Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2018 10 16

Jurgita Jačėnaitė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Žvilgsnis į visuomenei duris atveriantį Arvo Pärto centrą

Tõnu Tunnel / Arvo Pärto centro nuotrauka

Spalio 17-ąją duris Estijos visuomenei atveria pasaulinio garso kompozitoriaus Arvo Pärto centras. Šis įvykis – vienas Estijos valstybės 100-mečio minėjimui skirtų renginių.

Arvo Pärto centras aprėpia 2348 kvadratinių metrų teritoriją nedideliame Laulasmos pajūrio kaimelyje už 35 kilometrų nuo Talino ir sujungia dvi funkcijas – čia įsikūręs kompozitoriaus asmeninis archyvas ir muzikos centras. Ši erdvė atvira visiems muzikams, tyrinėtojams ir muzikos mėgėjams – visiems, kuriems artimas A. Pärto muzikos ir idėjų pasaulis.

Tik keletas kompozitorių muzikos istorijoje yra kūrę muziką, išsiskiriančią originalumu ir skambėjimu, atpažįstamu nuo pirmųjų taktų. Arvo Pärtas, dažniausiai atliekamas pasaulyje šių dienų kompozitorius – vienas tokių. Jo tintinnabuli (nuo lotyniško žodžio „varpelis“) darbai (pavyzdžiui, garsieji „Für Alina“, „Spiegel im Spiegel“) byloja apie ypatingą kompozitoriaus garso, tylos ir žodžio sampratą.

Muzika visuomet buvo ypač svarbi estų kultūrinio identiteto dalis, ir pastaraisiais metais A. Pärtas kūryba grįžo prie savo šaknų – tęsti ir plėtoti gimtosios Estijos muzikos tradiciją.

Tõnu Tunnel / Arvo Pärto centro nuotrauka
Tõnu Tunnel / Arvo Pärto centro nuotrauka

Pastatas kelia tas pačias refleksijas, kaip ir kompozitoriaus kūryba

Arvo Pärto centrą įsteigė kompozitoriaus šeima, visų pirma norėdama sukurti galimybę išsaugoti ateities kartoms ir besidomintiesiems tyrinėti kompozitoriaus kūrybą ir palikimą. Vienovę su gamta kuriančios įspūdingos architektūros pastatas nusidriekė Laulasmoje, Baltijos jūros pakrantės pušyne, 35 kilometrai nuo Talino. Ramybę ir taikingumą spinduliuojančio miško apsuptis sukelia tas pačias refleksijas, kaip ir minimalisto A. Pärto kūrybos filosofija.

Arvo Pärto centro šerdimi tapo jo kūrybos archyvas, kuriame prieinama informacija ir fiziniu, ir skaitmeniniu formatu. Vertingiausia archyvo dalis – muzikos įžymybės originalūs rankraščiai ir jo kompozicijų metmenys, eskizai. Archyve sukaupta ir tūkstančiai fotografijų, įvairių formatų įrašų, laiškų, susirašinėjimų su leidėjais, muzikais, filmų ir kitokios medžiagos, susijusios su A. Pärto asmenybe bei gyvenimu.

Čia muzika skamba visur, net išėjus iš pastato. Nes čia visų pirma susitinkama su būtent su ja. Atsiveriant raminamam pušyno vaizdui pro langą, 140 vietų idealaus garso koncertų salė kuria ypatingą atmosferą. Čia bus rengiami koncertai, vyks paskaitos, diskusijos, edukacinė veikla, skirta geriau suvokti kompozitoriaus kūrybos palikimo kontekstą.

Pastate įsikūrusi jauki biblioteka su židiniu, kurioje galima rasti Arvo ir Noros Pärtų asmenines knygas, dauguma jų – teologinio ir istorinio pobūdžio. Taip pat bibliotekoje – daug asmeninių kompozitoriaus muzikos, muzikologijos literatūros ir garso bei vaizdo rinkinių.

Arvo Pärto centrą 2010 metais Laulasmoje įkūrė kompozitoriaus šeima. Iš pradžių tai buvo privatus namas-archyvas, pavadintas „Aliina“. A. Pärto muzikos kontekste tai simbolizuoja naują pradžią. Kompozitoriaus kūrinys fortepijonui „Für Alina“ (estiškai „Aliinale“) tapo jo tintinnabuli kūrybos atspirties tašku. Ilgainiui gausiam pasaulio muzikos pažibos archyvui prireikė erdvesnių patalpų, ir taip 2014-ųjų birželį paskelbtas tarptautinis architektūros konkursas tokiam centrui suprojektuoti. Pasiūlę savo projektą „Tabula“, jį laimėjo ispanų architektai Fuensanta Nieto ir Enrique Sobejano („Nieto Sobejano Arquitectos“). Statybos pradėtos 2017 metų kovą.

Portretas.
Kompozitorius Arvo Pärtas (2014 m.). EPA nuotrauka

Architektai pažymi, kad jų architektūrą įkvėpė A. Pärto muzikos tyla ir geometrija, centras įkūnija pusiausvyrą tarp modernios architektūros formų ir natūralios gamtinės aplinkos, čia nėra aštrių kampų. Statybai naudotos natūralios medžiagos: stiklas, medis, betonas. Projektas įgyvendintas drauge su estų architektūros biuru „Luhse & Tuhal“.

Naujojo Arvo Pärto centro statybas finansavo Estijos vyriausybė. Centro atidarymas – vienas iš Estijos valstybės 100-mečio minėjimui skirtų renginių. Atidarymo iškilmėse skambėjo kompozitoriaus A. Pärto Koncerto smuikui ir styginių orkestrui premjera, kurią atliko viena garsiausių pasaulio smuikininkių Anne Akiko Meyers.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien