Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

Depresijos požymiai, simptomai

Kaip jaučiatės, kai kažkas Jus nuliūdina, kelia nerimą, ko nors bijote? Greičiausiai jausmai ne patys maloniausi... Taigi, taip lengviau įsivaizduoti, kaip kenčia žmogus, kuris liūdesį, nerimą, nuovargį, apatiją ir daugelį panašių simptomų jaučia nuolat... Nenuostabu, jog prarandamas gyvenimo džiaugsmas ir apninka juodžiausios mintys. Tad labai svarbu diagnozuoti šią ligą ir imtis efektyvių priemonių, kaip pacientą grąžinti į įprastą, spalvotą ir gerų emocijų kupiną pasaulį.

Daugiau

Pagrindiniai depresijos požymiai

Apie galimą depresiją įspėjančių simptomų yra nemažai. Jie skiriasi pagal depresijos rūšį, sunkumą, priklauso ir nuo to, ar tai pirmieji depresijos požymiai, ar jau pažengusios ligos simptomai ir pan.

Kada galima įtarti depresiją? Paprastai pagrindiniai požymiai išskiriami šie:

  •         prislėgtumas, liūdesys;
  •         dirglumas;
  •         apatija tam, kas anksčiau teikė malonumą;
  •         kaltės, savigraužos jausmas;
  •         nuolatinis nuovargis, mieguistumas;
  •         energijos stoka;
  •         nesugebėjimas sukoncentruoti dėmesio;
  •         sutrikęs miegas;
  •         nenoras bendrauti;
  •         mintys apie savižudybę.

Jei šie, ar panašūs simptomai tęsiasi ne mažiau kaip mėnesį ar juo labiau yra lėtinės formos, yra pagrindo įtarti depresiją ir būtinai susiplanuoti vizitą pas gydytoją.

Depresijos simptomai pagal ligos tipus

Sezoninės depresijos požymiai

Šio tipo depresija labai dažnai vadinama rudenine depresija, kadangi paprastai prasideda rudenį, o pavasariui atėjus praeina. Rudeninės bei žiemą prasidedančios depresijos siunčiami signalai yra energijos stoka, nenoras bendrauti, mieguistumas, bejėgiškumas, gyvenimo džiaugsmo praradimas, padidėjęs apetitas bei dėmesio koncentracijos stoka. Paciento racione atsiranda daug angliavandenių, neretas priauga svorio.

Kartais depresija gali pasitaikyti ir šiltuoju metų laiku. Tuomet jai būdingas irzlumas, nerimas, nemiga, apetito stoka ir mažėjantis svoris. 

Atipinės depresijos požymiai

Sergantiems šio tipo depresija pasireiškia mieguistumas, nereti persivalgymo priepuoliai, tad daugelis pacientų priauga svorio. Taip pat šią depresiją lydi jautrumas, nuolat kamuojantis nuovargis, niūri nuotaika, tačiau išgirdus tam tikras geras naujienas, ji pasitaiso. Kartais pacientai tampa hiperaktyvūs. Itin ryškūs šio tipo depresijos simptomai yra stiprus nerimo jausmas bei kankinanti nemiga.

Bipolinio afektinio sutrikimo požymiai

Maniakinės depresijos išskirtinumas – pasikartojantys aktyvumo epizodai, kurių metu paciento nuotaika būna puiki, jis tampa veiklus, iniciatyvus, darbingas, kol galiausiai ateina taip vadinamas juodasis periodas, kuomet pacientas tampa pernelyg prislėgtas, irzlus, itin nervingas, o pasitaiko ir tokių, kurie šiuo periodu būna agresyvūs.

Pogimdyvinės depresijos požymiai

Po gimdymo, kaip rodo statistika, vieną moterį iš dešimties užklumpa depresija, vadinama pogimdyvine. Paprastai simptomai pasireiškia per pirmąsias aštuonias savaites po gimdymo, bet būna atvejų, kai požymiai išryškėja ir bet kuriuo metu iki vaikučiui sueina maždaug vieneri.

Verksmingumas būdingas dažnai pagimdžiusiai moteriai, tačiau jei tai ilgainiui nepraeina ar net juntamas šios būsenos progresas, tai gali būti vienas iš signalų, jog susidūrėte su pogimdyvine depresija. Be to, tokiu atveju moterims sunku užmegzti ryšį su vaiku, kartais atrodo, tarsi vaikelio nemylėtų, labai bijo, kad gali jį sužaloti.

Tai ne tik moterų liga, bet ir vyrų – dėl moters savijautos antroji pusė kenčia ne ką mažiau.

Užmaskuota depresija

Iš pavadinimo galime daryti prielaidą, kad diagnozuoti šį depresijos tipą gana sudėtinga, mat ji maskuojasi kitomis ligomis, dažniausiai – somatinėmis. Depresijai būdinga slogi nuotaika bei fiziniai negalavimai, pavyzdžiui, nervinis išsekimas, virškinimo sistemos sutrikimai, nugaros skausmai, širdies veiklos sutrikimai ir kt. Taip pat pacientai skundžiasi nerimu, nuovargiu, energijos stoka.

Distimijos požymiai

Nors šio tipo būklė paprastai būna lengvo laipsnio, bet tai – nuolat kamuojanti depresinė, slogi nuotaika. Šio tipo depresija patvirtinama pacientui tada, jei mažiausiai porą metų jį kankina nuolat besitęsianti niūri, slogi nuotaika, nuovargis, beviltiškumas, sutrikęs miegas, kaltės jausmas, dirglumas – tai distimijai būdingi simptomai.

Vaikų ir paauglių depresijos požymiai

Nuo šios  būklės neapsaugotas nė vienas, o paauglių depresija neretai būna gana sunkios formos. Vaikus ir paauglius kamuoja nuolatinis liūdesys, nusivylimas, pyktis, dirglumas, apatija mėgtoms veikloms, neretai nukenčia mokymosi pasiekimai, santykiai su draugais, vaikas izoliuojasi, vengia bendravimo, tėvai turėtų pastebėti ir apetito, miego pokyčius.

Senatvinės depresijos ligos požymiai

Paprastai šio tipo depresija užklumpa vyresnius kaip 65 metų pacientus. Šio tipo depresijos simptomai siejasi su jos atsiradimo priežastimis, pavyzdžiui, vienišumo jausmu, taip pat dažnas jaučiasi nereikalingas, o tai išbalansuoja psichologinę pusiausvyrą. 

Depresijos simptomai pagal raišką 

Pasireiškimo laipsnis yra dar vienas depresijos klasifikavimo požymis. Šiame kontekste skiriami trys depresijos tipai: lengva, vidutinė ir sunki. Kiekvienam iš jų yra būdinga prislėgta nuotaika, liūdesys, sumažėjęs aktyvumas. Dažnas pacientas jaučia nuovargį bei energijos stoką, jam sunku susikaupti ir sukoncentruoti dėmesį. Priklausomai nuo depresijos sunkumo laipsnio pacientas jaučia nepasitenkinimą savimi, nepasitikėjimą. Itin dažną kamuoja bevertiškumas. Neretai pasitaiko somatiniai simptomai, pavyzdžiui, nemiga, krentantis svoris ar pan.

Simptomų sunkumas priklauso nuo būklės laipsnio – jis lengvas, vidutinis ar sunkus. 

Depresijos simptomų klasifikavimas

Ligos simptomų sąrašas labai ilgas, todėl tikslinga juos grupuoti. Skiriamos kelios depresijos požymių grupės:

  •         Mintys ir jausmai: liūdesys; slogi nuotaika; prarastas džiaugsmas tais dalykais, kurie anksčiau kėlė džiugesį ir teigiamas emocijas; nejuntamas malonumas dėl dalykų, kurie anksčiau patiko; neviltis; bėjėgiškumas; savęs nuvertinimas; neigiamos mintys; didelis noras verkti; kaltės jausmas dėl visa, kad vyksta negero; nerimas; irzlumas ar net pyktis; susikaupimo stoka; dažnai aplankančios mintys apie mirtį, savižudybę, savęs žalojimą.
  •         Fiziniai simptomai: energijos stoka; nuolat lydintis nuovargis; sulėtėjusi kalbėsena bei judesiai; pakitęs svoris ir apetitas – jie gali tiek sumažėti, tiek ir padidėti;  skausmai, kurie kyla be priežasties; prarastas seksualinis potraukis; pakitęs menstruacijų ciklas; sutrikęs miegas.
  •         Veikla ir santykiai: prarastas darbingumas; negebėjimas susitvarkyti su darbais, pavestomis užduotimis; bendravimo vengimas; sunkumai šeimyniniame gyvenime.

Testai

Tai, ar sergate depresija, gali patvirtinti tik specialistas. Tačiau virtualioje erdvėje galite rasti testų, padėsiančių suvokti, ką reiškia Jus kamuojanti būsena, taip pat yra testų artimiesiems, kurių pagalba ir supratimas depresija sergančiajam yra nepamainomi.

Vieną iš testų artimiesiems rasite čia – pasitikrinkite žinias apie ligą ir tai, kaip galite padėti.

Ar Jums depresija? Atsakyti į klausimą gali padėti testas internetu, esantis čia. 

Depresija yra labai sunki būklė, bloginanti gyvenimo kokybę ir daranti didelę žalą sergančiajam bei skaudžiai paliečianti artimuosius. Labai svarbus tikslus ir kuo ankstesnis ligos identifikavimas, pagalba sergančiajam, nes tai leidžia sparčiau pradėti tikslingą gydymą ir grąžinti pacientui gyvenimo džiaugsmą.

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu