Sunku skaityti? Padidink tekstą arba klausyk, spausdamas ant aA ar garsiakalbio straipsnio pradžioje. Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Klausyk. Patiko? Gali paremti. Ačiū!
Kas yra depresija?

Kas yra depresija?

Dažnai kasdieniuose pokalbiuose prie arbatos puodelio galima išgirsti pasvarstymus „kas yra depresija“, ar tai liga, kaip ją atpažinti, o gal sergu depresija, kaip išeiti iš depresijos? Žodis „depresija“ kildinamas iš lotyniško deprimere ir verčiamas „prislėgtumas, nusiminimas". Antikos laikais depresija suprantama kaip melancholija. Terminas pradėtas vartoti XIX amžiuje. Šiandien žodis „depresija“ gana dažnai vartojamas kasdienėje kalboje, išreiškiant artėjančią ribinę grėsmę pykčio pliūpsniui, nepasitenkinimui ir panašiai, pavyzdžiui „jei ši situacija nesibaigs, man prasidės depresija“, „jei nepasiimsiu atostogų, viskas – man depresija“.

Daugiau

Kas yra depresija? Tai lyg labirinto akligatvis, kai aplink einat kelis kartus, suprantama ar pajaučiama, kad nėra išeities. Tuomet prarandamas noras veikimui, kuris suponuoja kitus simptomus – sunku atsikelti, dažnas nuovargis, bejėgiškumas, kūno masės pokyčiai, apatija, miego sutrikimas, prislėgta nuotaika, malonumo netekimas, pastovi įtampa, negatyvios, suicidinės mintys, prarandamas noras bendrauti, ribota emocinė išraiška, sustiprėjęs beprasmiškumo nerimas. Esant šiems požymiams, nebūtinai išrašomas „biuletenis – depresija“. Po sunkių išgyvenimų, sudėtingų situacijų, didelio nuovargio, kiekvieną gali atakuoti panašūs į depresiją simptomai, bet paprastai jie greitai praeina ir yra laikini. Specialistai pataria, užsitęsus simptomams ilgiau nei dvi savaites kreiptis pagalbos, o ne pačiam ieškoti kaip išeiti iš depresijos. Tai yra liga, o naujausi depresijos gydymo būdai dažnai siūlo alternatyvas antidepresantams kaip pavyzdžiui vitaminai depresijai, rankų darbas, fizinis aktyvumas, analizuoti, stebėti vaikystėje matytus charakterio, bendravimo modelius ir juos koreguoti.

Trumpai apibrėžiant kas yra depresija – tai sielos ir kūno liga, kuri daro įtaką emociniam, psichologiniam, fiziniam, socialiniam gyvenimui, žmogus išsiderina, palūžta, užsidaro tarsi kokone ir paprastai nesugeba pats surasti išeities.

Depresija: kas tai?

Išgirdus artimo žmogaus diagnozę, natūraliai kyla klausimas – depresija: kas tai? Tokią akimirką savęs klausiama ne kasdieninėje plotmėje, bet siekiant supratimo ir atsakymo.

O jeigu paklaustume negaluojančio, sergančiojo – depresija: kas tai?, kaip jaučiasi paūmėjus simptomams, atsakymas galėtų skambėti taip – rankos nekyla, širdis ledinė ir nesušyla, kojos linksta, ašaros tiesiog krenta, mintys įkyrios atakuoja… deja, dažnai artimieji šiuos signalus supranta, kaip apsileidimą, tinginystę, apsimetinėjimą ir panašiai.

Artimieji brangiam žmogui gali padėti sveikti, sukurdami ramios, tvarkingos aplinkos pojūtį: apkabinti, domėtis, kaip jaučiasi, sakyti mylinčius žodžius, kartu pašmaikštauti, kviesti judesiui, pasijuokti, atsispirti ne viltingų minčių lavinai, padėti buityje, padaryti gardaus maisto. Svarbu suprasti, kad kelias iš depresijos gali būti ilgas, reikalaujantis daug kantrybės ir meilės.

Depresija: kas tai? – tai liga, kurią susirgus įtraukiami ir artimieji, kurie kviečiami aktyviai įsijungti į gydymo procesą, palaikant emociškai, geru žodžiu, padedant sergančiam kartu rasti išeiti iš depresijos akligatvio.

Negali skaityti?

Spausk ant garsiakalbio ir klausyk. Išklausei? Patiko? Gali prisidėti paremdamas.

Paremsiu