
G. Bončkutė-Petronienė: „Svarbiausia – nepasenti psichologiškai“
Pasirodo, be chronologinio ir biologinio, žmogus turi ir psichologinį amžių. Kas tai? Ir kas tas psichologinis senėjimas ar senatvė?
Depresija yra itin sunki būklė, visa savo jėga smogianti žmogaus gyvenimo džiaugsmui. Šia liga sergantieji praranda domėjimąsi tuo, kas iki šiol juos domino, taip pat norą bendrauti, mokytis, tobulėti, juos graužia kaltė, nerimas, liūdesys ir daug kitų panašių neigiamų emocijų. Nors dar pasitaiko manančių, jog depresija tėra paprasčiausias liūdesys, prislėgta nuotaika, visgi tai kur kas daugiau – tai didelė „rykštė“, neretą privedanti net iki savižudybės. Tad būtina būti budriems savo artimųjų atžvilgiu, o pajutus simptomus ar įtarus depresiją artimam žmogui, nedelsti ir skubiai ieškoti pagalbos specialistų kabinete. Tik greitai pradėtas ir tinkamai parinktas depresijos gydymas gali grąžinti spalvas į žmogaus gyvenimą ir leisti vėl džiaugtis tuo, kas jį supa.
Pasirodo, be chronologinio ir biologinio, žmogus turi ir psichologinį amžių. Kas tai? Ir kas tas psichologinis senėjimas ar senatvė?
Psichologijos profesorius iš JAV svarsto apie psichologijos vystymosi tendencijas XX a. ir XXI a. pradžioje.
Pastaruoju metu Vakarų pasaulyje pasipylė diagnozuojamų depresijos ir nerimo sutrikimų lavina.
Kodėl žiemą jaučiamės pavargę, mieguisti ir liūdni? Kaip tamsiuoju metų laiku išlikti žvaliems ir sveikiems?
Netektis – tai žmogiškosios realybės dažnas palydovas, kurį neretai mėginame nuneigti, nustumti į šalį.
Nors Ievos sveikimo kelias ilgas ir duobėtas, ji džiaugiasi ne tik prisijaukinusi nerimą, bet ir išmokusi gyventi darnoje su savimi.
Karantino metu itin suaktyvėjęs technologijų naudojimas daro įtaką psichinei sveikatai.
Nedaugelis žmonių žino, kad šv. Ignacas Lojola išgyveno sunkią depresiją ir buvo netoli savižudybės.
Skiriami esminiai trys depresijos gydymo metodai:
Ideali metodika jungia visus tris metodus – toks kompleksinis gydymas laikomas itin efektyviu.
Depresijos gydymas vaistais parenkamas itin skrupulingai įvertinus paciento būklę, atsižvelgiant į ligos sunkumo laipsnį, simptomus bei ligos eigą. Antidepresantai skiriami tiek sergant lengva, tiek vidutine ar sunkia ligos forma. Vaistų spektras labai platus. Pavyzdžiui, triciklių antidepresantų grupė, kuriai priklauso doksepinas, nortriptilinas, amitriptilinas ir kiti, yra puikiai ištirta, išaiškintas vaistų veiksmingumas, jų savybės, teigiamas bei galimas šaltinis poveikis, todėl jų vartojimas yra patvirtintas ir saugus. Šios grupės vaistai nėra brangūs, tad prieinami daugeliui pacientų. Visgi verta pažymėti, jog, kaip ir daugelis vaistų, šie irgi gali sukelti šalutinių reiškinių, kurie, teigiama, pasireiškia gana dažnai. Prie šalutinio šios grupės antidepresantų poveikio galime priskirti mieguistumą, burnos džiūvimą, vidurių užkietėjimą ir kt. Visgi kartais tie šalutiniai reiškiniai taip pat gerokai kenkia gyvenimo kokybei, tad pacientai nutaria gydymą šiais vaistais nutraukti.
Dar viena antidepresantų grupė yra selektyvieji serotonino reabsorbcijos inhibitoriai, pavyzdžiui, fluoksetinas, sertralinas ar kiti. Jie gana veiksmingai šalina depresijos simptomus, tačiau puiku tai, jog sukelia palyginti nestiprų ir kur kas mažiau neigiamai gyvenimo kokybę veikiantį šalutinį poveikį. Šios grupės antidepresantai yra saugūs vartoti, taip pat nepavojingi perdozavus.
Tai tik kelios antidepresantų grupės, tačiau jų pasirinkimas platus. Kodėl vaistus gali skirti tik gydytojas? Atsakymas paprastas – vaistų veikimo spektras skiriasi, tad būtina identifikuoti simptomus, ligos eigą, kad galima būtų parinkti tinkamiausius medikamentus, nes vieni jų padeda kovoti su nemiga, o kiti, atvirkščiai, su mieguistumu ir pan. Taip pat vaistų parinkimui įtakos turi jų šalutinis poveikis.
Seniau buvo gydoma elektrošoku, tačiau naujausi tyrimai nepatvirtina jo naudos ir šis metodas profesionalų dabar jau nepraktikuojamas.
Svarbu suvokti, kad vieniems pacientams efektyvūs vieni gydymo metai, kitiems – kiti, todėl ir svarbi gydytojo pozicija, mat jis geriausiai gali parinkti tinkamus vaistus ir drauge su jais taikomus papildomus metodus, jų kombinacijas.
Norintys depresijos atsikratyti be antidepresantų, išbando alternatyvius metodus – gydosi homeopatiniais vaistais, vaistažolėmis ir kitomis žolelėmis
Kovoti su nemiga, nervingumu, slogia nuotaika gali padėti kai kurios vaistažolės ar kiti augalai, pavyzdžiui, sukatžolės, čiobreliai, valerijonai, pelynas, pipirmėtės, apynių spurgai, pušų pumpurai ir kt.
Keli natūralios medicinos receptai:
Pasak liaudies medicinos, kovai su nemiga padeda vakare išgerta stiklinė šilto pieno su medumi.
Jei norite ligą gydyti netradicinėmis priemonėmis be vaistų, turėtumėte žinoti, jog nuo seno depresijos gydymui naudota yra jonažolė. Ji sėkmingai naudojama gydyti lengvai depresijos formai. O kai kurie tyrimai atskleidžia, jog jonažolės ir valerijono ekstrakto duetas yra dar efektyvesnis. Dar svarbi tinkama mityba, aktyvus gyvenimo būdas, judėjimas.
Tačiau nors ir galimi netradiciniai, natūralūs gydymo variantai, visgi jis nepakeis specialisto konsultacijos. Tad pajutus simptomus, įtarus depresiją geriausia nesiimti savigydos, o pirmiausia skirti laiko konsultacijai su specialistu.
Aktualus bipolinės depresijos gydymas, pogimdyminės, paauglių depresijos gydymas, alkoholinės depresijos ar kitos rūšies depresijos gydymas? Nedelskite ir kreipkitės pagalbos. Kuo mažiau bus „užleista“ liga, tuo, tikėtina, bus trumpesnė depresijos gydymo trukmė.
Pagalba sergantiems depresija gali būti suteikta nepriklausomai nuo to, ar gyvenate Panevėžyje, Vilniuje, Palangoje, Šiauliuose, Kaune, Klaipėdoje, ar bet kuriame kitame Lietuvos mieste. Pajutę ligos simptomus kreipkitės į savo šeimos gydytoją poliklinikoje ar ligoninėje, kuris suteiks siuntimą pas specialistą, arba kreipkitės į privačiai dirbančius profesionalus, gydančius depresija sergančius asmenis.
Šios ligos gydymas gali būti vykdomas stacionare, sanatorijoje, pagalbą teikia ir depresijos gydymo centrai bei kitose specializuotos įstaigos. Taip pat galimas ir nemedikamentinis savarankiškas depresijos gydymas namuose, tačiau šiuo atveju pacientas turi būti prižiūrimas gydytojo, t. y. apsilankyti pas specialistą sutartu laiku, komunikuoti.
Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!