
Asmenybės pasikeitimo etika: tapimas savimi gydantis antidepresantais ar psichoterapija
Pastaruoju metu Vakarų pasaulyje pasipylė diagnozuojamų depresijos ir nerimo sutrikimų lavina.
Gili depresija dar kitaip vadinama sunkia, didžiąja ar klinikine depresija yra ypatinga depresijos forma, kuria sergama daug rečiau nei vidutine ar lengva. Ji pasižymi ypač sunkiais ir kasdien besikartojančiais simptomais. Svarbu žinoti, jog net ir išgijus, išlieka tikimybė, jog ši liga gali atsinaujinti.
Pastaruoju metu Vakarų pasaulyje pasipylė diagnozuojamų depresijos ir nerimo sutrikimų lavina.
Kodėl žiemą jaučiamės pavargę, mieguisti ir liūdni? Kaip tamsiuoju metų laiku išlikti žvaliems ir sveikiems?
Karantino metu itin suaktyvėjęs technologijų naudojimas daro įtaką psichinei sveikatai.
Nedaugelis žmonių žino, kad šv. Ignacas Lojola išgyveno sunkią depresiją ir buvo netoli savižudybės.
Atrodytų, lyg savaime suprantama, kad ir krikščioniui gali reikėti psichologo.
Lenkijoje gyvenančiam MAREKUI STANKIEWICZIUI diagnozuotas Aspergerio sindromas.
Tarptautinių tyrimų duomenimis, ankstyvoji trauminė patirtis paveikia visas tolesnio gyvenimo funkcionavimo sritis, lemia depresiją.
Lietuviškas ruduo, kai anksti temsta, o dienos metu saulę dengia tankūs pilki debesys, kas penktam žmogui Lietuvoje apsunkina gyvenimą.
Net jei nėra akivaizdžios priežasties tokiai būklei, dar nereiškia, jog nesergama.
Kaip ir daugelis psichinės sveikatos sutrikimų gili depresija turi mažai ką bendro su tuo, kas vyksta žmogaus gyvenime. Žmogus gali turėti nuostabią, mylinčią šeimą, gražius namus, begalę draugų ir svajonių darbą – gyvenimą, kurio pavydėtų bet kuris kitas ir vis vien sirgti depresija. Tokie žmonės dažniausiai kenčia užsisklendę savyje ir neleidžia jiems padėti, nenorėdami kitiems tapti našta, bijodami kreivų žvilgsnių ar tiesiog baimindamiesi atsiverti, nes kažkada pabandžius sulaukė atsakymo: tu per gerai gyveni, kad taip jaustumeisi.
Dažniausiai pasitaikantys gilios depresijos simptomai yra:
Pagrindinis požymis išduodantis gilią depresiją yra tai, jog šie simptomai gali trukti ištisas savaites ar net mėnesius be perstojo. Kai kurie žmonės gali patirti tik vieną sunkios depresijos epizodą, o kiti ja sirgti visą gyvenimą.
Gilios depresijos epizodą išgyvenantys žmonės dažniausiai nebeturi jėgų gyventi. Dėl tokios sunkios būsenos itin padidėja savižudybės rizika, todėl artimieji privalo būti be galo atidūs ir laiku pastebėti bei kreiptis pagalbos į gydytojus, nes pats sergantysis įprastai nebepajėgia kreiptis į specialistus.
Internete galima rasti pakankamai daug testų, nustatančių ar ir jei taip, tai kokio laipsnio depresija serga žmogus. Testo klausimai ir galimi rezultatai pakankamai nuspėjami, tačiau atvirai, objektyviai ir sąžiningai atsakant į klausimus, rezultatas gali būti pakankamai tikslus.
Vis dėlto, norint diagnozuoti bet kurį psichinį sutrikimą, visų pirma reikia kreiptis į specialistus. Gydytojas ar psichiatras įprastai atlieka medicininį įvertinimą, domisi paciento ir jo šeimos psichinės sveikatos istorija ir užduoda klausimus, padedančius nustatyti pagrindinius depresijos simptomus.
Deja nėra jokio laboratorinio tyrimo depresijai nustatyti. Visgi, gydytojas gali paskirti atlikti kraujo tyrimus, jog nustatytų kitas medicinines problemas, kurių simptomai gali būti panašūs į depresijos. Pavyzdžiui hipotireozė gali sukelti tokius pat simptomus kaip ir depresija, taip pat tokios būsenos priežastimi gali būti alkoholio ar narkotikų vartojimas bei piktnaudžiavimas vaistais. Taip pat dažnai vienu iš depresiją sukeliančių veiksnių gali tapti B, D grupės vitaminų ir kitų mikroelementų trūkumas.
Gili ar klinikinė depresija yra itin sunki, bet išgydoma liga. Atsižvelgiant į būklės sudėtingumą, gydytojas ar psichiatras gali skirti gydymą antidepresantais. Kadangi yra pakankamai daug šio vaisto rūšių, pacientui pritaikomas labiausiai geriausiai veikiantis ir nustatoma jo individuali dozė. Siekiant geresnio rezultato, taip pat rekomenduojamos psichoterapijos ar pokalbių terapijos, kurių metu pacientas kalba apie savo emocinę būseną.
Taip pat pacientas turi alternatyvą antidepresantams. Sunki depresija gali būti gydoma pasitelkiant elektrokonvulsinę (šoko) terapiją, dar kitaip vadinamą EKT, kai paciento smegenys veikiamos elektros impulsais. Visgi šis metodas naudojamas tik tais atvejais, kai vaistai pasirodo neveiksmingi arba simptomai yra itin sunkūs.
Padidink raides, spausdamas ant aA raidžių ikonėlės straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Paremk!