Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2013 01 28

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Pietų Korėjoje eksponuojama lietuvių grafikos ir juvelyrikos darbų paroda

Šią savaitę Pietų Korėjoje, kurortinėje Jeju saloje, ypatingu traukos objektu tapo čia pirmą kartą pristatoma baltų kultūra. Populiariame Jeju miesto Geon-ib Dong rajone eksponuojamas grafikės Agnės Latinytės darbų ciklas „Baltų dievai“ bei rekonstruoti ankstyvųjų viduramžių baltų papuošalai, sukurti stiklo meistrės Daivos Tarailienės ir Tarailos kalvės, juvelyrų Mariaus Būdos, Mariaus Žuramsko, Daratos Surdokaitės.

Remdamasi baltų mitolologijos motyvais ir derindama tradicinės grafikos bei fotomontažo technologijas A. Latinytė sukūrė penkiolika senųjų dievų portretų, atspindinčių gamtos galias, žmonių tikėjimus, visuomenės struktūras ir kūrybiškumą. Prisilietimo prie baltiškos pasaulėjautos įspūdį sustiprina kartu demonstruojama istorinių papuošalų kolekcija – tiek tikslios archeologinių radinių rekonstrukcijos, tiek laisvesnės juvelyrų interpretacijos. Šiuos papuošalus galima rasti ir Vilniuje, baltiškos muzikos leidyklos „Dangus“ buveinėje „Ragainė“ (Pilies g. 6).

Korėjoje pristatyta ekspozicija netruko sulaukti gausaus vietinės spaudos dėmesio bei lankytojų antplūdžio – aplink esantys viešbučiai savo svečiams net surengė specialias ekskursijas.

Pusę milijono gyventojų turinti ir visus metus aktyviai lankoma Jeju sala baltiško meno pristatymui pasirinkta neatsitiktinai. „Jeju iki šių dienų išlaikė konfucionizmo tradiciją, gyvą šamanizmo praktiką, glaudų ryšį su senovės dievais. Nepaisant tolimų kultūrų skirtumų, čia galima rasti ir stebėtinų panašumų su baltų mitologija – pavyzdžiui, teko girdėti, kad čia taip pat namuose su didele pagarba buvo laikomi žalčiai, maitinami pienu“, – teigia A. Latinytė.

Pasak parodą surengusios grafikės, korėjiečiai puikiai žino, kas ir kur yra Baltijos šalys, tačiau savita ir marga europiečių tradicinė kultūra, nepaisant Antikos mitų, jiems yra mažiau pažįstama ir labai įdomi.

Vilniaus Dailės Akademijoje grafikės specialybę įgijusi A. Latinytė Vilniaus universitete studijuoja japonologiją ir Azijos kultūros žinias metus gilino Kyung Hee universitete Seule, Pietų Korėjoje. Sausio pabaigoje į gimtinę grįžtanti menininkė žada ir toliau stiprinti abiejų kultūrų ryšius, Lietuvoje eksponuoti Korėjos įspūdžių įkvėptus savo darbus, pristatyti Korėjos tradicinį ir šiuolaikinį meną, o per užmegztus ryšius toliau garsinti rytiečius sudominusią baltų kultūrą. „Baltų dievai“ ir kiti Agnės darbai dar kurį laiką viešės Pietų Korėjoje, kur numatytos dar kelios parodos Jeju ir sostinėje Seule. O vasarą A. Latinytė grįš į Jeju kartu su vietiniais menininkais kurti jungtinį projektą baltų ir korėjiečių mitologijos tema, derinant tradicinės korėjiečių tapybos ir grafikos technologijas.

 

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu