Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.
Kas yra pasninkas ir kada jo reikia laikytis

Kas yra pasninkas ir kada jo reikia laikytis?

Prieš didžiąsias metų šventes vis dažniau girdime žodį „pasninkas“, tačiau ar visi žino, ką jis reiškia bei kada ir kaip reikia jo laikytis?

Kas yra pasninkas?

Pasninkas traktuojamas kaip religinio asketizmo forma, kai tam tikrą laikotarpį susilaikoma nuo kai kurios rūšies maisto produktų, pramogų, persivalgymo. Kalbant apie pasninką mūsų šalyje, taip vadinamas laikotarpis, kurio metu nevartojami mėsiški valgiai, susilaikoma nuo prabangaus, įmantraus, sotaus maisto.

Pasninkas pagal savo reikšmę yra kaip atgailos išraiška, todėl jis vadinamas ir atgailos dienomis. Tokiomis dienomis yra penktadieniai ir gavėnia, ypač Didysis penktadienis.

Pasninkas ir abstinencija

Kalbant apie pasninką būtina paminėti abstinencijos terminą, nes Lietuvoje jie labai dažnai painiojami arba abstinencija šiame kontekste suprantama neteisingai. Abstinencija vadinamas mėsos atsisakymas, t. y. susilaikymas nuo mėsiškų valgių. O pasninkas yra maisto kiekio sumažinimas, t. y. ne tik atsisakoma tam tikrų produktų, tačiau ir valgoma mažiau, ne taip sočiai.

Abstinencijos dienomis nevalgoma mėsa. Mūsų tikėjime laikoma, jog visi penktadieniai (jei nesutampa su švenčių dienomis), Pelenų trečiadienis ir Kūčios yra abstinencinės dienos.

Pasninko metu leidžiama sočiau pavalgyti tik kartą per dieną, o kitus du kartus tik lengvai užkąsti. Priimta, jog pasninko dienomis yra Pelenų trečiadienis ir Didysis penktadienis.

Kada reikia laikytis pasninko?

Seniau tikintieji neretai pasirinkdavo stropiai pasninkauti visą gavėnią. Kiti gi pasninkaudavo trečiadieniais ir penktadieniais, dar kiti – tik penktadieniais.

Tačiau kaip minėjome, privalu pasninko laikytis dvi dienas per metus: Pelenų trečiadienį ir Didįjį penktadienį. Ankstyvosios krikščionybės laikotarpiu pasninko buvo laikomasi visą gavėnią, nes Jėzus pasninkaudamas net keturias dešimtis dienų praleido dykumoje! Kai kur tokia tradicija – pasninkauti visą gavėnią – gaji dar ir šiandien.