
Vaiko autizmo diagnozė: ką tai reiškia tėvų gyvenimui
Su kokiais sunkumais susiduria autistiškus vaikus auginantys tėvai ir kaip jiems padėti?
Ar galima kažką padaryti, kad autizmo būtų išvengta? Specialistų teigimu, nežinant priežasčių galbūt neįmanoma tos rizikos pašalinti visiškai, tačiau tai, kas jau yra žinoma apie šį sutrikimą, leidžia daryti prielaidą, jog labai svarbu, kad nėštumas būtų planuojamas atsakingai, o besilaukdama moteris saugotų save ir būsimą vaikutį.
Su kokiais sunkumais susiduria autistiškus vaikus auginantys tėvai ir kaip jiems padėti?
Pasaulį užvaldžiusios medicininės pažiūros neturėtų redukuoti autistiško vaiko į prastesnio vaiko būvį.
Lietuvoje bibliotekos turi būti atviresnės lankytojams, turintiems negalią ar individualių reikmių.
Diagnozė yra visiškai nesvarbi.
Lietuvoje autizmas pradėtas diagnozuoti 1991 m., įkūrus Vaikų raidos centrą, inicijuotą Dainiaus Pūro ir jo kolegų.
Vaikai, augantys be tėvų, – tai visos visuomenės skausmas ir atsakomybė.
Interviu su LSMUL KK Genetikos ir molekulinės medicinos klinikos gydytoja genetike Rasa Traberg.
Mes negalime sakyti, kad autizmas yra tik genetinis sutrikimas.
Taip vadinamas žmogaus sutrikimas, trunkantis visą gyvenimą ir pasireiškiantis per žmogaus kalbą, socialinius įgūdžius, elgseną, komunikavimą.
Dažnam kyla klausimas, kokios autizmo spektro sutrikimo atsiradimo priežastys. Pirmiausia tai specialistai patikina, jog nėra priežasčių manyti, kad kažkokie veiksniai šį sutrikimą sukelia po vaiko gimimo. Yra žinoma, jog esminė autizmo priežastis yra ta, jog nėštumo metu vaiko smegenys vystosi kiek kitaip, nei turėtų. Anot gydytojų, sutrikimo formavimuisi įtakos turi ir genetiniai veiksniai, aplinka, kuri supa besilaukiančią moterį (pavyzdžiui, sutrikimo atsiradimo riziką didina tai, jei nėštumo metu moteris turi kontaktą su kenksmingomis medžiagomis: gyvsidabriu, švinu ir kt.). Į riziką didinančių aspektų sąrašą patenka ir tėvų amžius, t .y. kuo vyresnio amžiaus tėvai, tuo didesnė rizika.
Supratimas – štai kas gali labai reikšmingai padėti vaikui, turinčiam šią diagnozę. Pagalvokite, kaip jaustumėtės visai netikėtai atsidūrę nepažįstamoje šalyje ir dar naktį? O jei dar vieta, kurioje atsidūrėte, yra be galo triukšminga, su kintančiu apšvietimu, skubančiais žmonėmis, chaosu… Jūs nugirstate vieną kitą pažįstamą žodį tame milžiniškame knibždėlyne… tie žodžiai padriki, prasmės iš jų negalite suprasti, o vietinių kalbos Jūs nemokate, tad negebate jiems pasakyti, kad Jums reikia pagalbos. Tai štai – neretai šitaip jaučiasi šį sutrikimą turintis vaikas. Todėl greičiausiai nereikia nė sakyti, kad būtent supratimas yra vienas iš svarbiausių žingsnių bandant jam padėti.
Dažnai sakoma, jog autizmu sergama, tačiau, anot specialistų, tai nėra liga, tai – neurologinis raidos sutikimas, tad autizmu nėra sergama ir juo labiau jis nėra užkrečiamas.
Vaistų gydyti šį sutrikimą kol kas nėra.
Kadangi kiekvienam pacientui pasireiškia skirtingi simptomai, tad ir ligos eiga bei sunkumas yra nevienodi. Tačiau neabejotinai ji visada daugiau ar mažiau paveikia gyvenimo kokybę.
Tokia būklė trunka visą gyvenimą.
Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!