2011 11 30

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

6 min.

Arūnas Peškaitis OFM. „Pax et Bonum“ susitikimai: stebuklingi ir keičiantys (Legailių patirtis)

Nuotraukos autorius Kęstutis Vanagas/BFL
© Baltijos fotografijos linija

Spalio pabaigoje „Pax et Bonum“ projektas su koncertu lankėsi Biržų rajone, Legailių globos namuose, kur gyvena keliasdešimt senelių.

Kas paskatino projekto dalyvius būtent šiame miestelyje organizuoti renginį iš Mažųjų susitikimų serijos? Kokie stebuklai vyksta Legailiuose?

Apie tai papasakojo vienas iš projekto „Pax et Bonum“ iniciatorių, pranciškonų kunigas Arūnas Peškaitis.

Nelengva vargingųjų paieška

„Šie globos namai mums yra ypatingi. Jie yra tarsi Dievo dovana“, – sako pranciškonų vienuolis Arūnas Peškaitis ir primena, kad bendravimas su šiais globos namais turi savo istoriją.

Dar 2004 metais Vilniaus Bernardinų pranciškonai kartu su Lietuvos televizija kūrė bendrą projektą – Kalėdių akciją. Ja norėjo paremti kuriuos nors senelių globos namus. Pagrindinė šio sumanymo idėja tokia: buvo siekiama paremti pačius vargingiausius Lietuvos senelių namus.

Legailių globos namai

Į klausimą, „ar sunku buvo tokius namus atrasti?“, Arūnas Peškaitis OFM atsakė: „Ši užduotis buvo patikėta man. Iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos gavau tų vargingųjų namų sąrašą. Visiems skambinau ir sakydavau: „Mes norime kalėdinę akciją organizuoti. Ar jums reikia tokios pagalbos?“

Deja, pasak kunigo, tokius namus nebuvo taip paprasta rasti, nes niekas nenorėjo prisipažinti, kad gyvena vargingiausiai.

„Man būdavo keista, kai tų namų vadovai atsakydavo: „Na, taip, mes prastai gyvename, bet žinote, yra dar blogiau gyvenančių. Tada supratau, kad galima remti ir vieną, ir kitą, ir trečią, bet norisi iš tiesų paremti tokius, kurie pajaustų, kurie turėtų apčiuopiamą vaisių“, – kalbėjo A. Peškaitis OFM

Pirmasis pasimatymas: apverktina slaugos namų būklė

Legailių globos namai: prieš remontą

„Ir aš iš tikrųjų nežinojau, ką daryti, – pasakojo brolis Arūnas. – Kaip skambinti po dešimtis namų, net nemačius jų, ką nors tartis?.. Tiesiog pasimeldžiau ir bakstelėjau pirštu į tą sąrašą. Pažiūrėjau, kur pataikiau: „Legailiai, Biržų rajonas“. Paskambinau ir atsiliepė tų namų direktorius. Jis tarė: „Baisiau negu pas mus jūs nerasite.“

Broliai pranciškonai ir nuvažiavo ten, kad suprastų, ką reiškia „jau blogiau nerasite“. Pasak kunigo, „nelengva net nupasakoti, kaip tie namai atrodė. Labai sunku patikėti, kad taip gali būti.

Renaldas Simėnas, ir dabar vadovaujantis tiems namams, buvo ką tik perėmęs vadovavimą tai įstaigai.

Iš ankstesnės valdžios namus perėmė tokios būklės, kokią pamatė ir broliai pranciškonai prieš 2004 metų Kalėdas: stogas kiauras, langų negalima atidaryti, nes jie aptraukti plėvele. Taip bandoma apsisaugoti nuo šalčių – juk langų stiklas viengubas. Pasak kunigo Arūno, „atrodė, kad rėmai tik polietilenu ir aptraukti. O dar namuose – baisus kvapas, nors sanitarės ir stengėsi labai švariai namus laikyti, bet kai neįmanoma pravėdinti, tai ir kvapas slogus.“

„Visų kambarių durys atidarytos į koridorių, kad būtų kuo tiems seneliams kvėpuoti. Vietoj lovų – čiužiniai, uždėti ant plytų. Salėje viskas sulaužyta, kėdžių nėra, scenos – taip pat, nieko nėra arba viskas išlaužyta. Išvis nėra vietos, kur tiems seneliams susirinkti, – vardijo namų bėdas brolis pranciškonas. – Virtuvėje – aliumininiai puodai, statomi tiesiai ant elektrinių spiralių. Tokių dalykų aš niekur nebuvau matęs. Apšildymo įranga – kultūros paveldas iš XVII amžiaus, per stebuklą veikianti įranga, tarnavusi dar prieš įkuriant senelių slaugos namus, čia buvusiai Legailių miestelio mokyklai.“

Po Kalėdų koncerto – didžiuliai pokyčiai

Legailių globos namai: remontas

Pasak kunigo br. Arūno Peškaičio, suorganizavus paramos Kalėdų koncertą Vilniaus Bernardinų bažnyčioje, Legailių globos namuose įvyko tikras stebuklas.

„Renginį tiesiogiai transliavo Lietuvos televizija, pagrindinė atlikėja – Nelly Paltinienė. Televizija parodė vaizdus iš tų namų, žmonės paaukojo apie 100 tūkstančių litų. Koncerto reitingas buvo aukščiausias tą dieną“, – prisimena kunigas br. Arūnas Peškaitis.

Direktorius po to koncerto sakė, kad „tai, kad jūs [pranciškonai] taip netikėtai atsiradote Legailiuose, kad atsirado pinigų, yra stebuklas“.

Paskui tais namais susidomėjo ir juos parėmė Suomijos ambasada, Suomijos parlamento baikerių klubas „MP Arkadia“, tarptautinės labdaros organizacijos „Star of Hope“ Suomijos filialo atstovai.

Brolis Arūnas OFM pasakoja, kad 2006-aisiais, po dvejų metų, kai į Legailių globos namus atvyko su pirmuoju „Pax et bonum“ projektu, jis tų namų nebeatpažino:

Legailių globos namai: po remonto

„Labai daug esminių pertvarkų. Dar nebuvo užbaigti visi darbai, bet langai jau pakeisti, suremontuota salė, scena, patalpose kompiuteriai stovi. O kai mes atvažiavome šiemet… Žinote, turbūt geresnių globos namų dabar Lietuvoje nėra“, – džiaugėsi Vilniaus Bernardinų bažnyčios klebonas.

Dabar šioje Legailių institucijoje sutvarkytas ir šildymas, ir techninė įranga. Salėje – kėdės, specialiai pritaikytos neįgaliems arba seniems žmonėms. Brolio Arūno teigimu, „tai – namai, kurie primena senelių namus kur nors, tarkim, Švedijoje. Niekur kitur nemačiau specialaus įrenginio – padarė pakėlimą neįgaliems žmonėms. Platformą, kuri pati pakyla ir labai palengvina jų buitį. Iš tiesų, juk tuos pinigus buvo galima išleisti labai įvairiai, bet direktorius panaudojo tinkamai…“

Konkreti pagalba geriau už abstrakčią

Legailių globos namai: „Pax et Bonum“ koncertas – Nedos Malūnavičiūtės ir Olego Ditkovskio pasirodymas

Šiemet Legailių globos namuose koncertas vyko spalio 29 dieną, ir ta data sutapo su šios įstaigos veiklos dvidešimtmečio minėjimu.

„Koncerto datą parinkome atsitiktinai. Šis sutapimas dar sykį liudija, kad tuose namuose pilna stebuklų“, – šypsojosi Arūnas Peškaitis OFM.

Į renginį, kuriame dalyvavo daininkai Olegas Ditkovskis ir Neda Malūnavičiūtė, aktorė Virginija Kochanskytė, solistė Marija Krupoves ir romansų atlikėja Liuba Nazarenko, susirinko daugybė žmonių, tarp jų – valdžios atstovų, rėmėjų. Kaip visada, dalyviai buvo sutikti labai šiltai.

Legailių globos namai: „Pax et Bonum“ koncerto klausytojai

„Tas jausmas svarbiausia, – sakė pranciškonas. – Kai direktorius atsistojo tarti žodžio prieš koncertą, jis iš graudulio negalėjo kalbėti. Mes visi jutome, kad esame labai laukiami. Projektas „Pax et Bonum“ ir yra išaugęs iš būtent tokių labdaros akcijų, ir tokių namų buvimas simbolizuoja, kad labdara gali būti ne tik siekis paviršutiniškai blykstelėti, bet ji gali suteikti labai realų pokytį žmonėms.“

Konkreti pagalba konkretiems žmonėms – mintis, lydinti pranciškonų kuruojamus projektus jau nuo 2004 metų koncerto, skirto Legailių globos namams paremti. „Legailių fenomenas įrodo veiksmingą labdaros poveikį. Parama konkretiems žmonėms ar įstaigoms man visada atrodė veiksmingesnė negu pinigai, surinkti abstrakčiam tikslui ir išbarstyti visiems po truputį. Pastaroji pagalba mažiau padeda“, – pasakojo vienas projekto „Pax et Bonum“ iniciatorių Arūnas Peškaitis.

Pax et Bonum“ susitikimai – ir bendravimo šventė

Legailių globos namai: „Pax et Bonum“ koncerto klausytojai

Pranciškonų vykdomas projektas – ne vien materiali parama. „Matau, kaip žmonės ima laukti ir klausia, o ką kitais metais parodysite, o kas bus? – sako pranciškonas. – Man atrodo, kad kalbant apie projektą „Pax et Bonum“, mes buvome vieni pirmųjų, kurie pradėjom tą tikslinį važinėjimą po socialinės atskirties vietas ir provincijos miestelius, į kuriuos niekas neužsuka.

Po mūsų veiklos panašus supratimas aplankė ir kitus. Kiti festivaliai irgi pradėjo vežioti savo atlikėjus po provincijos miestelius ir galbūt, ačiū Dievui, to pasirinkimo provincijos žmogui ir padidėjo, padaugėjo. Kuo daugiau, tuo geriau“, – teigė Arūnas Peškaitis.

„Mes norime per susitikimus iš tikrųjų kalbėtis, – sakė dvasininkas. – Tai – ne eilinis koncertas. Žmonės iš tikrųjų laukia ne tik paties renginio, bet ir kunigo, kuris pakalbės, ir šilto žodžio. Ta šventė yra kaip bendravimo šventė.

Visi mes esame žmonės toje pačioje šalyje, tais pačiais džiaugsmais ir vargais dalinamės. Man atrodo, kad tai – svarbu, o gal net ir svarbiausia projekte“, – reziumavo brolis Arūnas Peškaitis OFM.

P. S. Gruodžio mėnesį projektas „Pax et Bonum“ rengs dar du koncertus. Gruodžio 6 dieną Lukiškių kalėjime režisierė ir aktorė Dalia Michelevičiūtė rodys poezijos spektaklį, specialiai tai vietai sukurtą ir rodomą, o visi „Pax et Bonum“ renginiai bus vainikuoti gruodžio 29 dieną Kalėdų vakaru Vilniaus Bernardinų bažnyčioje.

Nuotraukos iš Legailių globos namų fotoarchyvo

Parengė Antanas Šimkus