2013 09 22

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Gento dailės muziejuje Belgijoje atidaryta M. K. Čiurlionio kūrybos paroda

M. K. Čiurlionio kūrybos parodos atidarymas Gento muziejuje. Gabijos Žukauskienės nuotrauka

Rugsėjo 20 dieną (penktadienį) Belgijoje, Gento dailės muziejuje Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai proga iškilmingai atidaryta paroda „M. K. Čiurlionis. Svajojant apie Lietuvą“.

Atidaryme dalyvavo daug garbių svečių iš Lietuvos bei ES institucijų. Mikalojaus Konstantino Čiurlionio muzikos kūrinių sugrojo specialiai į šį renginį atvykęs prof. V. Landsbergis.

M. K. Čiurlionio kūrybos parodos atidarymas Gento muziejuje: kalba Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus direktorius Osvaldas Daugelis. Gabijos Žukauskienės nuotrauka

Aštuoniose salėse išdėstyta ekspozicija skirta būtent M. K. Čiurlionio kūrybai ir jos kontekstui suvokti. Gento muziejuje surengtos parodos kuratoriai – Johan de Smet ir Moniek Nagels.

Parodos sudarytojai pasirinko kurti ekspoziciją teminiu aspektu: atskirose erdvėse galima išvysti įvairias M. K. Čiurlionio kūrybos briaunas: paveikslus, atskleidžiančius jo santykį su gamta, fotografijas, išvysti šio menininko kūrinių, skirtų metų laikams, muzikos tematikai ir kitoms sritims. Iš viso eksponuojama apie 180 menininko kūrinių.

Parodos kuratoriaus Johan de Smet, „M. K. Čiurlionį stengėmės pristatyti naujai.“ Į parodos atidarymą atvykusio Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus direktoriaus Osvaldo Daugelio, kurio vadovaujama įstaiga ir skolino menininko eksponatus Gento dailės muziejui, teigimu, „ši paroda pateikta labai kontekstualiai, su išsamiu istoriniu įsigilinimu, nes jiems istorinės paralelės labai ir įdomios, ir aktualios, – flamandai irgi yra turėjo panašių istorinių patirčių.“

M. K. Čiurlionio kūrybos parodos atidarymas Gento muziejuje. Gabijos Žukauskienės nuotrauka

Pasak O. Daugelio, ši paroda išskirtinė ne tik savo dydžiu, tačiau ir savo koncentracija į informacijos apie M. K. Čiurlionį pateikimą: „mes gal į tuos dalykus gal mažiau kreipiam dėmesį, bet čia eksponuojami ir M. K. Čiurlionio kurtas plakatas, ir eskizų knygelės, ir atvirukai. Gento muziejus rinkosi, ką norėjo.“

Parodos lankytojai neabejotinai atkreips dėmesį ir į parodos erdves, kuriose įspūdingos medinės instaliacijos (viena apšviesta, kita – ne) primena M. K. Čiurlionio simfoniją „Miškas“, kurią čia galima ir išgirsti. Dar vienas įdomus muziejininkų sumanymas – įskaityti kūrėjo laiškus Sofijai Kymantaitei lietuviškai.

Paroda „M. K. Čiurlionis. Svajojant apie Lietuvą“ Gento dailės muziejuje veiks iki gruodžio 15 dienos.

Tame pačiame muziejuje tęsis Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai renginių ciklas: jau rugsėjo 23 dieną numatytas prof. Petro Geniušo, Čiurlionio kvarteto bei styginių kvarteto „Taurus Quartet“ (Belgija) koncertas, skirtas M. K. Čiurlioniui.

M. K. Čiurlionio kūrybos parodos atidarymas Gento muziejuje. Gabijos Žukauskienės nuotrauka
M. K. Čiurlionio kūrybos parodos atidarymas Gento muziejuje: groja prof. Vytautas Landsbergis. Gabijos Žukauskienės nuotrauka
M. K. Čiurlionio kūrybos parodos atidarymas Gento muziejuje. Gabijos Žukauskienės nuotrauka