Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2022 03 03

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Jono Meko šimtmečiui skirta paroda „Semeniškių idilės“ atkeliavo į Vilnių

Filmininkas Jonas Mekas. Antano Sutkaus fotografija iš J. Meko šimtmečiui skirtos parodos „Semeniškių idilės“

Po Lietuvą keliaujanti Jono Meko šimtmečiui skirta fotografijų paroda „Semeniškių idilės“ atkeliavo ir į Vilnių. Nuo kovo 3 iki 26 d. ją galima pamatyti Jono Meko vizualiųjų menų centre.

Parodoje eksponuojamos fotografų Antano Sutkaus, Algimanto Kunčiaus, Viktoro Kapočiaus ir J. Meko žmonos Hollis Melton užfiksuotos akimirkos iš pirmųjų J. Meko sugrįžimų į Lietuvą 1971 ir 1977 metais.

Parodą organizuoja Lietuvos nacionalinis dailės muziejus kartu su Jono Meko vizualiųjų menų centru. Parodos kuratorius – Tomas Ivanauskas.

„Pirmieji du J. Meko sugrįžimai į Lietuvą buvo ypatingi tiek jam, tiek jo artimiesiems. Iš Lietuvos į Vokietiją broliai Jonas ir Adolfas Mekai pasitraukė 1944 m., o 1949 m. iš Vokietijos išplaukė į Niujorką, ten ir apsistojo. Lietuvą pirmą kartą aplankė tik 1971 m. Pamėginkime įsivaizduoti, ką reiškia grįžti į gimtąjį kraštą ir susitikti su artimaisiais po 27 metų.

1971 m. į Semeniškius J. Mekas grįžo su broliu Adolfu ir jo žmona Pola Chappel, o 1977 m. jau su savo žmona Hollis Melton ir dukra Oona. Jausmų, kuriuos sukėlė susitikimas su giminėmis, atvaizduoti neįmanoma, tačiau eksponuojamos nuotraukos leis bent šiek tiek pajusti sugrįžimų dvasią. O ją dar labiau sustiprins parodoje skambantis garso įrašas, kuriame pats J. Mekas skaito savo eilėraščių rinkinį „Semeniškių idilės“ ir trys dokumentiniai filmai. Vienas jų – paties J. Meko „Prisiminimai iš kelionės į Lietuvą“. Kiti du – unikalūs ir beveik nerodyti trumpametražiai „Lietuvos kino studijos filmai“ – R. Verbos „J. Mekas“ ir apybraiža „Kalbėti į pačią širdį“, – sako parodos sumanytojas ir kuratorius T. Ivanauskas.

Jono Meko vizualiųjų menų centro direktorius Gintaras Sodeika pritaria: „Jono Meko jubiliejui skirti renginiai – tai dar viena puiki galimybė pažinti iš arčiau šį iškilų menininką ir mąstytoją. Originalusis ir nepakartojamas Jonas Mekas fotografijų parodoje į mus jautriai prabyla iš savo gyvenimo kryžkelių ir stotelių: Niujorko ir Semeniškių, įamžintas fotografų Antano Sutkaus, Algimanto Kunčiaus, Viktoro Kapočiaus ir J. Meko žmonos Hollis Melton.“

Jono Meko šimtmečiui skirtos fotografijų parodos „Semeniškių idilės“ plakatas

Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus informacija

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite