Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.
Depresijos testai

Depresijos testai

Depresijos terminą vartojame ir / ar girdime vartojant gana dažnai. Daugeliu atvejų jis sakomas nepagrįstai, pavyzdžiui, tiesiog prislėgtai nuotaikai, trumpalaikiam liūdesiui, irzlumui, apatijai apibūdinti. Tačiau kur yra ta riba tarp trumpalaikio nerimo ir niūrios nuotaikos bei depresijos? Savo būseną įvertinti gali padėti depresijos testai, leidžiantys nustatyti, ar Jūsų simptomai reiškia depresiją bei koks ligos laipsnis galėtų būti.

Daugiau

Kam skirti depresijos testai?

Nors daugelis mano, jog depresijos požymių testas gali būti aktualus tik sergančiajam, tiesa ne visai tokia. Šie testai skirti manantiems, jog gali sirgti depresija, taip pat pacientams, kuriems jau diagnozuota ši liga, arba artimiesiems.

Kokia depresijos testų nauda?

  • Sergančiajam. Depresijos pažinimo testas sergančiam asmeniui padeda sekti, analizuoti, vertinti savo ligos eigą, daromą pažangą. Periodiškai atliekami požymių testai suteikia informacijos ir pacientui, ir gydytojui.
  • Patiriančiam simptomus (tačiau nediagnozavus ligos). Testas depresijos lygiui nustatyti tokiu atveju gali padėti atsakyti į klausimus, ar tai tiesiog prislėgta nuotaika, ar depresija, taip pat ar yra pagrindo nerimauti ir verta pasikonsultuoti su gydytoju.
  • Artimiesiems. Sergančiojo artimiesiems skirti testai leidžia suprasti ligos sudėtingumą bei tai, kokiais būdais galima padėti depresijos kamuojamam asmeniui. Taip pat yra testų artimiesiems, kurie jaudinasi dėl kitų, pavyzdžiui: dėl paauglių vaikų elgesio, po gimdymo prislėgtos žmonos, rudenį nuolatinį liūdesį patiriančio artimojo ir pan. Jei manote, kad Jūsų artimajam yra pogimdyvinė, sezoninė, maniakinė ar kito tipo depresija, atliktas testas gali padėti atsakyti į šį klausimą.

Populiariausi testai depresijai nustatyti

Beko depresijos testas

Šis testas yra vienas populiariausių ir itin dažnai pasirenkamas kaip priemonė, padedanti tiksliai matuoti depresijos sunkumą.

Šis depresijos nustatymo testas naudojamas ir sveikatos priežiūros įstaigose, taip pat jį galite rasti online. Internetu atliekant testą prireiks vos kelių minučių. Rezultatas bus pateikiamas iškart, kai pažymėsite visus savo atsakymus.

Beko depresijos testas yra puikus įrankis, kuriuo tikslinga pasinaudoti periodiškai ir nuosekliai vertinti bei sekti savo būklę, realią padėtį, progresą. Atlikite testą ne tik tada, kai žinote diagnozę, bet ir tada, jei kamuoja klausimai „ar sergu“, „ar man depresija“ ir pan.

Burnso depresijos skalės testas

Šis testas taip pat patenka į populiariausiųjų skalę. Tai patikimas įrankis įvertinti nuotaiką, nustatyti, ar sergi depresija bei identifikuoti ligos sunkumo laipsnį.

Testą taip pat galima atlikti internetu – tam prireiks vos kelių minučių Jūsų laiko. Teste pateikiami 25 teiginiai, kuriuos reikia įvertinti balais nuo 0 iki 4, kur: 0 – visai ne, o 4 – labai dažnai. Testą sudaro kelios klausimų grupės: mintys ir jausmai, vaikai ir asmeniniai santykiai, fiziniai simptomai, polinkis į savižudybę. Atlikus testą maksimaliai galima surinkti 100 balų. Jei kelis kartus atlikę surenkate daugiau kaip 10 balų, tikslinga pasikonsultuoti su gydytoju, o jei turite minčių apie savižudybę, tuomet specialisto konsultacija būtina nedelsiant.

Šis testas tinkamas ir tiems, kurie neserga (ar bent nežino sergantys) depresija, tačiau kartais jaučiasi prislėgti, liūdni. Toks nuotaikų įvertinimas, atliekamas kartą per savaitę, gali padėti identifikuoti lengvą depresijos formą, kurios nė neįtarėte turį.

Hamiltono depresijos skalė

Tai dar vienas testas depresijai nustatyti, patenkantis į populiariausiųjų sąrašą. Ši skalė yra klinikinis instrumentas, skirtas įvertinti paciento psichinę būklę. Specialistai šia skale naudojasi siekdami nustatyti depresinių sutrikimų sunkumą. Periodiškai atliekamas testas leidžia ne tik įvertinti būklę esamuoju momentu, tačiau lyginti rezultatus ir stebėti ligos eigą, progresą, pokyčius.

Skalė suteikia progą įvertinti sunkumą įvairių nuotaikos bei su ja susijusių simptomų, pavyzdžiui: nemigos, nerimo, apetito, sujaudinimo ir kt.

Originalioje Hamiltono depresijos skalėje yra 21 teiginys, tačiau neretai naudojami tik pirmieji 17, o likusieji suteikia papildomos informacijos, jei ji aktuali. Kiekvienas teiginys turi 3–5 atsakymus, kurie yra sugraduoti sunkėjimo tvarka. Jei atlikdami testą su 17 teiginių surenkate iki 7 balų imtinai, Jums depresijos nėra. 8–19 balų reiškia lengvą depresijos formą, o 20 balų arba daugiau signalizuoja apie vidutinio sunkumo depresiją.

Geriausia testą atlikti periodiškai, pavyzdžiui, kartą per savaitę, – tai leis analizuoti savo duomenis, matyti pokytį, ligos eigą. Ši informacija reikšminga ne tik Jums, bet ir gydytojui. Atlikdami testą kartą per savaitę vertinkite pastarųjų 7 dienų savijautą, nuotaiką ir kitus simptomus.

Visgi svarbu žinoti, nors depresijos testai yra informatyvūs ir patikimi, tačiau nereikia pamiršti, jog tiksliai diagnozę nustatys tik gydytojas specialistas.

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite