2011 09 07

Gediminas Kajėnas

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

6 min.

Vilija Grigonytė: „Pax et Bonum“ – muzika, liudijant bičiulystę

Rugsėjo 11 d. (sekmadienį) Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų (pranciškonų) bažnyčioje koncertu, kuris bus skirtas terorizmo aukų atminimui, Vilniuje prasidės trečiasis tarptautinis sakralinės muzikos ir labdaros projektas „Pax et Bonum“. Prieš pat festivalį „Bernardinai.lt“ pakalbino buvusią šio festivalio direktorę, šiųmetinio festivalio režisierę Viliją Grigonytę.

Jau šią savaitę koncertu Vilniuje prasidės trečiasis festivalis „Pax et Bonum“. Ar per tuos metus nuo festivalio užgimimo kaip nors kito jo koncepcija bei pagrindinė idėja?

Festivalio koncepcija ir idėja visada išliko tokia pati – propaguoti sakralinę muziką, atlikti ją kaip įmanoma kokybiškiau jai tinkančiose erdvėse ir daryti viską, kad ji taptų prieinama įvairiems žmonėms. Šį festivalį, kurį vadiname sakralinės muzikos ir labdaros projektu, skiriame į dvi dalis – „Didžiuosius“ bei „Mažuosius susitikimus“. „Didieji susitikimai“ kaip tik ir išpildo mūsų festivalio pagrindinius uždavinius.

Tačiau „Mažieji susitikimai“ mums yra ne ką mažiau brangūs ir svarbūs. Tai galimybė aukšto lygio muziką pristatyti žmonėms, kuriuos vienaip ar kitaip aplenkia koncertai bei renginiai. Šie susitikimai vyksta mažesnių Lietuvos miestų ir miestelių ligoninėse, kalėjimuose, kolonijose, apnykusiuose kultūros rūmuose. Ir nors šios erdvės mažos, mažiau pritaikytos ir koncertams, tačiau šiuose susitikimuose ypatingai justi žmogiška šiluma ir artumas.

Festivalis tiek savo pavadinime, tiek programoje akcentuoja sakralinę muziką, nors tikrai ne visą festivalyje skambėsiančią muziką įvardytum sakraline – skambės čia ir estrada, ir romansai, ir populiarioji muzika. Tad kaip Jūs įvardytumėte tą sakralumą?

Neseniai Vaclovas Augustinas pasakė, kad visa muzika, kuri nėra destruktyvi, o kokybiška ir teigianti gyvenimą, tokia muzika jau savaime yra sakrali, nes joje yra harmonijos ir grožio pradas. O kai mes susiduriame su kažkuo didingu ir gražiu, tiesiog verkiame. Negali to paaiškinti, tiesiog jauti…

Žinoma, siaurąja prasme toli gražu ne visą muziką, skambėsiančią projekto metu, galima pavadinti sakraline. „Mažųjų susitikimų“ projektas, kuriame ir skambės Jūsų paminėta įvairių žanrų muzika, labiau atspindi mūsų labdaringąją pusę. Visų šių susitikimų koncertai yra nemokami ir atlikėjai, kurie dalyvauja projekte, koncertuoja arba išvis nemokamai, arba už simbolinį honorarą.

Skambinome į įvairius Lietuvos regionus ieškodami vietų, kurias aplenkia renginiai bei koncertai, ir būtent tokiose vietose surengsime „Mažųjų susitikimų“ ciklą. Šiais metais į projektą įtraukėme įvairių kultūrų – žydų, čigonų, rusų, ispanų, argentiniečių – muziką. Taip per multikultūriškumą atsiranda galimybė kalbėti apie dialogą, iškelti tolerancijos, pagarbos kitokiam žmogui būtinybę.

Ankstesnių metų festivaliuose tas multikultūriškumas ypač atsispindėjo festivalio svečių programose. Tuo tarpu šiais metais kultūrų įvairovę atspindės vietiniai atlikėjai.

Taip, išties. Ankstesniais metais buvo atlikėjų iš Pietų Afrikos, Gruzijos, stačiatikių vienuolių choras iš Ukrainos, džiazo atlikėjų iš Niujorko ir kt. Apsižiūrėję pamatėme, kad Lietuvoje yra daug atlikėjų, kuriančių ir atliekančių įvairių tautų muziką. Vadinasi, mūsų pačių aplinkoje tas multikultūriškumas yra gyvas ir labai natūralus, tereikia jį atrasti. O regionų žmonės išsiilgę ne tik bendravimo, bet ir kitokios kultūros, nes jie mato ir girdi (dažniausiai per televizorių) tik lietuvišką muziką, kuri apsiriboja išimtinai liaudiška ir populiariąja muzika. Tad mes jiems norime pasiūlyti kitą…

Festivalyje numatyti trys „Didieji susitikimai“, kurie įvyks rugsėjo mėnesį, tuo tarpu „Mažieji susitikimai“ išsitęs net iki šv. Kalėdų ir baigsis šventiniu koncertu Vilniaus Bernardinų bažnyčioje. Kaip susidėlioja būtent tokia programa?

„Didžiųjų susitikimų“ laikas iš esmės išsitenka tarp broliams pranciškonams, kurie yra šio festivalio iniciatoriai, itin brangių datų – rugsėjo 17 d. šv. Pranciškaus stigmų šventės bei spalio 4 d. šv. Pranciškaus mirties dienos. Pirmasis šiųmetinio festivalio koncertas turėjo vykti rugsėjo 18 d., tačiau gyvenimas visada ką nors pataiso. Kaip tik rugsėjo 18 d. įvyks vyrų Europos krepšinio čempionato finalas, ir mes nesiryžome tam trukdyti (juokiasi). O „Mažieji susitikimai“, kurių bus devyni, išsitęsia iki pat šv. Kalėdų ir vyks Svėdasuose, Anykščių rajone, Klaipėdos miesto ligoninės Šv. Pranciškaus Onkologijos centro koplyčioje, Plokščių kultūros namuose, Šakių rajone, Vilniaus Lukiškių kalėjimo izoliatoriuje – du susitikimai, Legailių vienišų asmenų ir senelių globos namuose, Biržų rajone, Punios kultūros namuose, Alytaus rajone bei Liučiūnų kultūros centro salėje, Kauno rajone. Baigiamasis, jau tradiciniu tampantis renginys, įvyks Vilniaus Bernardinų bažnyčioje, ir jis vainikuos ne tik patį „Pax et Bonum“ projektą, bet ir pakvies žmones drauge pasidžiaugti gimusiu Kristumi.

Papasakokite apie šiųmetinio festivalio programą bei atlikėjus. Ką išskirtumėte ir galėtumėte akcentuoti?

Festivalis pradedamas rugsėjo 11 d. koncertu pagerbiant terorizmo aukas. Tai mūsų festivalio pilietinė pozicija, solidarizuojantis su terorizmo aukų artimaisiais ir kraštais, kuriuose itin jaučiama teroro grėsmė. Šis koncertas – išskirtinis. Pirmą kartą Lietuvoje skambės jaunosios kartos lenkų kompozitoriaus Pavelo Lukaševskio oratorija „Via Crucis“, skirta simfoniniam orkestrui, kameriniam chorui, solistams ir skaitovui. Ši oratorija jau yra įrašyta ir išleista Londone ir sulaukė daug gerų atsiliepimų. Nors kūrinys yra šiuolaikinis, tačiau jis labai melodingas, o savo paprastu pasakojimu labai paveikus. Klausytojas vedamas muzikos keliaus su Kristumi jo Kryžiaus kelią iki pat mirties. O kūrinio finalas labai šviesus ir viltingas, teigiantis, kad, nepaisant kančios, mūsų laukia didžiulė šviesa. Šiame koncerte dalyvaus ir pats kompozitorius. Oratoriją atliks geriausi mūsų muzikai – Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, Vilniaus miesto savivaldybės choras „Jauna muzika“ ir žinomi solistai.

Jeržy Duda-Graczo darbas

Taip sutapo, kad šio koncerto metu bus pristatyta ir kito lenko – dailininko Jeržy Duda-Graczo tapybos darbai, kuriuose aktualizuojama Kryžiaus kelio tema. Beje, kaip tik šio menininko kūryba tapo įkvėpimo šaltiniu kompozitoriui P. Lukaševskiui. Koncerto metu videoprojekcijose bus rodomi Jeržy Duda-Graczo 15 stacijų darbai. Tai bus ypatinga pažintis su dviem šiuolaikiniais lenkų menininkais, kurių darbai šiandien vertinami ne tik Europoje. Šis koncertas Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų (Vilniaus Pranciškonų) bažnyčioje bus nemokamas.

Antrasis koncertas rugsėjo 23 d. „Aš visados gyvensiu Viešpaties namuose“– tai praėjusių metų tąsa. Prancūzų kompozitorius ir dirigentas Amaury du Closel domisi žydų kompozitoriais, nukentėjusiais nuo nacių režimo: jis renka šių kompozitorių kūrinius, juos atlieka. 2005 m. A. du Closelis išleido knygą apie Europos kompozitorius, kuriuos 1933–1945 m. naciai deportavo, nužudė ar ištrėmė. Tais pačiais metais knygai skirta Kritikų premija (The Prize of the Critics) už geriausią muzikos esė. Šiais metais programą šiek tiek praplečiame: koncerte skambės nuo totalitarinių režimų nukentėjusių kompozitorių A. von Zemlinskio, A. Parto ir kitų kūriniai. Taip pat į programą įtraukėme ir lietuvių kompozitoriaus O. Balakausko kūrinį „Prie mėlynos gėlės“, kuris, nors savo turiniu ir neatitiktų koncerto sumanymo, tačiau yra labai sakralus ir jaudinantis. Šis koncertas vyks Vilniaus rotušėje, ir jis taip pat bus nemokamas.

Trečiasis festivalio koncertas – susitikimas su Latvijos jaunimo choru „Kamer“. Vaclovo Augustino teigimu, šis choras yra geriausių pasaulio chorų dešimtuke. Nors choras jaunimo, kurio sudėtyje 16–30 metų žmonės, tačiau jis yra daugybės prestižinių konkursų Grand Prix laimėtojas. Žymūs pasaulio kompozitoriai specialiai šiam chorui rašo kūrinius, ir tai daug pasako apie „Kamer“ atlikimo kokybę. Beje, prieš metus šis choras koncertavo Kaune, ir man teko klausytis jų pasirodymo – tai buvo pasakiškas koncertas. Tai choras, kuriame nėra jokio akademizmo, nėra štampų, viskas atliekama gyvai, su neblėstančia energija ir įkvėpimu. Šis koncertas įvyks spalio 2 d. Vilniaus rotušėje, ir tai vienintelis mokamas mūsų projekto renginys.

Anksčiau festivalis, žavėjęs egzotiniais atlikėjais, šiemet tiesiog padės atrasti artimiausių kaimynų muziką?

Taip, ir tai išties simboliškai atskleidžia šv. Pranciškaus raginimą nešti Taiką ir gėrį – Pax et Bonum. Turiu galvoje pastaruoju metu taip eskaluojamus ginčus su Lenkija. Dar sykį įsitikinu, kad tie nesutarimai tėra politikų žaidimai, o kultūriniu lygmeniu viskas pagrįsta bendradarbiavimu ir geranoriškumu. Tad ir šį kartą kultūra, muzika, liudija dialogą ir bičiulystę.

Ar festivalis „Pax et Bonum“ jau surado savo vietą tarp kitų Lietuvoje vykstančių muzikinių renginių?

Sakoma, kad festivalių rengėjai festivalius visų pirma daro sau. Yra dalis tiesos tame, nes juk rengėjai pagal savo skonį ir supratimą atsirenka atlikėjų, kuriuos kviečia į savo festivalį. Vis dėlto „Pax et Bonum“ atlieka ir misiją – ne tik kviečia į koncertus, bet ir eina pas žmones į tas vietas, kur niekas neina. Todėl šis festivalis kitoks, jame susilieja sakralinė muzika ir dalijimasis su stokojančiaisiais…

Kalbino Gediminas Kajėnas


Daugiau informacijos apie „Pax et Bonum“

Tarptautinio sakralinės muzikos ir labdaros festivalio „Pax et Bonum“ programa:
DIDIEJI SUSITIKIMAI

Rugsėjo 11 d., sekmadienį, 18 val. Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų (Vilniaus Pranciškonų) bažnyčioje, Trakų g. 9/1 Paweł Łukaszewski „Via Crucis“ oratorija simfoniniam orkestrui, kameriniam chorui, solistams ir skaitovui. Dalyvauja: Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, Vilniaus miesto savivaldybės choras „Jauna muzika“. Meno vadovas ir dirigentas Vaclovas Augustinas. Vladas Bagdonas (pasakotojas), Piotr Olech (kontratenoras, Lenkija), Edmundas Seilius (tenoras), Nerijus Masevičius (baritonas). Dirigentas Robertas Šervenikas. Įėjimas nemokamas

Rugsėjo 23 d., penktadienį, 18 val. Vilniaus rotušėje, Didžioji g. 31. Koncertas ,,Aš visados gyvensiu Viešpaties namuose“. Ansamblis „Voix Etouffées“ (Prancūzija), Vilniaus miesto savivaldybės choras „Jauna muzika“. Įėjimas nemokamas

Spalio 2 d., sekmadienį, 17 val. Vilniaus rotušėje, Didžioji g. 31. Jaunimo choro Kamer… koncertas (Latvija). Bilietus platina ,,Tiketa“. Bilieto kaina 20 Lt

MAŽIEJI SUSITIKIMAI

Rugsėjo 19 d., pirmadienį, 18 val.
Svėdasų kultūros rūmų salė, Anykščių rajonas

Spalio 6 d., ketvirtadienį, 16 val.
Klaipėdos miesto ligoninės Šv. Pranciškaus Onkologijos centro koplyčia

Spalio 22 d., šeštadienį, 16 val.
Plokščių kultūros namai, Šakių rajonas

Spalio 25 d., antradienį, 14.30 val.
Vilniaus Lukiškių kalėjimo izoliatorius

Spalio 29 d. , šeštadienį, 16 val.
Legailių vienišų asmenų ir senelių globos namai, Biržų rajonas

Lapkričio 5 d., šeštadienį, 16 val.
Punios kultūros namai, Alytaus rajonas

Lapkričio 19 d., šeštadienį, 16 val.
Liučiūnų kultūros centro salė, Kauno rajonas

Gruodžio 6 d., antradienį, 14.30 val.
Vilniaus Lukiškių kalėjimo izoliatorius

Gruodžio 29 d., ketvirtadienį, 18 val.
Vilniaus Bernardinų bažnyčia

Koncertuose dalyvauja: Judita Leitaitė, Virginija Kochanskytė, Dalia Michelkevičiūtė, Marija Krupoves, Nelly Paltinienė, Neda Malūnavičiūtė, Beatričė Tomaševičienė, Liuba Nazarenko, Liudas Mikalauskas, Olegas Ditkovskis, Kostas Smoriginas, Eduardas Gimenez, ansamblis ,,4Tango“.

Koncertų vedėjas kun. Arūnas Peškaitis OFM