2018 10 29

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

R. Gavelio „Vilniaus pokeris“ vaizdų kalba

Lapkričio 6 d. 18 val. Užupio meno inkubatoriaus galerijoje „Galera“ atidaroma Gretos Alice (Greta Liekytė) paroda, skirta Ričardo Gavelio romanui „Vilniaus pokeris“. Menininkė ne tik pirmoji kuria iliustracijas šiam lietuvių literatūros klasika tapusiam kūriniui, tačiau taip pat turi ambicijų ateityje visą romaną paversti piešinių serija.

„Grafikos darbuose prieš trisdešimt metų parašytos knygos įvykiai dažnai vaizduojami taip, lyg vyktų šiandieniniame Vilniuje. „Vilniaus pokerio“ iliustracijos man yra visų pirma asmeninis projektas, todėl ir rezultatas labai asmeniškas – gyvenimas „rajone“, ilgus dešimtmečius nekintantys jame sutinkamų moterų tipažai, turgus, laiptinės, mėlyni balkonai ir kiti Vilniaus atributai“, – apie savo iliustracijas pasakoja menininkė.

Autorė sako siekianti perteikti R. Gavelio rašymo stilių, kai tas pats įvykis papasakojamas skirtingų veikėjų ir galiausiai išryškėja visiškai skirtingos istorijos versijos: „Ričardo Gavelio kūryba, mano akimis, labai vizuali, jo tekstuose gausu spalvų bei atmosferiškumo. Man pačiai kūryboje labai svarbus kūniškumas“.

Ji priduria, jog ne vieną žiūrovą jos iliustracijos paskatino atrasti iki tol nežinomą lietuvių literatūros kūrinį – daug ką nustebina, kad lietuvių rašytojai apskritai nagrinėja tokias sudėtingas temas ir kad panaši knyga galėjo būti parašyta 1989 metais.

„Greta atstovauja šiuolaikinei iliustracijai, grafikai, menui apskritai, pasižyminčiam tiek temų universalumu bei konceptualumu, tiek komiksine ryškių spalvų samprata. Autorei yra būdingas jaunatviškai ironiškas požiūris į meną ir į gyvenimą, kuriame esama ir smagaus pasikikenimo, ir intelektualaus pakrizenimo, ir sardoniško juoko buitinių ir būties nesąmonių atžvilgiu. Tai užburia, tai daro poveikį, nes bent jau lietuviškasis menas iki šiol yra pernelyg sukaustytai rimtas ir tariamai solidus“, – Gretos Alice kūrybą apibūdina dailėtyrininkas dr. Vidas Poškus.

Gretos Alice teigimu, jau prieš 9 metus, pirmą kartą skaitydama „Vilniaus pokerį“, ji žinojo, kad tai bus jos gyvenimo projektas. Šįmet ji su knygos iliustracijomis apsigynė magistrinį darbą Vilniaus dailės akademijoje, o ateityje norėtų išleisti romanui skirtą ziną (zinas – savileidybos principu išleistas limituoto tiražo žurnalas – red. past.). Šioje parodoje savaitgaliais ji taip pat planuoja rengti kūrybines trimačių atvirukų dirbtuves.

Paroda veik iki lapkričio 24 d. Galerijos darbo laikas: II–VI 12–18 val.

Svarbu!

Įsivaizduokite, vieną dieną Jus pasiekia tokia žinia –
dėl finansinių sunkumų „Bernardinai.lt“ stabdo savo veiklą.

Darome viską, kad taip neatsitiktų, bet mums reikia Jūsų pagalbos.
Paremkite dabar, kad galėtumėte skaityti „Bernardinai.lt“ ir rytoj.