu net išskiriamos kelios dienos, kurios burtams yra ypač palankios: tai gruodžio 4 (Šv. Barbora) ir gruodžio 13 (Šv. Liucija). Per Šv. Barborą merginos vakarienei prisivalgydavo ko nors itin sūraus ir tikėjo, jog tąnakt susapnuos jaunikaitį, atnešiantį joms atsigerti. Sapne merginos bandydavo įžvelgti jaunikaičio akių spalvą bei šypseną, kaip esminius būsimo jaunikio bruožus.
O štai per Šv. Barborą orus spėdavo. Nuo šios šventės iki Kalėdų yra lygiai tuzinas dienų, tad buvo tikima, jog kiekviena jų simbolizuoja mėnesius ir pranašauja, kokie orai laukia ateinančius metus.
Dar populiarūs buvo burtai su žvakėmis, tiksliau – vašku. Pavyzdžiui, burtui reikia molinio dubens, vandens ir žvakės. Į dubenį pilamas vanduo, tada uždegama žvakė, o jos vaškas lašinamas į vandenį. Reikia stebėti ir analizuoti susiformuosiančią figūrą. Jei tai bus žiedas, galima tikėtis vestuvių ir pan.
Na, ir būtina paminėti vieną populiariausių Kūčių vakaro būrimų – šiaudo traukimą. Iš po staltiesės kiekvienas šeimos narys traukia šiaudą. Tiesa, vis dar klaidingai manoma, jog trumpas šiaudas reiškia trumpą gyvenimą, o ilgas – ilgą. Burto reikšmė kiek kitokia. Trumpas šiaudas gali simbolizuoti pokyčius gyvenime, tam tikro gyvenimo tarpsnio (pavyzdžiui, mokslų) užbaigimą ir pan. Jei šiaudo galas išsišakoja, tikėtina, jog emigruosite ar kitaip atsiskirsite nuo šeimos. O jei šiaudas turi sėklyčių, tai jos simbolizuoja dosnius metus.
Advento papročiai ir žaidimai
Tiek žaidimai vaikams ir visiems kitiems, tiek papročiai yra neatsiejama šio laikotarpio dalis. Apie žaidimus pakalbėjome, o kokius papročius galėtume išskirti kaip populiariausius?
· Advento vainikas. Amžinybę, vienybę simbolizuojantis apskritimo formos vainikas gaminamas iš žaliuojančių ir gyvybę simbolizuojančių augalų, pavyzdžiui, eglės ar pušies. Dar vienas būtinas advento vainiko atributas yra keturios žvakės, kurių kiekviena turi savo simboliką. Tiesa, trys žvakės turi būti violetinės spalvos, o viena – rožinė. Keturios žvakės reiškia keturias advento savaites, kiekvieną advento laikotarpio sekmadienį uždegama po naują žvakė – tai simbolizuoja, jog artėjant Kalėdoms auga šviesos pergalė prieš tamsą.
· Advento kalendorius. Šiandien tai daugiau yra vaikų džiaugsmas, tačiau advento kalendoriaus istorija gili ir prasminga. Jo paskirtis yra laukimo džiaugsmas, dienų iki Kalėdų skaičiavimas. Prasidėjus adventui kiekvieną kalendoriaus dieną atveriamas naujas langelis, dėžutė ar maišelis, kuriame slepiasi gardėsis, maža dovanėlė, išmintingi žodžiai, citata iš Biblijos, eilėraštis, pasižadėjimas ar kt. Tiesa, kiekvienos dienos voke, dėžutėje gali slėptis ir advento kalendoriaus žaidimai, praskaidrinsiantys nuotaiką, subursiantys visą šeimą drauge, dovanosiantys nepamirštamą, harmoningą ir turiningą laiką su artimiausiais.
· Pasninkas. Visą advento laikotarpį penktadieniais nevalgoma mėsa, pienas ir jų produktai. Neretas pasninko laikydavosi ne tik penktadieniais, bet ir visą advento laikotarpį.
· Ramybė. Advento laikotarpiu nuo seno vyrauja paprotys nesilinksminti, netriukšmauti, prioritetą teikti ramybei, rimčiai, susikaupimui.
Advento dainos ir žaidimai
Iš esmės advento laikotarpio žaidimai su dainomis susiję, mat daugelio žaidimų metu yra dainuojama. Tačiau jei kalbėtume tik apie advento dainas, tai galime išskirti tokias:
· „Atlėkė alnis devynaragis“;
· „Darži oželis, leliumoj“;
· „Leliumoj ant to dvaro“;
· „Žiemos šėko, vasaros sniego“;
· „Tu šermuonėli“ ir kitas.
Anot dainų tyrėjų, atskirti advento dainas nėra sudėtinga, mat jose vyrauja specifiniai teksto elementai. Pavyzdžiui, kartojasi tokie refrenai (dėsningai besikartojanti dainos dalis, priedainis) kaip kalėda, leliumai, aleliuma, oi lėliu lėliu, lėliu kalėda ir pan. Kitų žanrų dainose tokių priedainių nesutinkama. Taip pat dar vienas ypatumas, leidžiantis iš daugelio dainų atskirti būtent advento laikotarpio dainas, yra savita struktūra, kompozicija, kur žmogiškasis gyvenimas, išgyvenimai gretinami su gamtos motyvais.
Advento žaidimai vaikams ir paaugliams technologijų kontekste
Ne paslaptis, šiandien vaikai bei paaugliai daug laiko praleidžia prie ekranų. Čia žaidimai draugams ar po vieną įtraukia įvairaus amžiaus vaikus ir jaunuolius. Neretai atrodo, jog sudominti juos kitomis veiklomis yra misija neįmanoma. Tačiau tereikia rasti įdomių užsiėmimų, įtraukiančių žaidimų ir telefonas, tikėtina, bus padėtas į šalį. Mažesniems vaikams patinka aktyvūs žaidimai, reikalaujantys judėjimo. Paauglių simpatijas daugiau pelno įvairūs mąstymą, strategijų kūrimą, konkurenciją skatinantys stalo žaidimai. Tinkamai parinkus nustembama, jog žaidimai be interneto, be telefono ar kompiuterio taip sudomina šiuolaikinį jaunimą! O dar geriau tai, jog visi jie – nemokami. Galbūt kažkurie iš jų tiks ir vakarėliui, iš advento laikotarpio persikels į šventes ir tobulai tiks Kalėdoms?
Tikime, jog susikaupimo ir džiaugsmingo Kalėdų laukimo laikotarpiu Jūsų vakarus su šeima praskaidrins advento žaidimai, galbūt įpintas vienas kitas burtas ar išskirtinės advento dainos.
Padidink raides, spausdamas ant aA raidžių ikonėlės straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Paremk!