Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2014 03 14

Donatas Puslys

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Ukrainos rašytojas Serhijus Žadanas: „Mus skiria ne kalba, o tai, kas ja pasakoma“

Rašytojas Serhijus Žadanas. Blog.boschstiftung-portal.de nuotrauka

Vienas iš labiausiai mylimų ukrainiečių autorių Serhijus Žadanas atsigauna po beisbolo lazdomis ginkluotų demonstrantų, bandžiusių jį Charkovo mieste priversti pabučiuoti Rusijos vėliavą, išpuolio.

Jiems nepavyko.

„Pasakiau jiems užsi******“, savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje rašė S. Žadanas.

Dešimtys žmonių buvo sužeisti, kai kovo 1 dieną rytinėje Ukrainoje esančiame Charkovo mieste prorusiškai nusiteikę demonstrantai susirėmė su naujosios vyriausybės šalininkais.

Prorusiškai nusiteikę demonstrantai šturmavo regioninės administracijos pastatą mušdami aktyvistus, kurie buvo įsikūrę ten siekdami apsaugoti administraciją nuo užėmimo. S. Žadanas buvo vienas tokių aktyvistų.

„Užpuolikai ėmė mušti visus buvusius pastate – savanorius, žurnalistus, studentus, moteris. Aikštėje jie persekiojo šiuos žmones. Užpuldinėjo jau sužeistus asmenis, versdavo juos klauptis ir bučiuoti Rusijos vėliavą“, – Laisvosios Europos radijui pasakojo rašytojas.

Į ligoninę 39 metų rašytojas ir poetas buvo paguldytas su galvos smegenų sutrenkimu, prakirstu antakiu ir sulaužytu žandikauliu. S. Žadanas, kuris Ukrainoje yra prilyginamas kone roko žvaigždei, teigia, kad smurtas yra „liūdnas puslapis“ Charkovo miesto istorijoje.

Tačiau jis ragina žmones neleisti, kad incidentas suskaldytų miestą.

„Dabar turime ieškoti tarpusavio sutarimo, vėl turime pradėti kalbėti vieni su kitais. Ateityje juk turėsime dalintis šiuo miestu“, – kalbėjo S. Žadanas.

Šiame pramoniniame, daugiausiai rusakalbiame mieste, S. Žadanas yra tarsi keistuolis. Darbininkų klasės atstovų šeimoje augusio rašytojo kūriniuose daugiausiai dėmesio skiriama blankiai gyvenimo Ukrainos pramoninėje šerdyje realybei.

Nepaisant to, kad puikiai kalba rusiškai, S. Žadanas iš patriotinių paskatų visus savo kūrinius rašo ukrainietiškai. Jis aistringai rėmė Euromaidano protestus, kurie lėmė prorusiško prezidento Viktoro Janukovyčiaus nuvertimą. Tokia pozicija yra nedažna ir gana pavojinga Charkovo gyventojui.

Rusijos įvykdytas Krymo užėmimas praėjusį mėnesį rodos tik padrąsino S. Žadaną. Jis kaltina Maskvą siekiu suskaldyti Ukrainą nuolat aiškinant, kad Euromaidano aktyvistai yra teroristai ir naciai.

„Neapykanta nėra nuolatinis jausmas, ji auga ir yra lengvai įkaitinama. Viskas, ko reikia, yra sukurti priešą ir įtikinti save, kad tas priešas kelia pavojų. Kažkas panašaus vyksta rytų Ukrainoje. Marionetėmis manipuliuojantys asmenys gana meistriškai vartoja „fašistų ir ekstremistų“ retoriką, kad sukiršintų ukrainiečius. Rusijos pėdsakas yra lengvai atsekamas“, – teigia S. Žadanas.

Tuo pačiu metu rašytojas perspėja naująją vyriausybę nesigriebti radikalių kontrpriemonių, tokių kaip laikinojo prezidento iškart vetuotas sprendimas atimti iš rusų kalbos oficialios kalbos statusą.

„Nemanau, kad mus skiria kalba. Mus skiria tai, kas ta kalba pasakoma“, – argumentuoja S. Žadanas. Jis teigia esąs tikras, kad separatizmas šioje šalyje neturi ateities. Pasak rašytojo, Rusijos invazija į Krymą gali suveikti kaip paskata ukrainiečiams pagaliau peržengti visus tarpusavio nesutarimus.

„Rusijos veiksmais iš tikro keičia mūsų šalį, jie verčia mus tikra tauta, o ne tiesiog teritorija, apgyvendinta skirtingų žmonių. Gaila, kad mūsų vienybė yra pasiekta tokiomis aplinkybėmis“, – savo mintimis dalijasi S. Žadanas.

Parengta pagal Laisvosios Europos radiją.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien