Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!
Depresijos gydymas

Depresijos gydymas

Depresija yra itin sunki būklė, visa savo jėga smogianti žmogaus gyvenimo džiaugsmui. Šia liga sergantieji praranda domėjimąsi tuo, kas iki šiol juos domino, taip pat norą bendrauti, mokytis, tobulėti, juos graužia kaltė, nerimas, liūdesys ir daug kitų panašių neigiamų emocijų. Nors dar pasitaiko manančių, jog depresija tėra paprasčiausias liūdesys, prislėgta nuotaika, visgi tai kur kas daugiau – tai didelė „rykštė“, neretą privedanti net iki savižudybės. Tad būtina būti budriems savo artimųjų atžvilgiu, o pajutus simptomus ar įtarus depresiją artimam žmogui, nedelsti ir skubiai ieškoti pagalbos specialistų kabinete. Tik greitai pradėtas ir tinkamai parinktas depresijos gydymas gali grąžinti spalvas į žmogaus gyvenimą ir leisti vėl džiaugtis tuo, kas jį supa.

Daugiau

Depresijos gydymo būdai

Skiriami esminiai trys depresijos gydymo metodai:

 • medicininis, kai specialistas parenka tinkamiausius antidepresantus;
 • psichologinis, kai teikiamos individualios psichoterapeuto ar psichologo konsultacijos;
 • socialinė pagalba, apimanti socialinę veiklą, sportą, švietimą savi-pagalbos tematika ir pan.

Ideali metodika jungia visus tris metodus – toks kompleksinis gydymas laikomas itin efektyviu.

Medikamentinis gydymas

Depresijos gydymas vaistais parenkamas itin skrupulingai įvertinus paciento būklę, atsižvelgiant į ligos sunkumo laipsnį, simptomus bei ligos eigą. Antidepresantai skiriami tiek sergant lengva, tiek vidutine ar sunkia ligos forma. Vaistų spektras labai platus. Pavyzdžiui, triciklių antidepresantų grupė, kuriai priklauso doksepinas, nortriptilinas, amitriptilinas ir kiti, yra puikiai ištirta, išaiškintas vaistų veiksmingumas, jų savybės, teigiamas bei galimas šaltinis poveikis, todėl jų vartojimas yra patvirtintas ir saugus. Šios grupės vaistai nėra brangūs, tad prieinami daugeliui pacientų. Visgi verta pažymėti, jog, kaip ir daugelis vaistų, šie irgi gali sukelti šalutinių reiškinių, kurie, teigiama, pasireiškia gana dažnai. Prie šalutinio šios grupės antidepresantų poveikio galime priskirti mieguistumą, burnos džiūvimą, vidurių užkietėjimą ir kt. Visgi kartais tie šalutiniai reiškiniai taip pat gerokai kenkia gyvenimo kokybei, tad pacientai nutaria gydymą šiais vaistais nutraukti.

Dar viena antidepresantų grupė yra selektyvieji serotonino reabsorbcijos inhibitoriai, pavyzdžiui, fluoksetinas, sertralinas ar kiti. Jie gana veiksmingai šalina depresijos simptomus, tačiau puiku tai, jog sukelia palyginti nestiprų ir kur kas mažiau neigiamai gyvenimo kokybę veikiantį šalutinį poveikį. Šios grupės antidepresantai yra saugūs vartoti, taip pat nepavojingi perdozavus.

Tai tik kelios antidepresantų grupės, tačiau jų pasirinkimas platus. Kodėl vaistus gali skirti tik gydytojas? Atsakymas paprastas – vaistų veikimo spektras skiriasi, tad būtina identifikuoti simptomus, ligos eigą, kad galima būtų parinkti tinkamiausius medikamentus, nes vieni jų padeda kovoti su nemiga, o kiti, atvirkščiai, su mieguistumu ir pan. Taip pat vaistų parinkimui įtakos turi jų šalutinis poveikis.

Drauge su antidepresantais skiriami ir kiti gydymo metodai, pavyzdžiui:

 • psichoterapija (pastaroji gali būti kelių tipų, tačiau visus juos vienija tikslas – padėti sergančiajam susidoroti su sunkumais);
 • relaksacinio kvėpavimo technika;
 • elektroimpulsų terapija;
 • šviesos terapija;
 • nemigos gydymas;
 • psichoanalizė;
 • hipnozė;
 • akupunktūra;
 • magnetinė stimuliacija;
 • kiti.

Seniau buvo gydoma elektrošoku, tačiau naujausi tyrimai nepatvirtina jo naudos ir šis metodas profesionalų dabar jau nepraktikuojamas.
Svarbu suvokti, kad vieniems pacientams efektyvūs vieni gydymo metai, kitiems – kiti, todėl ir svarbi gydytojo pozicija, mat jis geriausiai gali parinkti tinkamus vaistus ir drauge su jais taikomus papildomus metodus, jų kombinacijas.

Alternatyvūs depresijos gydymo metodai

Norintys depresijos atsikratyti be antidepresantų, išbando alternatyvius metodus – gydosi homeopatiniais vaistais, vaistažolėmis ir kitomis žolelėmis

Liaudies medicina

Kovoti su nemiga, nervingumu, slogia nuotaika gali padėti kai kurios vaistažolės ar kiti augalai, pavyzdžiui, sukatžolės, čiobreliai, valerijonai, pelynas, pipirmėtės, apynių spurgai, pušų pumpurai ir kt.

Keli natūralios medicinos receptai:

 • 5 litrais vandens užplikykite po 100 g čiobrelių, valerijonų šaknų ir barkūnų. Mišinį palikite porai valandų pastovėti. Perkoškite, pilkite į vonią ir pasilepinkite, atsipalaiduokite.
 • Dar vienas mišinys atpalaiduojančiai voniai – 5 litrais vandens užplikykite 200 g valerijonų šaknų. Palikite kelioms valandoms, tada perkoškite ir pilkite į vonią.
 • 5 litrais vandens užplikykite apynių spurgų, pipirmėčių lapų ir gerą saują pelyno. Palikite kelioms valandoms, tada nukoškite ir pilkite į vonią.

Pasak liaudies medicinos, kovai su nemiga padeda vakare išgerta stiklinė šilto pieno su medumi.

Jei norite ligą gydyti netradicinėmis priemonėmis be vaistų, turėtumėte žinoti, jog nuo seno depresijos gydymui naudota yra jonažolė. Ji sėkmingai naudojama gydyti lengvai depresijos formai. O kai kurie tyrimai atskleidžia, jog jonažolės ir valerijono ekstrakto duetas yra dar efektyvesnis. Dar svarbi tinkama mityba, aktyvus gyvenimo būdas, judėjimas.

Tačiau nors ir galimi netradiciniai, natūralūs gydymo variantai, visgi jis nepakeis specialisto konsultacijos. Tad pajutus simptomus, įtarus depresiją geriausia nesiimti savigydos, o pirmiausia skirti laiko konsultacijai su specialistu.

Depresijos gydymas: kur ieškoti pagalbos?

Aktualus bipolinės depresijos gydymas, pogimdyminės, paauglių depresijos gydymas, alkoholinės depresijos ar kitos rūšies depresijos gydymas? Nedelskite ir kreipkitės pagalbos. Kuo mažiau bus „užleista“ liga, tuo, tikėtina, bus trumpesnė depresijos gydymo trukmė.

Pagalba sergantiems depresija gali būti suteikta nepriklausomai nuo to, ar gyvenate Panevėžyje, Vilniuje, Palangoje, Šiauliuose, Kaune, Klaipėdoje, ar bet kuriame kitame Lietuvos mieste. Pajutę ligos simptomus kreipkitės į savo šeimos gydytoją poliklinikoje ar ligoninėje, kuris suteiks siuntimą pas specialistą, arba kreipkitės į privačiai dirbančius profesionalus, gydančius depresija sergančius asmenis.

Šios ligos gydymas gali būti vykdomas stacionare, sanatorijoje, pagalbą teikia ir depresijos gydymo centrai bei kitose specializuotos įstaigos. Taip pat galimas ir nemedikamentinis savarankiškas depresijos gydymas namuose, tačiau šiuo atveju pacientas turi būti prižiūrimas gydytojo, t. y. apsilankyti pas specialistą sutartu laiku, komunikuoti.

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu