Patinka tai, ką skaitai? Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!
Depresija po gimdymo

Depresija po gimdymo

Pasitaiko, kad taip ilgai laukto mažylio gimimą tarsi tamsus debesis aptemdo užklupusi pogimdyvinė depresija. Galybę pojūčių ir hormonų audrų atlaikiusi moteris po gimdymo susiduria su didele problema, kuri paprastai sėkmingai pagydoma, tačiau labai svarbu kreiptis pagalbos ir sulaukti palaikymo iš pačių artimiausių.

Kas yra pogimdyvinė depresija ir kokie jos simptomai?

Kaip sako pats depresijos tipo pavadinimas, ši depresija prasideda po gimdymo, paprastai ne vėliau kaip per mėnesį ir tik retais atvejais iki tol, kol mažyliui sukanka vieneri.

Pogimdyvinė depresija pasireiškia tokiais simptomais kaip liūdesys, nenoras imtis kokių nors veiklų, nuolatinis nuovargis, kuris pailsėjus nepraeina, energijos trūkumas, apatija vaiko atžvilgiu arba, atvirkščiai, pernelyg didelis rūpestis, baimė, kad mažyliui kas nors nutiks, dirglumas, nerimas, kaltės jausmais, kartais net mintys apie savižudybę ir kiti. Simptomų labai daug, kiekvienai moteriai jie yra individualūs, tiksliau – jų rinkiniai, nes paprastai pasireiškia daugiau ženklų, signalizuojančių problemą.

Kurioms moterims gali pasireikšti depresija po gimdymo?

Numatyti, kuri moteris po gimdymo susirgs gimdyvine depresija, neįmanoma. Ligos atsiradimas siejamas su moters organizme vykstančiais biologiniais pokyčiais, taip pat psichologiniais aspektais, reakcija į vaikelio gimimą.

Visgi galima išskirti kelis aspektus, galinčius turėti įtakos pogimdyvinės depresijos atsiradimui:

  • didesnę riziką susirgti depresija po gimdymo turi moterys, kurios jau yra sirgusios depresija (nesvarbu, kokios rūšies);
  • jei artimųjų tarpe yra sergančių ar sirgusių depresija, rizika taip pat gali būti didesnė;
  • didelis nervingumas, dirglumas, prasta nuotaika nėštumo metu gali būti ženklas, jog po gimdymo moteris susidurs su depresija;
  • riziką susirgti didina ir tokie veiksniai kaip prasti santykiai su partneriu, smurtas šeimoje, vienatvė, palaikymo stoka, netektys, darbo praradimas ar kita.

Pogimdyvinės depresijos gydymo galimybės

Tinkamą gydymą moteriai gali parinkti tik gydytojas. Paprastai skiriami antidepresantai, atsižvelgiant į ligos simptomus, sudėtingumą bei individualias moters savybes, pavyzdžiui, svorį.

Puiku, jei drauge su gydymu medikamentais moteriai teikiamos ir psichologo ar psichoterapeuto konsultacijos. Dažnu atveju tokių reikia ir artimiesiems.

Prie spartesnio ir efektyvesnio sveikimo gali prisidėti ir atpalaiduojantys masažai, muzikos terapija, mankšta ir pan.

Koks artimųjų vaidmuo?

Moteriai sergant pogimdyvine depresija šeimos narių, artimiausių draugų palaikymas yra neįkainojamas. Artimieji yra tie asmenys, kurie turi visas galimybes pastebėti depresijos simptomus ir paskatinti kreiptis pagalbos. Delsti tikrai nereikia, nes kuo anksčiau liga diagnozuojama ir paskiriamas gydymas, tuo jis būna efektyvesnis, o pasveikimas spartesnis. Tinkamai gydoma depresija po gimdymo praeina gana greitai ir moteris vėl gali džiaugtis gyvenimu ir vaikeliu.

Sunku skaityti smulkų tekstą?

Padidink raides, spausdamas ant aA raidžių ikonėlės straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Paremk!

Paremsiu