Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!
Skyrybos

Skyrybos

Skyrybos – deja, bet šis žodis vis dažniau pasigirsta šiandieninių šeimų namuose. Kasdien dešimtys porų mina teismų slenksčius, jog pasidalintų turtu, vaikais, įsipareigojimais, neretai plūsta vienas kitą už akių ir į akis, žemina savo buvusį mylimąjį ar mylimąją ir elgiasi teismo salėje lyg mūšio lauke. Kodėl gi įvyksta tokia tragedija šviesiomis vizijomis pradėtoje sąjungoje? Galima išvardinti daugybę ir įvairių pretekstų skyryboms. Dažniausios skyrybų priežastys išlieka susikalbėjimo, noro girdėti, o ne vien kalbėti, stoka, taip pat neištikimybė, smurtas ir priklausomybės, pinigai bei santuoka jauname amžiuje.

Daugiau

Skyrybos internetu

Galbūt prie skyrybų skaičiaus augimo prisideda ir tampantis vis patogesnis ir mažiau sudėtingas skyrybų procesas. Spėjusiems įšokti į nuolat greitėjantį naujųjų technologijų traukinį, atsirado galimybė skirtis daug paprasčiau – vos užpildžius anketą tiesiog internetu. Viskuo Pasirūpinsime Už Jus, Dokumentai per vieną dieną – skirtis vilioja švytinčiame ekrane iššokantys skyrybų internetu skelbimai. Greitos skyrybos internetu išties paprastos – užtenka tik užpildyti kelis langelius, paspausti atitinkamas varneles ir volia: į Jūsų elektroninį paštą jau skrenda aprašymas, kaip vyks skyrybos. Su Jumis susisieks teisininkas, bus patikslinti duomenys, o, gavęs ir parengęs reikiamus dokumentus bei parašus, teisininkas stebės Jūsų skyrybų proceso eigą. Skyrybos nevyks be teismo, bet fiziškai atvykti nutraukti santykių nereikės ir skyrybos abiejų sutarimu įvyks be advokatų. Skyrybos internetu: patogu ir greita – skelbimas regis nemeluoja… Jei skiriamasi taikiai, abipusiu susitarimu.

Turto dalybos

Dažniausiai įsibėgėjęs skyrybų procesas pavirsta lyg loterija, kurioje aukso puodo – turto – dalybose paprastai nelaimi, patenkintas nelieka nei vienas dalyvis. Turto dalybos yra bene sudėtingiausias skyrybų proceso etapas. Optimistinis scenarijus – sėkmingas turto pasidalijimas, pesimistinis – teismo salė, virtusi karo frontu. Kadangi šeima yra vienas namų ūkio vienetas, visas turtas, skolos ir kiti finansiniai įsipareigojimai tampa bendri. Būtent dėl šios priežasties kartu užgyventas turtas dažniausiai yra dalijamas pusiau. Vis dėlto, tam tikrais atvejais vienam iš besiskiriančių sutuoktinių nuskilti gali labiau. Sunki sveikatos būklė, prastesnė finansinė padėtis ar atitekusi vaikų globa gali suteikti galimybę sutuoktiniui reikalauti didesnės turto dalies. Asmeninis turtas skyrybų metu iš esmės išlieka neliečiamas, tačiau gali būti pripažintas bendru, jei kitas sutuoktinis santuokos metu vienaip ar kitaip į jį investavo. Finansinio turto dalybos iš esmės paremtos tuo pačiu dviejų dalių principu, tačiau čia yra šiokia tokia klauzulė: sukauptas turtas gali atitekti vienam iš sutuoktinių, jei yra sumokama kompensacija už kitam priklausančią dalį. Savaime suprantama, jog kuo lengviau bus susitariama dėl turto padalijimo, tuo greitesnės bus skyrybos.

Skolų pasidalijimas

Vis dėlto, kartu su turtais dalijamasi ir skolomis ar kitais finansiniais įsipareigojimais. Dažniausiai finansiniai įsipareigojimai be turto įkeitimo yra mažesni, tad lengviau taip pat padalijami į dvi dalis. |Kita vertus, jei kreditorius sutinka, visi finansiniai įsipareigojimai gali užgulti vieno iš sutuoktinių pačius.

Turbūt vienintelis būdas užkirsti kelią, išvengti turto (ir/ar skolų) dalybų, yra prieš santuoką sudaryti vedybinę sutartį, tačiau kam tuoktis, jei galvoji, jog kada nors išsiskirsi? Na, bet atsargumas gėdos nedaro.

Tėvų skyrybos ir vaikai

Viena sudėtingiausių ir jautriausių skyrybų temų – vaikai. Jei besiskiriančioje šeimoje yra vaikų, greičiausiai skyrybas sunkiausiai išgyvens būtent jie, tad prieš skiriantis derėtų gerai pagalvoti, ar viską padarėte, jog išgelbėtumėte santykius. Paprastai vaikų globa atitenka motinai, tad tik nuo tėvo motyvacijos priklauso, kaip dažnai jis matysis su vaikais.

Skyrybos vaikams sukelia didelius psichologinius sunkumus, todėl tėvai turi būti dėmesingi ir stengtis palaikyti normalius santykius tarpusavy. Dažniausiai daroma klaida yra konkuravimas, pasireiškiantis vaiko lepinimu daiktais, pramogomis, jog vienas iš tėvų taptų geresnis už kitą. Taip pat dažnai tėvai galbūt nesąmoningai prie vaikų ar net jiems neigiamai kalba apie savo buvusį sutuoktinį – tai nėra sąžininga nei vaiko, nei kito tėvo atžvilgiu. Net jei vienas iš tėvų jaučiasi ypač nuskriaustas, įskaudintas, jis ar ji negali nuteikinėti vaiko. Nutraukus santykius abi pusės privalo paminti savo išdidumą ir pasistengti padėti vaikui/vaikams išgyventi psichologiškai sudėtingą skyrybų procesą ir pasikeitusį gyvenimą po jo.

Psichologiniai sunkumai išgyvenant skyrybas

Deja, bet emocinės skyrybos, priverčiančios pereiti per visas neigimo, neapykantos, gailesčio, susitaikymo ir kitas emocines fazes, prasideda vos tik nusprendus paduoti dokumentus skyryboms ir baigiasi nelyginant priklausomai nuo paties žmogaus. Jei skyrybos yra itin skausmingos, nepalūžti tampa išties sunku.

Išgyvenant skyrybų skausmą svarbu rūpintis savo psichologine būsena. Visų pirma, išgyventi skyrybų skausmą reikia pradėti nuo paprasčiausio rūpinimosi savo fizine forma ir sveikata. Fizinis aktyvumas padeda nukreipti dėmesį ir mintis, susitelkiant į naują veiklą, o pakitusios kūno formos tampa puikiu bonusu, žengiant į naują gyvenimo etapą. Taip pat, siekiant lengviau pergyventi išsiskyrimą, kad ir kaip kvailai tai skambėtų, svarbu išlaikyti pozityvumą ir neprarasti humoro jausmo – moksliškai įrodyta, jog juokas sumažina stresą ir vienatvės pojūtį. Vienas svarbiausių dalykų jau išsiskyrus – nenurašyti savęs. Net jei vieni santykiai nenusisekė, tai tikrai nereiškia, jog kažkur netoli nėra žmogaus, kuris vėl privers Jus pajusti laimę, pilnatvę.

Taip pat, Bernardinai.lt nuolat skelbia apie „Bendrakeleivių“ renginius bei renkamas grupes žmonių, išgyvenančių skyrybas. Šios grupės yra atvira, o jose susirinkusieji dalinasi iširusios šeimos istorijomis, keliančiu skausmu ir palaiko vieni kitus.

Suprantama, jog skausmas verčia pamiršti pasaulio spalvas, tačiau viskas priklauso tik nuo Jūsų: ar praeitis užtemdys ateitį, ar liks užnugary, kol mėgausitės besitęsiančių, begalę perspektyvų turinčiu gyvenimu.

Skyrybos bažnyčioje

Dar vienas svarbus klausimas nusprendus nutraukti santykius: ką daryti su bažnytine santuoka? Bažnyčiai skyrybos yra didžiausia tragedija šeimoje. Tikintiesiems yra nesuvokiama, kaip prieš Dievą vienas kitam prisiekus amžiną meilę ir buvimą kartu kad ir kas benutiks, galima lengvai išsižadėti šio įsipareigojimo, ko vertas tokio žmogaus žodis, ar santuoka bažnyčioje reiškė ką nors daugiau, nei gražią aplinką ir įprastą, bendrai priimtą tradiciją. Bažnyčia galiojančiai sudarytos santuokos skyrybų nepripažįsta. Skyrybos bažnyčioje yra neįmanomos, nes tikima, jog žemėje nėra tokios galios, kuri galėtų nutraukti Dievo palaimintą sąjungą.

Vis dėlto, bažnytinė santuoka gali būti paskelbta negaliojančia. Egzistuoja devynios ardančios kliūtys, dėl kurių santuoką galima paskelbti negaliojančia. Visų pirma tai jaunesnis nei aštuoniolikos metų amžius sudarant santuoką, taip pat negalioja santuoka su nekrikštytu arba šventimus priėmusiu, skaistybės įžadus davusiu asmeniu ar pagrobimo santuokai atveju. Taip pat santuokos nutraukimo lemiamu argumentu gali tapti absoliuti impotencija, santuoka tarp įvaikinimo giminyste susaistytų asmenų. Plačiau apie skyrybas bažnyčioje aprašo Bernardinai.lt straipsnyje Ar bažnytinė santuoka gali būti negaliojanti?.

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu