Jau penktąjį kartą rengiama dailės, muzikos ir poezijos šventė „Šiaulių Monmartro Respublika“.

Kodėl dailininkai atvyksta kurti į kelias dienas trunkantį Šiaulių „Monmartrą“ „Laiptų galerijos“ sode – juk verčiau rinktųsi plenerus Nidoje? „Nes čia, kaip ir Paryžiaus Monmartre, žmonės gali stebėti, kaip gimsta kūrinys, o ir menininkui taip įdomiau, nei tik padaryti ir plenero pabaigoje „priduoti“ kūrinį“, – atsako šventės rengėjai.

Vienais metais „Monmartro“ dalyviai kėlėsi labai anksti ir prie Šiaulių gimdymo namų pjovė žolę, o grįžę į „Laiptus“ jau rado savo nuotraukas su dalgiais rankose.

Kitais metais lankėsi Kūdikių namuose ir savo piešiniais išpuošė pavėsines. Štai vilnietis dailininkas Jonas Daniliaukas tapė ant durų – vienas Kūdikių namų duris puošia garsaus dailininko paveikslas.

Per penkerius „Šiaulių Monmartro Respublika“ metus dalyvavo menininkai iš Lietuvos, Latvijos, Ukrainos, Moldovos, Didžiosios Britanijos, Vokietijos, Čilės.          

Dailininko iš Didžiosios Britanijos Pipo Cozeno projektas (2007 m.)   išreiškė tolerancijos ir taikos siekį mūsų visuomenėje, ragino priimti kitokį žmogų, nesvarbu, kuo jis skirtųsi nuo mūsų – mąstymu ar išvaizda. Taip pat išsiskyrė Dailės akademijos profesoriaus kaligrafo Algio Kliševičiaus sumanymas – visi plenero dalyviai turi parašyti laišką šiauliečiams. Kai susirikiavo visų parašytos sentencijos, piešiniai, žiūrovai išvydo ilgą spalvingą laišką, kaligrafijos meno kūrinį „Šiaulių Monmartro Respublika“.

2008 m. festivalis savo dvasios namais pasirinko Šv. Jurgio bažnyčią, kuri šiais metais švenčia 100-metį, nes Paryžiaus Monmartras taip pat neįsivaizduojamas be Šv. Širdies bažnyčios.

Būtent Šv. Jurgio bažnyčioje rugpjūčio 7 d. 19 val. bus aukojamos šv. Mišios už menininkus ir kūrėjus, o vakare koncertuos Nacionalinis Vilniaus kvartetas, o rugpjūčio 8 d. 20 val. – I. Milkevičiūtė (sopranas), L. Digrys (vargonai).

Šventė „Šiaulių Monmartro Respublika“ nuleis savo vėliavą festivalio uždaryme pirmadienį.