
Duona mūsų kasdienė
Gavėnios laikas byloja ne apie badą – apie Duonos, reikalingos ne tik kūnui, bet ir sielai, būtinumą.
Nuo senovės iki dabar pasninkas prieš Velykas kito. Senovėje tikintieji stropiai pasninkaudavo visą gavėnios laikotarpį, vėliau buvo propaguojamas pasninkas trečiadieniais ir penktadieniais ar tik penktadieniais. Šiandien svarbu atgailauti ir atsisakyti mėsiškų valgių penktadieniais, o pasninkauti privalu Pelenų trečiadienį ir Didįjį penktadienį.
Gavėnios laikas byloja ne apie badą – apie Duonos, reikalingos ne tik kūnui, bet ir sielai, būtinumą.
Ne paslaptis, kad visose religingumo apraiškose gali slypėti daugybė spąstų: pavyzdžiui, pretenzijos Dievui apdovanoti mus už gerą elgesį.
Kas yra pasninkas? Kaip ir kada pasninkauti? Kodėl to reikia ir ar visiems pasninkas yra būtinas?
Sirija pirmoji perėmė Verbų procesiją.
Kadaise buvęs paprotys lapo viršų paženklinti raidėmis JMJ – Jėzus, Marija, Juozapas – tarsi kaip įžanginė maldelė prieš lakšto turinį.
Stambulas visada buvo intrigų ir paslapčių židinys. Tačiau vieną lemtingą 1873 m. dieną vienuolyno bibliotekoje besirausiantis vienuolis...
Katalikų Bažnyčia pradeda gavėnios liturginį laikotarpį. Apie jo prasmę pasakoja rašytojas Tomas Viluckas ir kun. Nerijus Pipiras.
Kunigo Antano Yliaus, slapyvardžiu Vilkas, Taunys, pasipriešinimo sovietiniam okupaciniam režimui figūros mintys apie pasninko poveikį.
Kiekvienas tikintysis turi atlikti atgailą ir gali pats pasirinkti, kaip tą daryti. O taip pat siekiama ir visus tam tikru būdu sujungti bendram atgailos laikymusi, kuomet yra atgailos dienos. Šiuo laikotarpiu visi tikintieji savo maldomis, darbais, aukomis, laikydamiesi pasninko ir abstinencijos atlieka atgailą. Tad pasninkas yra atgailos forma. Pasninkas apima ne tik tam tikrų valgių atsisakymą, tačiau svarbiausia – mažesnius kiekius.
Lietuvoje yra nustatytos atgailos dienos – tai visi metuose esantys penktadieniai ir gavėnia. Pagal Pasninko įstatymą, laikytis jo privalu dvi dienas per metus: Pelenų dieną ir Didįjį penktadienį.
Tačiau pasninko praktika kito nuo senovės iki dabar. Ankstyvoji Bažnyčia daugiausia praktikavo trečiadienio ir penktadienio pasninkavimą.
Pagal Abstinencijos įstatymą, susilaikyti nuo mėsiškų valgių reikia visais metų penktadieniais, jeigu jie nesutampa su iškilmės dienomis, taip pat Pelenų trečiadienį ir Kūčių dieną. Šis susilaikymo įstatymas aktualus visiems nuo 14 metų amžiaus. O štai Pasninko įstatymas sako, jog pasninkauti reikia Pelenų dieną ir Didįjį penktadienį – tas galioja visiems asmenims nuo 18 iki 60 metų. Besilaikantiems pasninko labai svarbu ne tik tai, kokio maisto reikia atsisakyti, tačiau ir tai, kaip svarbu nepersivalgyti. Tad anot šio įstatymo, sočiai pavalgyti galima tik kartą per dieną.
Per pasninką atsisakoma mėsos, kartais ir pieno bei jo produktų, pasilinksminimų, valgoma kur kas mažiau nei įprastai. Kaip minėjome, per pasninką sočiai pavalgyti galima tik vieną kartą.
Vyskupai tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse nurodo, jog galimi trys pasninkavimo būdai:
Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!